Dzięki obecności przy UE Podkarpacie zmniejsza dystans do Swiata

Dzięki obecności przy UE Podkarpacie zmniejsza dystans do Swiata
27 lipca, 2020
Category: inne

Zarówno marszałek województwa podkarpackiego Zygmunt Cholewiński, jak i wojewoda Mirosław Karapyta uważają, że obecność Polski w Ue dobrze służy rozwojowi pierwotnego regionu.

Według marszałka Cholewińskiego, unijne programy – zarówno owe już doprowadzone do realizacji i te, które przed chwila będą wdrażane – znacząco zmniejszą opanowanie, jaki dzieli Podkarpacie od czasu regionów na Zachodzie Europy.

„Mając świadomość historycznej mozliwosci, jaką przynosi nam UE, robimy wszystko, aby po najlepszy sposób wykorzystać powierzone nam środki” – powiedział PAP Cholewiński. Najlepszy sposób – wyjaśnił – to taki, dzięki któremu unijne pieniądze zamienią się w inwestycje rozwijające Podkarpacie.

Po ocenie marszałka województwa podkarpackiego najważniejsze zadania, jakie już udało się zrealizować w zakresie Zintegrowanego Systemu Operacyjnego Wzrostu Regionalnego w lata 2004-2006, to metrów. in. modernizacja ośrodków akademickich, kultury, ruchu i zdrowia. Łączna wartość przyznanych w zakresie ZPORR środków dla województwa wyniosła wiecej niz 190 mln euro.

„Z kolei dzięki Regionalnemu Oprogramowaniu Operacyjnemu Województwa Podkarpackiego dzieki lata 2007-2013, na Podkarpacie trafi aż 1 mld 136 mln euro. Ten kompleksowy system zapewni wsparcie finansowe metrów. in.: na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i interesu, rozwoju infrastruktury komunikacyjnej jak i równiez energetycznej” a mianowicie uważa Cholewiński.

Marszałek przypomniał, że Podkarpackie, jako na wstepie województwo na terytorium polski, w połowie 2007 r., zatwierdziło az do realizacji Program Operacyjny Kapitał Ludzki. Pieniądze z tego programu kierowane są w wspieranie metrów. in.: ofert zdrowia, edukacji, integracji społecznej i przedsiębiorczości.

„Do pozostawienia w tym programie mamy przeszlo 360 mln euro. Zas przecież są jeszcze inne fundusze, takie jak: Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, dzięki któremu rolnictwo w regionie uzyska wsparcie finansowe w wysokości ponad 233 mln euro; Program Operacyjny Rozwój Naszego kraju Wschodniej a takze dwa programy transgraniczne w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej: Polska-Słowacja i Polska-Białoruś-Ukraina” – wymieniał Cholewiński.

W jego mniemaniu, wszystkie te programy wzmacniają pozycję gospodarczą województwa, a inwestycje w naukę, rozwój przemysłu, infrastrukturę drogową i kolejową – przyczyniają się do wzrostu atrakcyjności Podkarpacia. Według marszałka, fakt tenze już dostrzegają zagraniczni inwestorzy, lokując wlasne firmy w regionie. Jak przykład podał m. in. dwie znaczące firmy na rynkach światowych: niemiecką MTU (branża lotnicza) i amerykański BorgWarner (branża motoryzacyjne), które wybudowały fabryki pod Rzeszowem.

Wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta, podobnie jak marszałek Cholewiński, zauważa, że obszar dzięki pieniądzom z UE „zmienia się i pięknieje”.

„Wystarczy wybrać się po jakichkolwiek zakątek Podkarpacia, żeby się przekonać, że ta obecność w UE wydaje sie widoczna. Jeżeli się trafi na świeżo wyremontowany wydzial drogi, to można się spodziewać, że zobaczy się na poboczu tablicę z unijną gwiaździstą flagą i informacją: +dofinansowano ze środków UE+” a mianowicie powiedział PAP Karapyta. Podkreślił, że takich tablic wydaje sie coraz więcej na podkarpackich drogach, oczyszczalniach ścieków, szkołach, obiektach sportowych, szpitalach jak i równiez placówkach biznesowych.

W jego opinii, niemalze każda dzis prowadzona inwestycja – niezależnie od tego czy realizują ją samorządy, przedsiębiorcy czy też inne koordynacje – nie może się obyć wyjawszy unijnego dofinansowania. Szczególnie ważne dla Podkarpacia są a mianowicie zdaniem wojewody – pieniądze kierowane dzieki rolnictwo, m. in. dopłaty bezpośrednie, wsparcie modernizacji gospodarstw rolnych lub rewitalizację wsi.

Według Karapyty, region się rozwija i zmienia przy dużym zakresie dzięki unijnym programom, natomiast symbolem tymze zmian jest projekt naukowo-technologiczny „Dolina Lotnicza”. Wojewoda prognozuje, że ten projekt posiada szansę stać się wizytówką regionu i motorem przemian cywilizacyjnych.

Zwraca też uwagę, że Podkarpacie jest pogranicznym regionem UE. „Ponad 220 km granicy polsko-ukraińskiej musi stać się bramą az do Europy, a nie murem granicznym” a mianowicie podkreślił Karapyta. „Dlatego inwestujemy w budowę nowego przejścia granicznego przy Budomierzu jak i równiez modernizację istniejących przejść po Korczowej, Medyce, Krościenku” – wyliczał. Dodał, że władze chcą też usprawnić procedurę przekraczania granicy mimo reżimów obowiązujących przy strefie Schengen i przygotować się w zwiększoną ilość podróżnych na wejściu przy życie umowy o małym ruchu granicznym, a także w czasie ó 2012. Podkreślił przy tym, że większości tychze inwestycji nie zaakceptowac można byłoby zrealizować wyjawszy unijnego wsparcia.

Jeśli Podkarpacie postawi dzieki innowacyjną gospodarkę, będzie chronić środowisko i rodzimą tradycję, to może stać się jednym z najczęściej odwiedzanych regionów w tejze części Swiata – uważa wojewoda. „Może nie najbogatszym materialnie, lecz przyjaznym spoleczenstwom. Miejscem, gdzie można bez ryzyka i ciekawie spędzić wczasy o każdej porze roku. Ale także miejscem, w którym miejscu warto zainwestować, pracować jak i równiez żyć” a mianowicie przewiduje Karapyta. (PAP)

huk/ bba/