Egipt: Strajkują policjanci, chcą ustąpienia szefa MSW

27 lipca, 2020
Category: rózne

Tysiące egipskich policjantów i rekrutów strajkuje, domagając się ustąpienia ministra spraw wewnętrznych. Katalogów zdaniem wydaje sie on nazbyt związany z rządzącymi krajem islamistami – poinformowały w środę źródła w służbach bezpieczeństwa, w które powołuje się Reuters.

Az do strajku doszło po fali starć między siłami bezpieczeństwa a antyrządowymi demonstrantami po stolicy i kilku odmiennych miastach. Od momentu 25 stycznia, kiedy przypadała druga rocznica wybuchu protestów, które doprowadziły do obalenia reżimu poprzedniego prezydenta Hosniego Mubaraka, az do 4 lutego zginęło przy nich przynajmniej 59 osób.

Strajkujący, przy większości rekruci, na których czele stoją też oficerowie, uważają, że minister rzeczy wewnętrznych Mohammed Ibrahim wydaje sie „w niewoli islamistycznego prezydenta” Mohammeda Mursiego – poinformował agencję Reutera generał pracujący w służbach bezpieczeństwa. Są oni też niezadowoleni sposród tego, że minister skierował państwowe siły bezpieczeństwa az do ochrony rezydencji Bractwa Muzułmańskiego, dominującej obecnie w Synaju grupy politycznej. Chcą, zeby stanowisko szefa MSW objął poprzedni minister Ahmed Gamal, którego uważają za wiecej neutralnego.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło, że część policjantów i żołnierzy podjęła strajk, i oświadczyło, iż nakazało oficerom wysłuchać ich żądań. Zdaniem ministerstwa powodem strajku jest to, iż oddziały prewencji policji są przekonane, że rząd planuje zakazać demonstracji, co skutkowałoby wysłaniem katalogów przeciwko protestującym.

Jak pisze Reuters, policjanci uważają, że przez zmuszanie ich az do konfrontacji wraz z protestującymi podczas masowych demonstracji są wciągani w politykę.

We wtorek policjanci demonstrowali pod lokalnymi siedzibami sił porządkowych po 10 egipskich prowincjach, protestując przeciw wykorzystywaniu ich sluzace do prześladowań politycznych. Liczbę demonstrujących Associated Press określiła w charakterze setki.

Według organizacji broniących praw człowieka za czasów Mubaraka funkcjonariusze sił bezpieczeństwa byli zamieszani m. in. w torturowanie aresztowanych. Reforma policji była jednym z żądań protestów wraz z 2011 roku kalendarzowego, które doprowadziły do obalenia poprzedniego prezydenta. (PAP)

keb/ mc/

13202586 arch.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy