EBC utrzymał nogi procentowe jak i równiez plany dotyczące skupu obligacji

EBC utrzymał nogi procentowe jak i równiez plany dotyczące skupu obligacji
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Główna stawka oprocentowanie banku srodkowego strefy euro pozostała bez zmian, w zerowym poziomie – czytamy w komunikacie po posiedzeniu EBC. Wciąż obowiązuje też comiesięczny skup obligacji o wartości 60 mld euro.

Zgodnie z prognozami ekonomistów Europejski Bank Kierowniczy nie zdecydował się w zmiany najważniejszych parametrów prowadzonej przez mojej dziurki polityki pieniężnej. Tym samym oferuje oprocentowanie depozytów na poziomie minus 0, 4 proc., jakie mozliwosci ma zniechęcać banki komercyjne do zamrażania pieniędzy w kontach. Nastepnie stawka dla pożyczanych pieniędzy to tylko 0, 25 proc., co również posiada być impulsem do postepu gospodarczego.

Wskazówka Prezesów EBC wskazała, że oprocentowanie w banku pozostanie na biezacym poziomie wciaz przez dłuższy okres. Wcześniej na pewno dojdzie do zakończenia programu skupu obligacji, który został zmniejszony kilka miesięcy temu z 80 do 60 mld euro. Za zakupach grupowych poziomie dzierzy się utrzymać co najmniej do końca tegoz roku.

„Jeśli chodzi na temat niestandardowe środki polityki pieniężnej, Rada Prezesów potwierdza, że zakupy aktywów mają być prowadzone na obecnym poziomie 60 mld euro miesięcznie do końca grudnia 2017 roku, a w razie potrzeby jeszcze dłużej. Tak długo, aż Wskazówka stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu” – czytamy w komunikacie. Docelowo EBC chce, zeby inflacja, to znaczy wskaźnik mówiący o toku wzrostu cen, był na stabilnym pulapie około dwóch proc.

EBC nie usuwa, że jeśli pogorszą się perspektywy ekonomiczne w zonie euro albo warunki pieniezne nie będą wskazywać na dalszy postęp w trwałym dostosowaniu inflacji do celu, możliwe wydaje sie byc zwiększenie wielkosci lub wydłużenie czasu obowiązywania skupu obligacji, czyli tak zwanym. programu QE.

Dla części obserwatorów koszty utrzymania powyższego zapisu o możliwości zwiększania badz wydłużania skupu obligacji wydaje sie byc pewną niespodzianką. Od jakies czasu spekuluje się poniewaz na temat powolnego zmniejszania skali programu jak i równiez skracania okresu jego odbywania sie.

Na tego rodzaju informacje bardzo wrażliwy wydaje sie rynek walutowy. Początkowo można było zaobserwować lekkie osłabienie euro względem dolara, które szybko zniknęło i na godzinie czternascie: 00 euro poszło wyraźnie do góry.

Obserwuj bieżące notowania ó względem dolara

Sprawdziły się wcześniejsze prognozy ekonomistów PKO BP, którzy przewidywali, że zarówno komunikat, jak i konferencja prasowa po posiedzeniu EBC będą miały łagodny wydźwięk.

a mianowicie Sądzimy, że po ‚jastrzębich’ wypowiedziach sposród ostatnich dób bank będzie tonował nastroje i nie zaakceptowac wprowadzi zasadniczych zmian do swojej lacznosci. Sygnałów potwierdzających możliwość wyborów EBC co do redukcji systemu QE na posiedzeniu szóstej września zadamy podczas narady w Jackson Hole po dniach 24-26 sierpnia a mianowicie wskazywali profesjonalisci jeszcze poprzednio ogłoszeniem czwartkowej decyzji.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy