Dolnośląskie: Wyłudziły co najmniej 85 tys. zł

27 lipca, 2020
Category: rózne

Wrocławscy policjanci zatrzymali dwie kobiety w stuleciu 37 jak i równiez 40 czasów, podejrzane na temat przywłaszczenie co najmniej 90 tys. zł, należących do jakiejs z organizacji pozarządowych, działających na terenie województwa dolnośląskiego. Zatrzymane to przewodnicząca oraz skarbnik tej strukturze.

Organizacja, w której działały zatrzymane, realizuje systemy profilaktyczne w zakresie zapobiegania patologiom społecznym, w tym m. in. uzależnieniom alkoholowym i narkotykowym. Nieoficjalnie wiadomo, że idzie o Towarzystwo Zapobiegania Patologiom Społecznym „Kuźnia”.

Działalność statutowa organizacji, funkcjonującej od 2002 r., finansowana była przy części przez Krajowe Kancelaria ds. Przeciwdziałania Narkomanii, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oraz gminy sposród terenu województwa, z którymi podpisano umowy.

„Podejrzane zamiast wykorzystywać zyskane na działalność profilaktyczną środki, część wraz z nich przywłaszczyły. Instytucjom współfinansującym działalność struktury przedkładały zaś sprawozdania zawierające zestawienia finansowe, mające świadczyć o prawidłowym wykorzystaniu dotacji” – poinformował PAP w niedzielę sierż. sztab. Paweł Petrykowski sposród wrocławskiej policji.

Dodał, że obie kobiety, oprócz pełnienia funkcji po organizacji, zatrudnione są poza tym w instytucjach państwowych. „Przewodnicząca wykorzystując zajmowane jednocześnie wyobrazenie w jednej z sekcji przekazujących doplaty na działalność organizacji, niezgodnie z prawdą oceniała i akceptowała prawidłowość rozliczenia przekazanych środków” a mianowicie wyjaśnił.

PAP dowiedziała się, że zatrzymana, która oceniała wykorzystanie darowizny, pracowała przy jednej z komórek Urzędu Marszałkowskiego.

Policjanci udowodnili zatrzymanym zagarnięcie około 90 tys. zł. Podejrzewają jednak, że zatrzymane mogły przywłaszczyć o wiele większą kwotę, bowiem tylko podczas poszczególnego roku organizacja otrzymała dzieki swoją działalność dotacje przy wysokości nieopodal 500 tys. zł.

W stosunku do kobiet zastosowano środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego przy wysokości łącznie 50 tys. zł, zakazu opuszczania kraju oraz nakazu powstrzymania się od wykonywania zawodu.

Grozić im może kara nawet do piec lat więzienia. Jeśli aczkolwiek w toku prowadzonego postępowania policjanci potwierdzą, że podejrzane przywłaszczyły sobie znacznie więcej pieniędzy, wówczas odpowiedzialność karna zbytnio czyn, którego się dopuściły, może wzrosnąć nawet sluzace do 10 czasów więzienia. (PAP)

rut/ itm/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy