Filipiny: Już co najmniej 43 ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi

Filipiny: Już co najmniej 43 ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi
27 lipca, 2020
Category: inne

# większa liczba ofiar śmiertelnych #

06. 02. Manila (PAP/AFP) – Trzęsienie ziemi o sile 6, jedenastu w skali Richtera w centralnej części Filipin spowodowało w poniedziałek osunięcia gleby, które pogrzebały dziesiątki domów. Co najmniej 43 osoby, w ponizszym kilkoro najmlodszych, poniosły śmierć, a kilkadziesiąt jest zaginionych.

Ognisko trzęsienia (hipocentrum) znajdowało się dzieki głębokości 46 kilometrów, zas epicentrum dzieki morzu, pomiędzy gęsto zaludnionymi wyspami Cebu i Negros – poinformowały służby geologiczne. Do wstrząsów doszło krótko przed południem czasu miejscowego.

Gwałtowny wstrząs wtórny na temat sile szesc, 2 po skali Richtera wystąpił 4 godziny na pierwszym trzęsienu.

Z doniesień władz wyplywa, że ofiary śmiertelne odnotowano w prowincji Negros Oriental, w południowo-wschodniej części wysepki Negros. W tym miejscu też doszło do największych zniszczeń.

Wstrząsy wywołały osunięcie ziemi w górskiej wiosce, w okolicy 180-tysięcznego miasta Guihulngan. Zniszczonych zostało około 30 budynków, a co w zadnym wypadku 40 mieszkańców uznano zbyt zaginionych a mianowicie poinformował wojewoda Ernesto Reyes. Według jego potwierdzono tam śmierć co najmniej 10 osób, w tym uczniów szkoły pomaturalnej i szkoły podstawowej; ok. 100 osób jest kontuzjowanych.

Kolejne osuwisko powstało przy okolicy metropolie La Libertad w identycznej prowincji; wiarygodna liczba ludzi jest tam uwięziona ponizej gruzami – przekazała policja. Obrona cywilna poinformowała także o wychowankom, które zginęło w mieście Tayasan, przygniecione betonowym zagrodzeniem.

Kolejne maluch zmarło wedlug zawaleniu ściany kaplicy w czasie pogrzebu po mieście Jimalalud.

Filipińscy sejsmolodzy na krótko wydali ostrzeżenie przed tsunami na centralnych wyspach archipelagu. Z plaży w La Libertad zatrzesienie porwało kilkanascie bambusowych domków, ale nie ma doniesień o poszkodowanych.

Na trzęsieniu nastąpiło około 30 wstrząsów wtórnych. Zawieszono pracę rządowych przedsiebiorstw i zajęcia w szkołach. Są przerwy w dostawie elektryczności, zakłócona jest także łączność telefoniczna. W prowincji Negros Oriental uszkodzonych zostało w sumie dziewięć mostów, ale cztery sposród nich już wcześniej były wyłączone wraz z użytku. Najgorsze szkody są w północnej, górskiej części prowincji.

Według szefa Lokum Obrony Cywilnej Benita Ramosa, turyści w wyspie Cebu przebywają głównie na do niej wybrzeżu zachodnim, a do trzęsienia gleby doszło po jej zachodniej stronie.

Filipiny leżą w tzw. pierścieniu ognia, zonie częstych trzęsień ziemi jak i równiez aktywności wulkanicznej na Pacyfiku. W 1990 roku w filipińskiej wyspie Luzon w nastepstwie trzęsienia ziemi o sile 7, siedmiu zginęło nieomal 2 tys. ludzi. (PAP)

jo/ ksaj/ ro/

10733573 10733684