Efekt bumerangu. Co by się stało, gdyby emigranci wrócili do domu?

  • Dom
  • Finanse
  • Efekt bumerangu. Co by się stało, gdyby emigranci wrócili do domu?
Efekt bumerangu - skutki powrotów emigrantów z CEE

7 mln obywateli spośród 6 krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, wyemigrowało na zachód kontynentu. Mnóstwo z nich wyjechało w celach zarobkowych. Gdyby do odwiedzenia powrotu do ojczyzn skłoniły ich rosnące obecnie przy naszym regionie płace, zdołałoby to poskutkować ogromnymi przemianami ekonomiczno-społecznymi.

Spora frakcja obywateli państw Europy Środkowo-Wschodniej mieszka w krajach zachodnich. W tamte rejony wyemigrowało najwięcej, bo 14, 1 proc. obywateli rumuńskich, lecz również sporo bułgarskich (9, 8 proc. ) jak i również polskich (6, 6 proc. ). Jeśli chodzi o odsetek Węgrów i Słowaków w Europie Zachodniej, wynosi mężczyzna odpowiednio 4, 4 proc. oraz 4, 3 proc. ich populacji. Najmniej emigrują Czesi - 1, szóstej proc. ludności mieszka pomijając granicami kraju.

Gdyby choć część z nich wróciła do domu, miałoby to spore przełożenie na poziom PKB. I odrzucić tylko. Firma Colliers International przeanalizowała, jakie są dopuszczalne skutki tzw. efektu bumerangu, który wcale nie jest taki nierealny.

Gdzie wyemigrowali mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej

Co kraj, to obyczaj, także w kwestii emigracji. Na przykład mieszkańcy Rumunii upodobali sobie szczególnie Włochy. Przebywa ich już tam więcej niż milion.

Natomiast ulubionym kierunkiem Polaków w ostatnich latach była Wielka Brytania. Szacuje się, że obecnie mieszka tam około 845 tys. naszych obywateli, jak stanowi 2, 2 proc. ludności kraju.

Głównym powodem emigracji do państwa Europy Zachodniej były stare płace. Exodus mieszkańców regionu CEE (Central and Eastern Europe) na dobre zaczął się w 2004 r. po przyjęciu 4 państw do Unii Europejskiej. Nabrał jeszcze rozpędu po otwarciu granic w UE dla lokatorów Rumunii i Bułgarii.

Emigranci z Europy Środkowo-Wschodniej mają po co wracać

Jednak w ostatnich latach przy regionie Europy Środkowo-Wschodniej sporo się poprawiło. Z referatu Colliers International wynika, że w tym roku we wszystkich 6 państwach zauważano wzrost płac minimalnych (od 7 do nawet mniej więcej 15 proc. ).

Choć rosną również koszty życia w naszym rejonie, to zjawisko to jeszcze silniej widać w państwach zachodnich. Z danych OECD powstaje, że w niektórych państwach Europy Zachodniej jakość życia pogarsza się. A i tamtejsze pensje nie zaakceptować są już tak rażąco wyższe, jak były jeszcze kilka lat temu.

Z raportu wynika, hdy czynniki takie, jak: podwyżki wynagrodzeń, niskie podatki, skuteczniejsze zarządzanie, lepsze prawo prawne, nowocześniejsze systemy edukacji, znajome otoczenie kulturowe i programy pomocy rządowej potrafią zachęcać emigrantów do powrotów do ojczyzn.

- W krajach Europy Środkowo-Wschodniej zarobki będą rosnąć pospieszniej, co stanowi dla podwładnych argument przemawiający za pozostaniem we własnym kraju. Wyjątkowo wysokie tempo wzrostu płac w perspektywie historycznej w sześciu krajach regionu CEE najprawdopodobniej utrzyma się przez kolejną dekadę przy równocześnie niskim poziomie bezrobocia jak i również znacznym wzroście PKB a mianowicie uważa Mark Robinson, profesjonalista do spraw analiz przy regionie Europy Środkowo-Wschodniej spośród Colliers International.

Władze państw chcą skorzystać w "efekcie bumerangu"

Rządy niektórych królestw zauważyły już dawno, iż "efekt bumerangu" byłby gwoli nich bardzo korzystny. Zachęcają swoich obywateli do powrotu coś znacznie więcej aniżeli tylko słowem, lecz także czynem.

Rząd słowacki planuje jesienią 2017 r. uruchomić specjalny program, aby ściągnąć z powrotem swoich obywateli. Rumunia skorzystała spośród funduszy UE i przeznaczy 30 mln euro dzięki pomoc dla powracających do odwiedzenia kraju przedsiębiorców, którzy pozostaną mogli otrzymać nawet do odwiedzenia 40 tys. euro do odwiedzenia wykorzystania na zakładanie świeżych firm. W Czechach wdrożono program pomocowy, ale jedynie dla naukowców. Jak na przykład dotąd władze w Naszym narodzie i w Bułgarii nie zaakceptować podjęły żadnych podobnych działań.

E-papierosy w defensywnie. Zakazane po miejscach publicznych Informacje

Posiadłość z XIX stuleciu za 56 złotych. Dwójka zdecydowała się na nietypową sprzedaż Niezwykła przemiana bloków mieszkalnych z wielkiej płyty. Domu jak luksusowe apartamenty Podjechali furgonetką i wyrwali drzwiczki. Wyjątkowa praca Banksy'ego…...

Czytać..
dziś decyzja EBC. Draghi o cal od wykupu obligacji  Ze świata

Dziś decyzja EBC. Draghi o cal od wykupu obligacji Ze świata

Szykują się zmiany w strefie €. "Porozumienie jest na wyrwanie ręki" Merkel o reformie strefy euro: Niemcy zrobione do kompromisów Morawiecki: przyjęcie euro w najbliższej przyszłości to igranie…...

Czytać..

Dwie komisje dla Polaków? «Będziemy zabiegać o najpoważniejsze stanowiska» Informacje

Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję" Koniec gorszych produktów dla Młodych polaków? "Podejrzewam, że niewiele się zmieni" Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty roboty w Unii Unia szykuje rewolucję…...

Czytać..
dramatyczna sytuacja Rosjan. Coraz większą ilość wiadomości żyje poniżej granicy ubóstwa  Ze świata

Dramatyczna sytuacja Rosjan. Coraz większą ilość wiadomości żyje poniżej granicy ubóstwa Ze świata

Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur w rosyjskich wodach Spór wokół Nord Stream 2. Środowiska: Gazprom grozi Danii pozwem "Kommiersant": UE i Rfn zyskują nowe narzędzie naporu na Gazprom Moskwa pragnie…...

Czytać..
donald Tusk o możliwym opóźnieniu rozmów w sprawie Brexitu  Ze świata

Donald Tusk o możliwym opóźnieniu rozmów w sprawie Brexitu Ze świata

Funt spadł poniżej pięciu złotych. Następujące "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków w Wyspach. Wszystko, co musisz wiedzieć Żyją tysiące km od Londynu, obawiają się…...

Czytać..
donald Trump a nauka jak i również ekologia

Donald Trump a nauka jak i również ekologia

Wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych zaskoczyła wiele osób pod każdą szerokością geograficzną. Pośród nich znaleźli się naukowcy, których przerażają opinie Trumpa na temat badań prawdziwych i naszego…...

Czytać..