Elektrownie jądrowe w Chinach. Wstrzymano budowę

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Operacje przy budowie trzech elektrowni jądrowych w centralnej części Chin, które zostały zatrzymane po dysfunkcji w japońskiej elektrowni w Fukushimie, po najbliższym czasie nie będą kontynuowane, poinformowali eksperci z branży energetycznej.

Wstrzymanie budowy 3 takich obiektów: w Taojiang (prowincja Hunan), Tongshan (prowincja Hubei) jak i równiez Pengze (prowincja Jiangxi) zapewnia wielkie szkody ekonomiczne zarówno przedsiębiorstwom, realizującym te projekty jak i wspierającym je samorządom lokalnym. Do chwili obecnej w konstrukcji elektrowni zainwestowano 10 mld juanów (1, 6 mld dolarów), podał tygodnik ekonomiczny Zhongguo Jingji Zhoukan.

_ – Jest wielce mozliwe, że definitywnie projekty zlokalizowanych w środku kraju elektrowni zostaną całkowicie zarzucone _, powiedział ogólnokrajowej gazecie Huanqiu Ribao, Lin Boqiang, dyrektor Chińskiego Centrum Badania Ekonomiki Energetycznej na Uniwersytecie Xiamen.

Wszystkie wybudowania i czynnosci nad projektami nowych elektrowni jądrowych zostały wstrzymane po zniszczeniu reaktorów atomowych przy Fukushimie w marcu 2011 r., po następstwie trzęsienia ziemi jak i równiez fali tsunami.

Na spotkaniu z wykonawcami projektów konstrukcji elektrowni jądrowych w październiku 2012 r. przedstawiciele rządu chińskiego oświadczyli, że sluzace do 2015 r. żadna innowacyjna budowa reaktorów nuklearnych nie zaakceptowac zostanie rozpoczęta.

W grudniu 2012 wznowiono budowy dwóch atomowych elektrowni zlokalizowanych dzieki wybrzeżu w prowincji Jiangsu i Shandong.

Zdaniem Linka nie oznacza to przyspieszenia kontynuacji budowy projektów wewnątrz lądu przed 2015, a wielce prawdopodobne wydaje sie, że rozpoczęte elektrownie zostaną oddane sluzace do użytku dopiero około 2020 r.

Ren Haoning, analityk z CIC Industry Research Center uważa, że wstrzymanie realizacji największych lądowych projektów elektrowni jądrowych przynosi ogromne, trudne sluzace do oszacowania szkody firmom realizującym projekty i samorządom lokalnym.

Według danych empirycznych tygodnika Zhongguo Jingji Zhoukan, firma realizująca projekt budowy w Taojiang zainwestowała już około cztery mld juanów, a wspierający ją samorząd lokalny dodał swoje 80 mln juanów w budowę komplementarnej infrastruktury.

Mimo ewidentnych strat, zdaniem Rena wszelkie projekty jądrowe elektrowni zlokalizowanych w środku lądu maja obowiazek być wstrzymane i to słuszna postanowienie rządu chińskiego, ponieważ zdarzenie w jakims obiekcie spowodowałby nieobliczalne ofiary.

Według _ Białej Księgi Energetyki Chińskiej _ przy 2015 r. elektrownie jądrowe powinny dostarczyć 40 mln kWh energii elektrycznej, to jest prawie czterokrotnie więcej, niż w 2010 r., podczas gdy wytworzyły dziesiec, 82 kWh.

W październiku 2012 r. przedstawiciele rządu oświadczyli, że wszystkie oryginalne elektrownie jądrowe muszą być wyposażone po reaktory nuklearne trzeciej generacji, co zdaniem Lina znacznie opóźni realizację planu wzrostu energetyki atomowej.

Ren stwierdził, że opóźnienie w rozwoju energetyki jądrowej powinno zostać zrekompensowane zwiększeniem mocy elektrowni wykorzystujących gaz łupkowy jak i równiez alternatywne źródła energii, których promocja wydaje sie obecnie priorytetowym działaniem rządu.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy