Dolnośląskie: Prezydent Wałbrzycha złożył apelację od wyroku

27 lipca, 2020
Category: inne

# przystaje wypowiedź Piotra Kruczkowskiego dla PAP #

17. 05. Wałbrzych (PAP) – Prezydent Wałbrzycha Piotr Kruczkowski złożył we wtorek apelację od wyroku sądu świdnickiego, który pod koniec kwietnia uznał wybory dzieki prezydenta Wałbrzycha za nieważne i unieważnił jego poslowanie. Chce dowieść, że „jest człowiekiem ogromnym i nie zaakceptowac kupował głosów”.

W przesłanym PAP oświadczeniu Kruczkowski napisał m. in., że złożył zażalenie dzieki postanowienie Sądu Okręgowego w Świdnicy, nakazujące powtórzenie pozostalej tury wyborów prezydenta miasta. Zaznaczył, że zażalenie nie istnieje żadnego wpływu na swoim decyzję o złożeniu kary, która owocuje powtórzeniem wyborów w całości i „daje szansę na oczyszczenie atmosfery wokół Wałbrzycha”.

Kruczkowski dzierzy nadzieję, że sąd apelacyjny wnikliwie rozpatrzy sprzeczne wybory sądu pierwszej instancji. „Dlaczego ten samodzielnie sąd, na bazie tych samych dowodów, ludzi samych faktów, tych samych świadków wydał dwa zupełnie przeciwne postanowienia? Które postanowienie jest właściwe? Czy ten sam sąd może uznać zeznania świadka za niewiarygodne, a później zmienić punkt widzenia? Czy można unieważnić wybory, w których wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób, na podstawie zeznań jednego świadka? ” – pyta w oświadczeniu prezydent Wałbrzycha.

Według jego pojawiają się wątpliwości, które wymagają wyjaśnienia przez sąd. „Jedno po tej sprawie jest okreslone: jestem legalny i w zadnym wypadku nie miałem nic wspólnego z kupowaniem głosów. Potwierdzają to uzasadnienia wszystkich kilku postanowień sądu dotyczących wyborów w Wałbrzychu. Stałem się ofiarą czyichś bezprawnych działań albo przestępczej prowokacji. Prowokacji, która może stać się sposobem w unieważnianie wszystkich wyborów po Polsce” a mianowicie napisał Kruczkowski.

W rozmowie z PAP Kruczkowski dodał, że co prawda nie pragnie dyskutować sposród wyrokami sądu, ale wydaje sie byc w tych propozycji tyle niejasności, że powinien znaleźć dzieki nie odpowiedzi. Do tej pory zapadły w tejze sprawie a mianowicie korupcji wyborczej w Wałbrzychu – trzy wyroki. Tylko w okreslonym (tym sposród 29 kwietnia) uznano, że wybory należy powtórzyć. Wcześniejsze dwa wyroki oddalały protesty wyborcze, tym samym uznając ważność wyborów w Wałbrzychu.

„Muszę wiedzieć, badz zostałem wmanewrowany przez kogoś w nabywanie głosów. Być może też – przychodzą mi i takie myśli do głowy – mieliśmy do czynienia sposród prowokacją wyborczą, czyli komuś bardzo zależało na tym, aby wybory zostały unieważnione jak i równiez powtórzone. Powinno sie sobie odpowiedzieć na takie pytania” – mówił Kruczkowski. Zaznaczył, że rezygnował ze stanowiska prezydenta Wałbrzycha, aby oczyścić atmosferę przy mieście. Jakkolwiek apelację az do sądu złożył, aby oczyścić swoje imię. „I to są 2-ie różne rzeczy” – mówił Kruczkowski.

Przyznał, że nie ma pojecia jeszcze lub będzie kandydować na prezydenta Wałbrzycha ale nadal potrzebuje działać po życiu publicznym. „Muszę calosc przemyśleć i zweryfikować swoje plany. Do tej pory miałem w planie być prezydentem Wałbrzycha. Teraz muszę wszystko przemyśleć jeszcze raz” – mówił Kruczkowski. Dodał, że decyzję w naszej sprawie podejmie w ciągu najbliższego miesiąca, półtora.

9 maja Kruczkowski poinformował w oświadczeniu przesłanym PAP o rezygnacji ze stanowiska. Decyzję o ustąpieniu z funkcji prezydenta podjął po tymze, gdy świdnicki sąd, rozpatrując protest wyborczy jednego sposród kandydatów w prezydenta Wałbrzycha Patryka Wilda, uznał, że II tura wyborów w tym mieście wydaje sie nieważna oraz wygasił mandat Kruczkowskiego.

Wówczas też pisał, że „pomimo przysługującego mu prawa odwołania od decyzji sądu czolowej instancji jak i równiez pewności, że zawsze postępował uczciwie, postanowił złożyć rezygnację z urzędu prezydenta miasta”.

„Ci, którym naprawdę zależy na Wałbrzychu, zrozumieją moją decyzję. Jestem przekonany, że robię to, co najlepsze dla miasta” – napisał w oświadczeniu Kruczkowski. Dodał, że jedynie nowe wybory dają szansę na całkowite oczyszczenie sprawy w Wałbrzychu; w tym przypadku – jego zdaniem a mianowicie nie ma stanowiska na „półśrodki”.

Kruczkowski napisał, że od momentu początku uważał, że sprawa kupowania głosów powinna być wyjaśniona za posrednictwem prokuraturę i sąd, nie zaakceptowac przez polityków. Dlatego a mianowicie jak zaznaczył – wstrzymywał się sposród komentarzem jak i równiez wierzył w jednoznaczne rozstrzygnięcie sprawy dzieki drodze sadowej.

„Niestety, ostatnie sprzeczne orzeczenia sądu nie służą ostatecznemu wyjaśnieniu sytuacji. Uważam, że legitymacja prezydenta miasta nie może być już dłużej przez nikogo podważana. Wałbrzych ma jeszcze wiele problemów i kwestii, które prezydent miasta powinien skutecznie rozwiązywać przy poparciu Rady Miejskiej i mieszkańców” – podkreślił Kruczkowski.

Sesja Rady Miejskiej, na której przyjęta ma zostać rezygnacja Kruczkowskiego, odbędzie się po poniedziałek 23 maja o godz. 9. Wcześniej zapowiadano, że Podpowiedz zajmie się tą sprawą dopiero 7 czerwca. Aczkolwiek po naciskach opozycji, zwłaszcza PiS, zdecydowano się przyspieszyć sesję.

Wedlug tym, gdy Rada Miasta stwierdzi wygaśnięcie mandatu Kruczkowskiego, premier wyznaczy zarząd komisaryczny; na naipsanie przedterminowych wyborów szef rządu będzie miał 90 dzionki.

Sąd Okręgowy w Świdnicy (Dolnośląskie), rozpatrując pod koniec 04 ponownie sprzeciw wyborczy Wilda (Stowarzyszenie Obywatelski Dolny Śląsk), uznał, że II tura wyborów prezydenta Wałbrzycha wydaje sie byc nieważna jak i równiez wygasił poslowanie Kruczkowskiego. Poza tym sąd unieważnił wybory do Rady Metropolie w okręgu nr 5 i wygasił mandat pięciu radnych. Wyrok nie jest prawomocny. (PAP)

umw/ par/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy