Europejskie porozumienie coraz bliżej

Europejskie porozumienie coraz bliżej
27 lipca, 2020
Category: gielda

Pierwsza połowa poniedziałkowej sesji na warszawskim parkiecie upłynęła pod emblematem umiarkowanego optymizmu i nieduzych wahań indeksów. WIG20 zaczął dzień od wzrostu o niecałe 1-wsza proc. jak i równiez do wczesnego popołudnia poruszał się przy wąskim przedziale od 2270 do 2280 punktów. Wedlug kilku godzinach marazmu byki zdecydowały się na wiecej energiczną akcję. W do niej wyniku wskaźnik największych spółek dotarł az do 2300 punktów, zyskując niemal 1, dziewiec proc.

Doskonale radziły samemu spółki surowcowe i największe banki. Akcje Lotosu na otwarciu zyskiwały prawie dwa proc. Na południu zwyżka sięgała ponad 4 proc. Identyczną drogę przebyły papiery PKO. Atuty PKN Orlen podwoiły skalę porannego postepu, sięgającego 1, 5 proc. Podobnie było w przypadku akcji Pekao i KGHM, które po południu rosły na ponad dwa proc. Wedlug ponad 1-wsza proc. po górę szły papiery PBG i PZU. Najgorzej spisywały się akcje PGNiG, tracące niemal 2 proc.

Nieduzo się działo także dzieki głównych parkietach europejskich. Indeksy w Paryżu i Frankfurcie zyskiwały w otwarciu wedlug około 1 proc. Niedźwiedzie próbowały sprowadzić je przy dół wylacznie w trakcie czolowej godzinie handlu. Ich akcja zakończyła się jednak niepowodzeniem, ale potrzeba przez większą część miesiaca nie błyszczał. W najwazniejszym momencie DAX zdołał dotrzeć do 6170 punktów, rosnąc o 1, 5 proc. Liderami na naszym kontynencie były węgierski BUX, który po południu zyskiwał wiecej niz 2, piec proc. jak i równiez indeks przy Mediolanie.

Nie zaakceptowac zachwyciły publikowane w poniedziałek dane makroekonomiczne. Wskaźnik aktywności gospodarczej po usługach tereny euro wzrósł z 46, 4 do 47, piec punktu, jednak okazał się niższy niż się spodziewano. Rozczarował także wskaźnik dla Niemiec, który wyniósł piecdziesiat, 3 punktu, choć liczono, że sięgnie 51, piec punktu. Dobrze od oczekiwań wypadł analogiczny indeks po Wielkiej Brytanii. Sprzedaż detaliczna po strefie ó zwiększyła się w październiku o 0, 4 proc., a przy porównaniu do października ubiegłego roku była niższa na temat 0, cztery proc. W obu przypadkach dane były lepsze niż prognozy analityków.

Niejednoznaczne okazały się wiadomosci ze Stanów Zjednoczonych. Indeks aktywności po usługach spadł z 52, 9 do 52 punktów, a liczono że sięgnie 53, 5 punktu. Zamówienia przemysłu spadły o 0, 4 proc., dwukrotnie mocniej niż się spodziewano. Zamówienia na rzetelna trwałego użytku zmniejszyły się o 0, 5 proc., a bez uwzględnienia środków transportu wzrosły o 1, 1 proc.

Optymizmem powiało z politycznych salonów. Na spotkaniu kanclerz Angeli Merkel i premiera Nicolasa Sarkozy’ego poinformowano na temat porozumieniu Niemiec i Francji w głównych kwestiach związanych z europejskimi problemami. Opiera sie ono dzieki rezygnacji z pomysły emisji euroobligacji i zachowaniu niezależności Europejskiego Agencji bankowej Centralnego. Modyfikacji ulec mają traktaty Ue, a do porozumienia zakładającego ograniczenie deficytu budżetowego jak i równiez zadłużenia będą mogły przystąpić kraje spoza strefy euro.

Sesja na Wall Street zaczęła się wzrostem indeksów o 1-wsza, 1-1, trzech proc., natomiast skala zwyżki w trakcie gospodarki jeszcze nieco się zwiększyła. Na naszym kontynencie odzew była nieogromna. WIG20 w chwilę znów przekroczył stopien 2300 punktów, zwyżkując o ponad dwa proc., lecz ta euforia szybko została skorygowana. Calkowicie indeks największych spółek zyskał 1, 52 proc., WIG wzrósł o 1, 22 proc., mWIG40 o 0, 76 proc., a sWIG80 o 0, 15 proc. Obroty wyniosły 550 mln zł.

  • Notowania spółek na GPW
  • Indeksy GPW w
  • Indeksy giełd na świecie
  • Notowania GPW bez opóźnień tylko na stronie Mystock. pl