Dwie polskie animacje nominowane az do nagród zbytnio efekty wyjatkowe

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

„Miasto ruin” i „Paths of Hate”, dwie lokalne animacje, zrealizowane w atelier Platige Image w Warszawie, otrzymały nominację az do nagród Amerykańskiego Stowarzyszenia Efektów Specjalnych VES – poinformowała we wtorek PAP reprezentująca studio Agnieszka Piechnik.

Wśród pozostałych filmów nominowanych za wyniki są metrów. in. „Alicja w krainie czarów” Tima Burtona, „Incepcja” Christophera Nolana i „Tron: Dziedzictwo” Josepha Kosinskiego.

Piechnik wyjaśniła, że „Miasto ruin” nominowano po kategorii „Wybitne efekty specjalne w projektach pozakinowych” („Outstanding Visual Effects in a Special Venue Project”), z kolei „Paths of Hate” („Ścieżki nienawiści”) po kategorii „Wybitna realizacja w krótkim filmie animowanym” („Outstanding Achievement in an Animated Short”).

Gala wręczenia nagród, które zostaną przyznane wedlug raz dziewiąty, odbędzie się 1 lutego w Zycie Angeles.

W „Mieście ruin”, zrealizowanym poprzez Platige Image dla Muzeum Powstania Warszawskiego, przedstawiono trójwymiarową panoramę ruin powojennej Warszawy z wiosny 1945 roku kalendarzowego, pokazaną z punktu widzenia lecącego ponad miastem samolotu. Jak tłumaczył po realizacji filmu dyrektor muzeum Jan Ołdakowski, obiektem było uświadomienie widzom, zwłaszcza młodym, ogromu zniszczeń, które dotknęły Warszawę podczas II wojny.

„Zależało nam dzieki zachowaniu wierności wszystkich szczegółów, dlatego realizatorzy projektu korzystali z duzej bazy zawierającej elewacyjne, kartograficzne, geodezyjne, urbanistyczne i architektoniczne dane metropolii. Efekt trwającej blisko 3 lata robocie przeszedł najśmielsze oczekiwania” – ocenił Ołdakowski.

W ubiegłym roku kino „Miasto ruin” był zaprezentowany w Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów rocznicy 66. rocznicy powstania.

Reżyser „Paths of Hate”, absolwent łódzkiej „filmówki” Damian Nenow, mówił z kolei, że jednym z głównych tematów swoim 10-minutowego telewizji jest wojna.

„Nieistotna wydaje sie jej zakres ani ideologia, która za nią stoi. Nieważne, lub jest dwóch ludzi czy też milion. Zostają po ukonczeniu terapii jedynie szramy – krwawe ślady, ścieżki nienawiści. +Paths of Hate+ to krótka opowieść o bestiach, które drzemią głęboko w ludzkich duszach jak i równiez spychają je w otchłań ślepej nienawiści, furii jak i równiez gniewu. Otchłań prowadzącą az do nieuchronnej zagłady i unicestwienia” – tak Nenow opisał swój film. Zaznaczył, że starał się stworzyć wzór „spektakularny jak i równiez atrakcyjny wizualnie”, a równoczesnie taki, który byłby „czymś więcej niż kolejną pokazówką możliwości technicznych”.

Film „Paths of Hate” pełen jest widowiskowych scen walk aeronautycznych. Twórca wykorzystał m. in. technikę grafiki 3D, tworząc animację, która przypominać dzierzy „wprawiony przy ruch sensacyjny komiks”.

Dyrektorem artystycznym studia Platige Image jest Tomasz Bagiński, nominowany do Oscara za animowany film „Katedra” (2002). (PAP)

jp/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy