Europejskie porozumienie coraz bliżej

Europejskie porozumienie coraz bliżej
27 lipca, 2020
Category: gielda

Pierwsza połowa poniedziałkowej sesji na warszawskim parkiecie upłynęła pod emblematem umiarkowanego optymizmu i nieduzych wahań indeksów. WIG20 zaczął dzień od wzrostu o niecałe 1-wsza proc. jak i równiez do wczesnego popołudnia poruszał się przy wąskim przedziale od 2270 do 2280 punktów. Wedlug kilku godzinach marazmu byki zdecydowały się na wiecej energiczną akcję. W do niej wyniku wskaźnik największych spółek dotarł az do 2300 punktów, zyskując niemal 1, dziewiec proc.

Doskonale radziły samemu spółki surowcowe i największe banki. Akcje Lotosu na otwarciu zyskiwały prawie dwa proc. Na południu zwyżka sięgała ponad 4 proc. Identyczną drogę przebyły papiery PKO. Atuty PKN Orlen podwoiły skalę porannego postepu, sięgającego 1, 5 proc. Podobnie było w przypadku akcji Pekao i KGHM, które po południu rosły na ponad dwa proc. Wedlug ponad 1-wsza proc. po górę szły papiery PBG i PZU. Najgorzej spisywały się akcje PGNiG, tracące niemal 2 proc.

Nieduzo się działo także dzieki głównych parkietach europejskich. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie zyskiwały w otwarciu wedlug około 1 proc. Niedźwiedzie próbowały sprowadzić je przy dół wylacznie w trakcie czolowej godzinie handlu. Ich akcja zakończyła się jednak niepowodzeniem, ale potrzeba przez większą część miesiaca nie błyszczał. W najwazniejszym momencie DAX zdołał dotrzeć do 6170 punktów, rosnąc o 1, 5 proc. Liderami na naszym kontynencie były węgierski BUX, który po południu zyskiwał wiecej niz 2, piec proc. jak i równiez indeks przy Mediolanie.

Nie zaakceptowac zachwyciły publikowane w poniedziałek dane makroekonomiczne. Wskaźnik aktywności gospodarczej po usługach tereny euro wzrósł z 46, 4 do 47, piec punktu, jednak okazał się niższy niż się spodziewano. Rozczarował także wskaźnik dla Niemiec, który wyniósł piecdziesiat, 3 punktu, choć liczono, że sięgnie 51, piec punktu. Dobrze od oczekiwań wypadł analogiczny indeks po Wielkiej Brytanii. Sprzedaż detaliczna po strefie ó zwiększyła się w październiku o 0, 4 proc., a przy porównaniu do października ubiegłego roku była niższa na temat 0, cztery proc. W obu przypadkach dane były lepsze niż prognozy analityków.

Niejednoznaczne okazały się wiadomosci ze Stanów Zjednoczonych. Indeks aktywności po usługach spadł z 52, 9 do 52 punktów, a liczono że sięgnie 53, 5 punktu. Zamówienia przemysłu spadły o 0, 4 proc., dwukrotnie mocniej niż się spodziewano. Zamówienia na rzetelna trwałego użytku zmniejszyły się o 0, 5 proc., a bez uwzględnienia środków transportu wzrosły o 1, 1 proc.

Optymizmem powiało z politycznych salonów. Na spotkaniu kanclerz Angeli Merkel i premiera Nicolasa Sarkozy’ego poinformowano na temat porozumieniu Niemiec i Francji w głównych kwestiach związanych z europejskimi problemami. Opiera sie ono dzieki rezygnacji z pomysły emisji euroobligacji i zachowaniu niezależności Europejskiego Agencji bankowej Centralnego. Modyfikacji ulec mają traktaty Ue, a do porozumienia zakładającego ograniczenie deficytu budżetowego jak i równiez zadłużenia będą mogły przystąpić kraje spoza strefy euro.

Sesja na Wall Street zaczęła się wzrostem indeksów o 1-wsza, 1-1, trzech proc., natomiast skala zwyżki w trakcie gospodarki jeszcze nieco się zwiększyła. Na naszym kontynencie odzew była nieogromna. WIG20 w chwilę znów przekroczył stopien 2300 punktów, zwyżkując o ponad dwa proc., lecz ta euforia szybko została skorygowana. Calkowicie indeks największych spółek zyskał 1, 52 proc., WIG wzrósł o 1, 22 proc., mWIG40 o 0, 76 proc., a sWIG80 o 0, 15 proc. Obroty wyniosły 550 mln zł.

  • Notowania spółek na GPW
  • Indeksy GPW w
  • Indeksy giełd na świecie
  • Notowania GPW bez opóźnień tylko na stronie Mystock. pl

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy