Dziś Światowy Dzień Chorego. Sprawdzamy, jak polska służba zdrowia wypada w porównaniu do reszty świata

Dziś Światowy Dzień Chorego. Sprawdzamy, jak polska służba zdrowia wypada w porównaniu do reszty świata
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

11 02 przypada Światowy Dzień Chorego. To doskonała okazja, aby sprawdzić, jakim sposobem chorym jak i równiez pacjentom idzie się w Polsce i porównać naszą służbę zdrowia sposród zagraniczną. Wnioski? Całkowite nakłady na ogólne leczenie Polaków są jednymi z najniższych w panstwach rozwiniętych. Mniej znaczace pod tymze względem są tylko Meksyk, Estonia jak i równiez Turcja.

Nasz kraj pod względem poziomu wydatków na służbę zdrowia wobec PKB jest jednym z najgorszych krajów OECD, czyli strukturze zrzeszającej panstwa rozwinięte. Wydajemy na publiczne leczenie skromniej niż 5 proc. PKB, a niespełna połowę owego – w placówki prywatne. Według statystyk OECD w naszym kraju wydajemy w porzadku. 4, 8 proc. PKB na tezyzna fizyczna. Gorzej wydaje sie tylko w takich krajach, jak Meksyk, Estonia jak i równiez Turcja.

Niezrównane w tej kwestii są Stany Zjednoczone, które dzieki leczenie obywateli dają krótko mówiac 17 proc. PKB (po równo w publiczne jak i równiez prywatne placówki). W przeliczeniu na konkretnego mieszkańca innymi slowy około 9 tysięcy dolarów. Dla porównania, w Polsce to równowartość jedynie około siedemset dolarów.

Średnio w panstwach OECD państwa wydają dzieki służbę zdrowia około dziesiec proc. PKB. Zdaniem analityków organizacji, procent ten może jednak zwiększyć się przy ciągu 30 lat poniekad do 15 procent. Calosc przez starzejące się społeczeństwa i nasilanie się chorób cywilizacyjnych. Holendrzy taki poziom chcą osiągnąć już podczas nadchodzącej dekady.

Eksperci OECD sprawdzili jednak nie tylko stosunek wydatków dzieki zdrowie do wielkości PKB, ale również dynamikę przemian. Według referatu, wydatki „zdrowotne” w przeliczeniu na konkretnego Polaka rosły w ostatnim 25-leciu średnio o przeszlo 5 proc. rocznie, podczas gdy PKB co roku wzrastał przeciętnie o niespełna 4 proc.

Oznacza to skromniej więcej tyle, że co dziewiąta złotówka wydawana wraz z budżetu państwa wędruje sluzace do służby zdrowia. Gorzej wydaje sie byc tylko dzieki Węgrzech, dokad takie zastosowanie znajduje wylacznie jedna dziesiąta wszystkich wydatków budżetowych.

To nie tylko słaby wynik, jeśli chodzi na temat region, ale również w duzym stopniu poniżej średniej krajów OECD. Wzorem w ponizszym względzie jest Szwajcaria, która 22 proc. wydatków aplikuje właśnie na służbę stanu zdrowia. Z kolei po Stanach Zjednoczonych jakie mozliwosci piąty dolar z budżetu przeznaczony jest później na leczenie Amerykanów.

W Polsce zbyt finansowanie publicznej służby zdrowia odpowiedzialny wydaje sie byc Narodowy Kasa Zdrowia. Utrzymuje się pan przede wszystkim wraz z składek zdrowotnych, które płacą wszyscy podwladni i przedsiębiorcy. W efekcie budżet funduszu w 2016 roku wynosi niespełna 70 miliardów złotych. Jednakowo było w roku ubiegłym.

Oprócz składek, które odpowiadają za około 90 proc. wydatków na służbę stanu zdrowia, świadczenia są w malym stopniu finansowane z podatku dochodowego.

Nastepnie w Holandii sprawdza się system, w którym dużo większą rolę w finansowaniu służby stanu zdrowia pełnią obowiązkowe ubezpieczenia po połączeniu wraz z składkami zdrowotnymi. Każdy pełnoletni Holender musi po ukończeniu 18. roku kalendarzowego życia wybrać firmę, w której wykupi polisę, a niepełnoletni są ubezpieczeni razem ze swoimi rodzicami albo opiekunami. Władze ustalają odgórnie, co ma obowiazek znaleźć się w fundamentalnym koszyku świadczeń.

Za to po Australii służba zdrowia przy 100 procentach finansowana jest z podatków dochodowych, pokrewny system wprowadzono również po Nowej Zelandii i Norwegii.

Dostrzez także: Jesteś na L-4? szykuj się na kontrolę z ZUS

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy