Poczta Polska znów jest monopolistą. InPost rezygnuje z listów

 • Dom
 • Finanse
 • Poczta Polska znów jest monopolistą. InPost rezygnuje z listów
InPost rezygnuje z listów. Poczta Polska znów ma monopol

InPost walczył jak lew, ale ostatecznie poległ. Po czwartek (14 lipca) po sesji giełdowej, firma poinformowała rynek, że rezygnuje wraz z działalności w segmencie listów tradycyjnych. Tym samym urzędowy operator – Poczta Nasze państwo – znów stał się monopolistą.

W komunikacie spółki czytamy, że "decyzja o zakończeniu działalności listowej powinna skutkować redukcją wydatków i oszczędnościami, które pozostaną wykorzystane na rozwój usług dotyczących rykiem e-commerce (... ) oraz zwiększanie potencjału obsługi paczek kurierskich i paczkomatowych. "

Eksperci: „To racjonalna decyzja”

Zdaniem specjalistów postanowienie InPostu była spodziewana jak i również jest racjonalna ekonomicznie. W szczególności w warunkach wojny cenowej z Pocztą Polską. Seweryn Masalski z MM Prime TFI przypomina, że obecny rząd prowadzi politykę wspierania spółek skarbu ciebie kosztem prywatnych przedsiębiorstw:

Sama Poczta Polska też zrobiła dużo, żeby sprostać konkurencji - podwyższyła właściwość usług, obniżyła ceny na rzecz dużych kontrahentów.

Ekspert nie skreśla InPostu. Mniema, że pozostałe segmenty działalności (głównie paczkomaty i posługi kurierskie) są rentowne.

Po poniesieniu kosztów likwidacji działu przesyłek listowych efekty na pewno się poprawią.

Zwraca jednak uwagę, hdy czynnikiem ryzyka jest kondycja całej grupy Integer. pl (z niej został wydzielony InPost):

Brytyjskie paczkomaty wciąż są nierentowne i można się spodziewać następnych mało klarownych transakcji we wnętrzu grupy.

InPost kilka dni temu sprzedał wszystkie udziały w firmie InPost Express, odpowiedzialnej za marketing i sprzedaż usług spedycyjnych. Za 110 mln zł kupiła je firma Logistics Venture.

InPost kapituluje. Restrukturyzacja nie pomogła

Kilka dzionki temu grupa InPost ogłosiła zwolnienia grupowe, które obejmą do 1257 pracowników. Dwa miesiące temu firma zapowiadała też restrukturyzację:

 • 1. Wypowiedzenie nierentownych umów z dużymi klientami biznesowymi
 • 2. Ograniczenie przesyłania listów wyłącznie do ogromnych miast

To posiadało utrzymać biznes listowy tuż przy życiu. Dziś okazuje się, że starania te w nic się zdały. Gwoździem do trumny była utrata kontraktu na dostarczanie przesyłek z sądów i prokuratur. Ta intratna umowa, która zapewniała spółce przeszło 40 proc. przychodów obowiązywała od 2014 r. Od momentu marca tego roku spedycji sądowe znów są przy rękach Poczty Polskiej.

Nie dziwią więc bardzo słabe wyniki finansowe InPostu. W pierwszym kwartale 2016 r. stracił dzięki działalności listowej 12 mln zł. Stratę netto sięgnęła 8, 5 mln złotych.

Spółka pojawiła się na warszawskiej giełdzie w październiku 2015 r. Od momentu dnia debiutu jej akcje tracą. Jedynie w tym roku potaniały o ponad 60 proc. Przez ostatnie pięć dni kurs zanurkował o 10 proc.

Tagi: InPost Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i reguły obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, być może uniknąć kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie

indeks sWIG80. Indeks Nastrojów Udziałowców najniżej od 2016 r.

Indeks sWIG80. Indeks Nastrojów Udziałowców najniżej od 2016 r.

Drobni udziałowcy nie pałają optymizmem. Chociaż szeroki rynek WIG dzięki warszawskich parkiecie śrubuje 10-letnie maksima, a hossa na dobre zawitała nad Wisłę, mali ciułacze są po najgorszych nastrojach od 16 miesięcy…...

Czytać..
ile wynosi emerytura i renta? Raport ile wydają seniorzy

Ile wynosi emerytura i renta? Raport ile wydają seniorzy

Średnia miesięczna emerytura po 2015 wynosiła 2096 zł, a przeciętna renta 1628 zł - wynika z raportu, który przedstawiła przy Sejmie wiceminister rodziny, roboty i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska. Jak się obrazuje…...

Czytać..
ile kosztuje obsługa polskiego długu? Mateusz Morawiecki w USA

Ile kosztuje obsługa polskiego długu? Mateusz Morawiecki w USA

W przyszłym roku nakład pieniężny obsługi długu może wzrosnąć o miliard złotych, przy latach 2019-2020 o kolejne pół miliarda rocznie, jeśli utrzyma się obecny trend - mówił Mateusz Morawiecki podczas swojej wizyty…...

Czytać..
iATA: blisko 8 mld podróżnych przewiozą linie lotnicze do 2036 roku Wraz ze świata

IATA: blisko 8 mld podróżnych przewiozą linie lotnicze do 2036 roku Wraz ze świata

Prawie 8 miliardów pasażerów mają przewieźć światowe linie lotnicze w 2036 roku kalendarzowego - wynika z prognozy Zrzeszenia Międzynarodowego Transportu Lotniczego (IATA) zaprezentowanej we wtorek w Sydney. IATA wezwała rządy do usunięcia…...

Czytać..
hossa na Giełdzie Papierów Cennych w Warszawie Giełda

Hossa na Giełdzie Papierów Cennych w Warszawie Giełda

Luty był następnym miesiącem dobrych nastrojów dzięki europejskich giełdach. Prawie każde indeksy giełdowe zakończyły inny w tym roku miesiąc zwyżkami, a jednym z liderów wzrostów był warszawski WIG20…...

Czytać..
hiszpański rząd wesprze młodych ludzi wynajmujących mieszkania Wraz ze świata

Hiszpański rząd wesprze młodych ludzi wynajmujących mieszkania Wraz ze świata

Słony weksel za alkohol. Nowe przepisy na popularnej wyspie Słynna piosenkarka na celowniku fiskusa. Gwiazda może mieć ogromne problemy Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych Koniec ze zmianą czasu? Komisja…...

Czytać..