Unia Europejska tworzy się do wojny handlowej z USA

  • Dom
  • Finanse
  • Unia Europejska tworzy się do wojny handlowej z USA
Cła na stal, aluminium w USA - możliwa wojna handlowa z UE

Po tymże, jak prezydent USA Donald Trump zapowiedział wprowadzenie ceł na import stali jak i również aluminium, Unia Europejska przygotowuje się do wojny komercyjnej, Kanada jest oburzona, MFW ostrzega przed konsekwencjami, zaś notowania spółek, które używają stal w procesie produkcji, zaliczają spadki na amerykańskiej giełdzie.

Prezydent Trump przedstawił swoje plany w czasie spotkania z szefami amerykańskich firm produkujących stal i aluminium. Zapowiedział wprowadzenie 25-procentowych ceł na import stali i 10-procentowych na przywóz towarów aluminium.

Powołał się na przepis z 1962 roku (z lat zimnej wojny), który pozwala mu na ograniczenie importu jak i również nałożenie nieograniczonych ceł, o ile przemawia za tym ochrona narodowe.

Ostateczne projekty i ich szczegóły zarządzanie prezydenta Trumpa ma oznajmić w przyszłym tygodniu.

Ale, jak napisał przy piątek tygodnik "The Economist", decyzja Trumpa będzie posiadała "katastrofalne skutki" dla tego rodzaju krajów jak Kanada, Meksyk i Korea Południowa. Zgodnie z przepisami Świeckiej Organizacji Handlu (WTO) należące do niej kraje odrzucić mogą wprowadzać nowych ceł. Natomiast państwa, które ucierpią z powodu decyzji Trumpa, mogą pozwać USA jak i również spodziewać się, że kwestię tę wygrają.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Handlu Roberto Azevedo już uprzedza:

Wojna handlowa nie zaakceptować leży w niczyim interesie.

Reakcja Unii Europejskiej

Unia Europejska już rozważa wprowadzenie taryf odwetowych na amerykańską stal i szereg pozostałych produktów, w tym dzięki produkty rolne.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział:

Nie będę siedzieć bezczynnie, podczas kiedy naszemu przemysłowi zostanie zadany cios, który zagraża tysiącom europejskich miejsc pracy. Będę nakładać cła na Harley-Davidson, na burbon i dzięki błękitne dżinsy Levi's.

Francuski minister gospodarki jak i również finansów Bruno Le Maire powiedział, że "będą tylko przegrani" w wojnie handlowej USA - UE. Le Maire przyrzekł "silną, skoordynowaną i zjednoczoną odpowiedź UE".

MFW ostrzega

Międzynarodowy Kasa zapomogowa Walutowy (MFW) ostrzegł, hdy wprowadzenie ceł na stal i aluminium, zapowiedziane za pośrednictwem prezydenta USA Donalda Trumpa, prawdopodobnie wyrządzi szkody coś więcej niż poza Stanami Zjednoczonymi, lecz także gospodarce amerykańskiej.

MFW wyraził obawę, hdy w praktyce za kwestią tych ceł kraje po większym stopniu będą się powoływać na względy ochrony narodowego, by uzasadnić szerokie restrykcje importowe.

Fundusz wezwał Stany Zjednoczone i ich partnerów handlowych do konstruktywnej współpracy mającej w celu redukcję barier handlowych i rozwiązywanie konfliktów handlowych bez uciekania się do takich środków nadzwyczajnych.

Reakcja Kanady

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w piątek podczas konferencji prasowej, hdy zapowiedziane przez USA cła na import stali jak i również aluminium spowodowałyby znaczne zakłócenie rynków w obu państwach i są "absolutnie nie zaakceptować do zaakceptowania".

Dodał:

Jakiekolwiek zaburzenie tego zintegrowanego rynku byłoby doniosłe i poważne. I toteż przekonywaliśmy administrację amerykańską na temat nieakceptowalnej naturze tych sugestii, które będą dla nich dokładnie tak samo przygniatające, jak dla ludzi. Jesteśmy przekonani, że będziemy nadal po stanie bronić przemysłu kanadyjskiego.

Rząd kanadyjski zamierza prowadzić jednak dialog z urzędnikami amerykańskimi. Zważywszy na prawdziwą integrację rynków obu państwa Kanada będzie starała się o wyłączenie z świeżych taryf. W przypadku odmowy Waszyngtonu rząd w Ottawie rozważy "następne kroki" - jak podała na własnym portalu publiczna stacja CBC.

Cytowany przez CBC minister finansów Bill Morneau poinformował, że rozmawiał na temat sprawie w czwartek z amerykańskim ministrem skarbu Steve'em Mnuchinem:

W przypadku ceł na takie artykuły jak stal czy zdrewna chcemy komunikować, że jesteśmy ważną częścią łańcucha zalety, ważnym dostawcą tych towarów i możemy mieć niesłychanie ważną rolę w zagwarantowaniu, że przemysł USA zostanie miał dostęp do takich produktów, jakich potrzebuje.

Reakcja w samych Stanach Zjednoczonych

Plany wprowadzenia odwetowych ceł na import stali i aluminium do USA, które dziennik "The Wall Street Journal" nazwał w komentarzu redakcyjnym "najgorszym błędem administracji Trumpa", skrytykowali nawet pełnomocnicy Partii Republikańskiej.

Republikanie obawiają się, że zapoczątkowanie odwetowych ceł może wprowadzić kraj z powrotem dzięki skraj recesji i tym samym pogorszy ich i tak niełatwą sytuację przed listopadowymi wyborami do Kongresu.

Przewodniczący Izby Reprezentantów, Paul Ryan, w oświadczeniu wydanym w czwartek wezwał prezydenta "do przemyślenia niezamierzonych konsekwencji tejże idei" i by "zastanowił się nad innymi rozwiązaniami zanim zdecyduje się pójść w tym kierunku".

Kongresman Paul Ryan reprezentuje w Kongresie okręg wraz ze stanu Wisconsin, który wydaje się być jednym z największych wytwórców piwa w Stanach Zjednoczonych. Piwo z Wisconsin przy większości trafia do konsumentów w aluminiowych puszkach.

Senator Orin Hatch, zasklepiały republikanin ze stanu Utah, do tej pory nieugięty sojusznik prezydenta, nazwał szansę wprowadzenia odwetowych ceł dzięki stal i aluminium "podwyżką podatków, której Amerykanie oraz nie potrzebują ani dzięki którą ich nie stać".

Zapowiedź prezydenta przedłożenia odwetowych ceł na importowaną stal i aluminium zaskoczyła nawet członków jego gabinetu, z których niektórzy dowiedzieli się o tej decyzji z mediów.

Szef resortu obrony James Mattis wskazał, że cła uderzą w amerykańskich sojuszników tego rodzaju jak Japonia i Kanada, która jest największym importerem stali do Stanów Zjednoczonych, a nie Chiny, wskazane jest eksport stali do AMERYCE stanowi zaledwie 2 % całego eksportu stali w rynek amerykański.

Kto popiera wprowadzenie ceł?

Jedynie przedstawiciele amerykańskich producentów stali i aluminium, federacja związkowa AFL/CIO oraz niektórzy pełnomocnicy opozycyjnej Partii Demokratycznej reprezentujący stany, w których kiedyś koncentrowała się produkcja stali, poparli protekcjonistyczne plany amerykańskiego przywódcy.

Sam prezydent, niezrażony krytyką, bronił własnych planów w piątek o świcie na Twitterze: "Gdy kraj (USA) traci wiele mln dolarów na handlu spośród niemal każdym krajem, z którym prowadzi interesy, walki handlowe są dobre i łatwe do wygrania! ".

czy umowy o dzieło pozostaną oskładkowane ZUS?

Czy umowy o dzieło pozostaną oskładkowane ZUS?

Umowy o dzieło mogą zostać oskładkowane. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej rozważy taką możliwość, o ile będzie ich przybywało – zapowiedziała w piątek minister Elżbieta Rafalska. Zastrzegła jednak…...

Czytać..
czy kryptowaluty zastąpią waluty i pieniądze? Opinia JP Morgan

Czy kryptowaluty zastąpią waluty i pieniądze? Opinia JP Morgan

Kryptowaluty nie znikną, ale mogą znacznie zmienić swoją funkcję i formę a mianowicie twierdzi JP Morgan przy specjalnym raporcie, do którego dotarł Business Insider Nasz kraj. Bank w dokumencie stara się odpowiedzieć…...

Czytać..
czego oczekują pasażerowie od kreski lotniczych?

Czego oczekują pasażerowie od kreski lotniczych?

Czego oczekują pasażerowie? Intuicyjnie na usta ciśnie się odpowiedź: jak najniższych cen biletów. Potwierdzałby to silny rozwój tanich linii lotniczych, które na starym kontynencie zdetronizowały zwykłych przewoźników. Właściwa odpowiedź nie jest jednak taka…...

Czytać..
cyfryzacja procesów bankowych to okazja i wyzwanie dla sektora  Pieniądze

Cyfryzacja procesów bankowych to okazja i wyzwanie dla sektora Pieniądze

Darmowe konta i karty coraz bardziej. Podstawowe usługi będą nieodpłatne, ale są też ograniczenia Kolejny bank ostrzega kontrahentów. "Złośliwe oprogramowanie" Bank stworzył klona. Doradza klientom Jeden z największych banków…...

Czytać..
crowdfunding. Raport o polskim globalnej sieci 2016.

Crowdfunding. Raport o polskim globalnej sieci 2016.

Jeżeli partnera męczą polityczne spory, toczone od 1989 r. lub żarty o rodakach, które ponoć opowiadają o naszą firmę za granicą, powinien wstąpić na któryś z rodzimych portali crowdfundingowych. Można tam…...

Czytać..
copa-Cogeca uważa, że Brexit przyniesie rolnikom straty

Copa-Cogeca uważa, że Brexit przyniesie rolnikom straty

Nowa opłata dla kierowców. "Najostrzejsze" przepisy na świecie Funt spadł poniżej pięciu zł. Kolejne "nie" dla brexitu uderzyło w brytyjską walutę Nowy obowiązek dla Polaków na Wyspach. Wszystko, jak musisz…...

Czytać..