Finlandia to nowy "chory człowiek" Europy. Niepokoi szczególnie pewien aspekt

 • Dom
 • Finanse
 • Finlandia to nowy "chory człowiek" Europy. Niepokoi szczególnie pewien aspekt
Finlandia spowalnia gospodarczo. Przemysł przeżywa trudności

Grecjo, odsuń się. Wg firmy badawczej BMI Research, która działa tuż przy agencji ratingowej Fitch, Europa ma nowego, „chorego człowieka” - Finlandię. Wszystko wskazuje na to, że tenże kraj na północy Europy ma przed sobą niepewną przyszłość gospodarczą. To toteż, że główne sektory przemysłu przeżywają trudności, a w długofalowym wzroście niekorzystnie odbija się obecna sytuacja demograficzna.

- Finlandia ma przed sobą kilka latek stagnacji gospodarczej. Jeśli chodzi o dynamikę wzrostu, wówczas pokaże jeden z najgorszych wyników w strefie euro – napisał w minionym raporcie Michael Richards, profesjonalista z BMI Research.

Finlandia i jej problemy

Wdrażane przez rząd reformy strukturalne nie wystarczą do zrekompensowania spowolnienia w kluczowych gałęziach, niekonkurencyjnej bazy eksportowej oraz sztywnego rynku pracy.

Zespół Richardsa jest przekonany, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat tempo średnie wzrostu produktu krajowego brutto wyniesie zaledwie 0, 9 proc., dużo poniżej umiarkowanej sprzed kryzysu finansowego, która to w latach 1997-2007 wyniosła 4 proc.

Co więcej, analitycy uważają, że wraz z podejmowanymi poprzez Finlandię działaniami na rzecz „odbudowy konkurencyjności poprzez bolesną dewaluację wewnętrzną” lekko spadną wynagrodzenia.

Oto główne powody zawikłanej sytuacji Finlandii:

 • Gospodarka tego kraju przeżywa trudne chwile głównie wraz z względu na zamieranie przemysłu papierniczego i zastój w Nokii. Warto przypomnieć, iż, wg danych, na które powołuje się BMI Research, po latach 1997-2007 Nokia była odpowiedzialna za imponujące dwudziestu czterech proc. wzrostu realnego PKB Finlandii.
 • Struktura demograficzna kraju – czyli, jednakowo jak to ma położenie w większości państw tych popularnych, spadająca liczba osób w wieku produkcyjnym i coraz większa liczba osób w wieku emerytalnym – prawdopodobnie zostanie miała negatywny wpływ dzięki długoterminowy wzrost gospodarczy.
 • Finlandia korzysta z euro, co oznacza, że nie zaakceptować może dostosowywać polityki fiskalnej lub monetarnej do swoich potrzeb.

Finlandia i rynek pracy

Poza tym, wdrażane przez rząd reformy branży pracy - których celem jest zmniejszenie zakresu świadczeń pracowniczych – nie spotkały się z życzliwym przyjęciem opinii publicznej, czemu trudno się dziwić.

Prawdopodobnie reformy te „w najbliższych latach zwiększą bezrobocie jak i również ograniczą wzrost wynagrodzeń, jakie możliwości może spowolnić konsumpcję prywatną”, stwierdził Richards.

W tym miejscu warto zauważyć, że pod względem PKB na jednego mieszkańca Finlandia już jest jedynym wraz z najbardziej rozwiniętych, najbogatszych i najmniej skorumpowanych krajów świata. Jest także jedną wraz z najsilniejszych gospodarek, jeśli rozchodzi o badania rozwój.

Dlatego nikt nie dowodzi, że gospodarka się załamie – bardziej chodzi na temat to, że w bliskiej przyszłości Finlandia nie może opierać się spektakularną poprawę kryteriów życia, co będzie miało określone, długofalowe konsekwencje.

- Zahamowanie poprawy wzorców życia będzie w Finlandii napędzać powiększenie szeregów eurosceptyków, nawet gdy wyjście z unii europejskiej walutowej jest w przyszłej dekadzie mało prawdopodobne – dodał Richards.

Tagi: UE wzrost gospodarczy Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zameldować naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” obok wybranym poście. Regulamin jak i również zasady obowiązujące na Facebooku są pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia kategorię po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

filip Połoska nowym redaktorem naczelnym Noizz. pl

Filip Połoska nowym redaktorem naczelnym Noizz. pl

Filip Połoska będzie świeżym redaktorem naczelnym Noizz. pl. Stanowisko obejmie 1 czerwca. Dotychczasowy szef i współtwórca portalu obejmie nowe stanowisko. Filip Połoska pracował w Gazeta. pl od 2011 roku. Na początku czynił satyryczny…...

Czytać..
facebook umożliwia dyskryminację kobiet po ogłoszeniach o pracę

Facebook umożliwia dyskryminację kobiet po ogłoszeniach o pracę

System Facebooka umożliwia dyskryminację kobiet pracodawcom zamieszczającym w serwisie propozycji zatrudnienia. Wielu z tych propozycji kieruje swoje ogłoszenia tylko do mężczyzn - zważa amerykańska organizacja pozarządowa ACLU. Jak informuje CNBC, w związku…...

Czytać..
ewolucja reklamy tv

Ewolucja reklamy tv

Pierwszą reklamę telewizyjną wyemitowano 1 lipca 1941 roku poprzednio meczem baseballowym emitowanym w lokalnej telewizji w Świeżym Jorku. 10-sekundowy spot prezentował zegarki Bulova, a koszt jaką właściciel zapłacił wtenczas za czas…...

Czytać..
eurogrupa oczekuje wiarygodnych propozycji od momentu Grecji Ze świata

Eurogrupa oczekuje wiarygodnych propozycji od momentu Grecji Ze świata

Drony pomagają walczyć z oszustami podatkowymi Ateny zakończyły system pomocowy. Grecy dalecy od świętowania Pierwsza taka wysepka w regionie. Władze prezentują na "zielone zasilanie" Janis Warufakis w TVN24 Dwa razy…...

Czytać..
esotiq Henderson - sklepiki na Ukrainie

Esotiq Henderson - sklepiki na Ukrainie

Sprzedawca bielizny damskiej (Esotiq) i męskiej (Henderson), a także właściciel marki Eva Minge otworzył trzy sklepy franczyzowe dzięki Ukrainie – poinformowała spółka Esotiq & Henderson. Liczba salonów grupy w pierwszym…...

Czytać..
emmanuel Macron chce osobnego budżetu dla państw strefy euro

Emmanuel Macron chce osobnego budżetu dla państw strefy euro

Europa jest zbyt słaba, zbyt wolna, zbyt nieskuteczna - rzekł prezydent Francji Emmanuel Macron na Sorbonie w Paryżu, gdzie wzywał do odświeżenia wizerunku Unii Europejskiej i przedstawił wizję zreformowanej UE. Nowelizacja…...

Czytać..