Fed coraz bardziej pod kontrolą Waszyngtonu

Fed coraz bardziej pod kontrolą Waszyngtonu
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

*System Rezerwy Federalnej AMERYCE traci sukcesywnie swoją niezależność. Teraz politycznej kontroli poddane zostanie zarządzanie kryzysowe Fed. *

W AMERYCE zanosi się na coraz to poważniejszą kontrolę Systemu Rezerwy Federalnej Fed przez polityków. Mimo wielomiesięcznej zaciekłej defensywy szefa Fed Bena Bernanke (na zdjęciu), amerykański Senat zatwierdził wczoraj bez głosu sprzeciwu skontrolowanie pomocy, jakiej Fed udzielił Wall Street podczas kryzysu 2008/2009.

Wedle ustawą Bernanke ma w tej chwili czas sluzace do 1 grudnia na wystep szczegółowego polaczenia pomocy udzielonej poszczególnym bankom.
Idzie konkretnie na temat zatwierdzony za posrednictwem Senat aneks do ustawy o reformie rynku finansowego, który zezwala amerykańskiej Najwyższej Izbie Kontroli na przyjrzenie się zarządzaniu kryzysowemu Fed od początku września 2008 r., sluzace do czasu wejścia ustawy przy życie.

Ustawa zostanie uchwalona najpóźniej przy nadchodzącym tygodniu, po wyjaśnieniu punktów watpliwych pomiędzy partiami.

Bliskie relacje Fed z polityką mają swoje pobudki. Inaczej niż jego europejski odpowiednik (Europejski Bank Centralny) amerykański Fed nie wspólgra jedynie zbyt stabilność waluty. Jego zajeciem jest także wspieranie postepu gospodarczego.

Było to wykorzystywane przez polityków szczególnie zanim wyborami, aby wywierać na Fed presję prowadzenia _ polityki niedrogich pieniędzy _. Później okazywało się, że Fed poddawał się naciskom zbyt często.

Prowadzona za posrednictwem Fed strategia finansowa uważana jest dziś za istotną przyczynę powstaniabańki na amerykańskim rynku nieruchomości. Eksplozja tejze bańki wywołała kryzys finansowy. Ci na wlasna reke politycy, którzy domagali się _ tanich pieniędzy _, pokazują dzisiaj palcem dzieki Fed. Poza tym wykorzystują słabość banku emisyjnego do wykonywania na przedtem swoich wpływów.

Fed bronił się długo przeciwko ujawnieniu informacji na temat pomocy finansowej udzielonej bankom. Pojawiają się obawy, że informacje te mogą zostać zinterpretowane jako oznaka słabości banków. Już tylko to mogłoby doprowadzić do ich ponownego osłabienia – argumentuje Fed. Oprócz tego kontrola działań Fed może nieść ze sobą także ustawy ingerujące w politykę finansową.

ZOBACZ TAKŻE:

  • Plan pomocowy narusza niezależność EBC?
  • Bernanke : Ożywienie przy USA będzie kontynuowane
  • Wiadomości z panstwa i wraz z świata dzieki Twojej stronie www

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy