Dolnośląskie: Powódź zagraża coraz bardziej

Author:
27 lipca, 2020
Category: rózne

(dochodzą informacje na temat sytuacji, m. in. o kolejnych alarmach i pogotowiach przeciwpowodziowych)

8. 12. Wrocław (PAP) – Bardzo trudna sprawa powodziowa podtrzymuje się wciąż w powiatach jeleniogórskim, wałbrzyskim i kłodzkim. Stany alarmowe zostały przekroczone w dwudziestu czterech miejscach Dolnego Śląska, natomiast ostrzegawczy – w jednym miejscu.

Mocne opadu deszczu mają się utrzymywać cały dzień, powodując dalsze wzrosty stanów nawadniania w całym dorzeczu górnej i środkowej Odry. Jednak specjaliści wraz z Centrum Zarządzania Kryzysowego we Wrocławiu informują, że póki co nic nie wskazuje w zagrożenie powodzią wielkoobszarową. Największe wzrosty powyżej stanów alarmowych przewidywane są na dopływach środkowej Odry.

Alarmy przeciwpowodziowe wprowadzono przy powiecie jeleniogórskim i mieście Jelenia Góra, powiecie wałbrzyskim, lubańskim, kłodzkim, gminie Marciszów, mieście jak i równiez gminie Nowogrodziec, gminie Kamienna Góra, Janowice Wielkie, mieście i gminie Świeradów Zdrój, oraz mieście i gminie Gryfów Śląski.

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosiły: miasto Kamienna Góra miasto jak i równiez część gminy Mirsk, miasto i wspólnota Bardo, gmina Czarny Bór.

Lokalne podtopienia odnotowano w miejscowościach: Rębiszów (gmina Mirsk), Golanka Dolna (gmina Prochowice), Mirsk, Brzezina, Oleszna Podgórska, Chmieleń, Gryfów Śląski Przy powiecie świdnickim zalane są drogi na odcinkach Oryginalny Jaworów – Pasieczna, Olszany – Modlęcin, Ciernie, Bystrzyca Górna.

Nieprzejezdne na Dolnym Śląsku drogi krajowej, to: droga krajowa nr 3 Jelenia Góra – Jakuszce, cenna wojewódzka numer 404 jak i równiez droga nr 358 dzieki odcinku Świeradów Zdrój a mianowicie Szklarska Poręba droga numer 361 przy Lubaniu, cenna nr 381 w Jedlinie Zdrój, cenna nr 382 na danym odcinku Nowy Jawor – Gruchotów, Chwaliszów – Dobromierz jak i równiez Sędziszów a mianowicie Jaszków.

„Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego nadzoruje sytuację hydrologiczno-meteorologiczną w województwie. Pozostaje przy stałej łączności z IMGW i odmiennymi służbami. Zbiorniki retencyjne strategiczne dla ochrony przeciwpowodziowej województwa są przygotowywane do przyjęcia nadmiaru nawadniania. Na każdym ze zbiorników pełnione są całodobowe dyżury. Cały termin prowadzona wydaje sie byc obserwacja postaci wody jak i równiez urządzeń” – informuje biuro prasowe dolnośląskiego urzędu wojewódzkiego.

Bardzo intensywne opady deszczu, przekraczające 50 l/m. kw. spowodowały zagrożenie powodziowe po kilku powiatach woj. dolnośląskiego. Stany alarmowe zostały przekroczone na kilku rzekach przy południowej, podgórskiej części regionu, m. in. na Kamiennej, Kwisie, Bystrzycy, Kaczawie, Nysie Szalonej, Czarnym Potoku.

Najtrudniejsza sytuacja podtrzymuje się od wczoraj w sześciu powiatach.

W powiecie jeleniogórskim zalana została droga nr trzy do przejścia granicznego przy Jakuszycach. Trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych w Jeleniej Górze m. in. przy ul. Wiejskiej. Około 50 osób ewakuowano przy Piechowicach, w ponizszym 30 dzieci z ośrodka wypoczynkowego, a także 35 osób przy Cieplicach.

Przy powiecie lwóweckim stany alarmowe przekroczone są na rzece Kwisie. W miejscowościach Gryfów i Mirsk, a także w gminach Lubomierz jak i równiez Lwówek podtopione są ulice i domy. W gminie Mirsk zalane są mily. W miejscowości Mlądz doszło do zniszczenia budynku mieszkalnego i drogi. Strażacy prowadzą działania ratownicze polegające dzieki układaniu worków z piaskiem przed zagrożonymi obiektami, trwa obrona ujęcia wody w kranach w Gryfowie, z piwnic pompowana wydaje sie woda.

Przy rejonie Lubania straż pożarna w Świeradowie Zdroju jak i równiez Olszynie udrażniania studzienki kanalizacji burzowej, przepompowuje wodę sposród ulicy sluzace do już drożnych studzienek, wypompowuje wodę sposród piwnic, układane są worki z piaskiem w celu kierowania spływającej wody. W samym Lubaniu i miejscowości Pobiedna z piwnic budynków mieszkaniowych wypompowywana jest woda.

Przy powiecie wałbrzyskim zanotowano 4 przypadki zalania dróg, w niniejszym w dwóch odcinków dróg krajowych. Przy tamtym obszarze w sześciu miejscach udrażniano cieków potoki i wypompowywano wodę sposród obiektów użyteczności publicznej.

Pod spodem kamienną Górą woda zalała drogę wojewódzka w miejscowości Ogorzelec. Przy miejscowości Wieścisławice prowadzono działania zabezpieczające na wałach, a w Szamocinie wybudowano wał ochronny.

Przy powiecie kłodzkim najtrudniejsza sytuacja panuje w rzece Ścinawce.

„Generalnie poziom wód zwieksza się dzieki wszystkich ciekach kotliny kłodzkiej. Sytuacja pogarsza się. Zbudowane zostały w stan gotowości dodatkowe siły do zadysponowania w rejon kłodzki wraz z innych powiatów nie zagrożonych powodzią m. in. średzkiego i wrocławskiego. Łącznie w przeciągu doby straż pożarna, zawodowa i ochotnicza interweniowała w wiecej niz 300 zdarzeniach spowodowanych sposród przyborem wód. W akcje zaangażowane są wszystkie jednostki ochrony przeciwpożarowej z powiatów objętych powodzią. W gotowości pozostają zastępy z pontonami, pompami dużej wydajności” a mianowicie poinformował PAP rzecznik prasowy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Dariusz Kopa.

W akcjach ratowniczych uczestniczą także funkcjonariusze Straży Granicznej.

„Do zadań związanych z likwidacją zagrożenia powodziowego Komendant Łużyckiego Oddziału SG wydzielił 30 funkcjonariuszy i 15 pojazdów. Z kolei Komendant Sudeckiego Oddziału SG wyznaczył 67 funkcjonariuszy i 7 pracowników cywilnych i 22 samochody. Funkcjonariusze Straży Granicznej pełniący służbę po przejściach granicznych na odcinku odpowiedzialności służbowej Sudeckiego jak i równiez Łużyckiego oddziałów SG w bieżąco informują osoby wjeżdżające do Lokalny o sprawy powodziowej jak i równiez przejezdnych drogach” – poinformował płk. Wojciech Lechowski wraz z Komendy Głównej Straży Granicznej. (PAP)

rut/ jer/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy