Dobry dzień dla rynków. GPW po czołówce Europy

Dobry dzień dla rynków. GPW po czołówce Europy
27 lipca, 2020
Category: gielda

Dzisiejszy wymiana handlowa był pomyślny dla byków. Najważniejsze indeksy w połowie sesji rosły o wiecej niz procent. Pod koniec handlu na starym kontynencie tempo wzrostów jednak nieco osłabło. Tempo straciło również Wall Street.

To była dobra sesja dla globalnych rynków. WIG20 urósł dziś o 0, 96 procent i tym samym wyszukuje się już na poziomie 2424 punktów. Wzrost osłabł wedlug tym, jak do gry weszli amerykanie.

Najlepszymi dużymi spółkami okazały się ów, których działalność jest silnie zależna od czasu cen surowców: Lotos PKN Orlen oraz PGNiG. W największym minusie znalazł się Synthos obok takich spólek jak Orange oraz LPP.

Notowania WIG20 podczas dzisiejszej sesji Zglos wykresy do Twojej witryny internetowej

Wśród trzech najważniejszych rynków europejskich najwięcej zyskał dziś DAX. Niemiecka giełda wzrosła o 1 procent. Sposród gospodarki wlasnego zachodniego sąsiada pojawiły się rano wiadomosci dotyczące powierzenia konsumentów (GfK). CAC i FTSE100 zwyżkowały odpowiednio 0, 76 i 0, 02 procent.

Indeksy na Wall Street wedlug dwóch godzinach sesji nie są już tak duże jak dzieki początku handlu. Pod kreskę spadł technologiczny Nasdaq. Po danych w branzy paliw równo zanurkowały notowania ropy brent.

Wcześniej ze Stanów Zjednoczonych pokazano odrobine lepsze wiadomosci o zamówieniach oraz nastrojach w przedsiębiorstwach usługowych. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły o 2, dwóch procent.

Dane z NA JUKATAN potwierdziły rzetelne nastroje na rynkach

Przemysław Ławrowski, godz. 15: 20

Dobre wiadomosci z USA utwierdziły inwestorów z Wall Street, że warto dziś kupować akcje. Tamtejsze nastroje wpisują się w klimat sesji na starym kontynencie. WIG20 cały czas odrabia straty wraz z ostatnich tygodni, a swoim wartość wykracza już 2400 punktów.

Wzrosty zagościły dziś na światowych rynkach. Równomierną około jednoprocentową zwyżkę widać na prawie wszystkich miesjcowych wskaźnikach. Nieco lepiej radzi sobie WIG50 (+1, siedmiu procent), zas nico gorzej WIG250 (+0, 6 procent). Około 1-wsza procent rośnie PZU, któremu agencja S&P przyznała ratig A.

Także na pozostałych rynkach tych popularnych prawie nie zaakceptowac widać dziś spadków. Na niewielkim minusie znajduje się grecki ASE, a DAX i CAC rośnie o ponad procent.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wzrosty w Stanach Zjednoczonych są odrobine mniejsze od momentu tych na starym kontynencie. Dzisiejsze kalendarium wypełniają wiadomosci z USA. Najważniejszą był indeks PMI dla usług za marzec, który wyniósł 55, piec punktów (prognoza: 54, 2 punktów). Lepszy od oczekiwań odczyt ma potwierdzenie po notowaniach indeksów. Dow Jones, S&P500 jak i równiez Nasdaq rosną o około 0, cztery procent.

Przed sesją pojawiły się wiadomosci o zamówieniach. Także były one bardziej wartosciowe od oczekiwań. Jedną wraz z ostatnich albumów tematycznych dnia będą cotygodniowe dane na temat zapasów paliw, które na pewno wpłyną na krótkoterminowe notowania ropy naftowej.

Solidny WIG20. Niewielki spółki pozostają daleko z tylu

Damian Słomski, godz. trzynascie: 10

Rzetelne nastroje utrzymują się na giełdach w Europie. Wśród spółek z GPW wzrosty notuje ponad 230 spółek, w niniejszym zdecydowana większość blue chipów. Gorzej wygląda sytuacja najmniejszych firm.

W czołowej dwudziestce spółek na pozycję lidera wysunęły się walory Komercyjnego. Drożeją ów lampy prawie czterech procent sluzace do poziomu wiecej niz 110 złotych. To jak na razie powszednie maksima. Wiecej niz 2-procentową zwyżkę notują wciaz cztery blue chipy, w tym obie spółki z branży paliwowej.

Z każdą godziną coraz niżej schodzą z kolei papiery ukraińskiego Kernela. Na półmetku gospodarki w Warszawie strata przekraczała 1, 4 %. Mniej więcej tyle samo traci indeks ukraińskiej giełdy UX. Dzieki solidnym plusie jest z kolei rosyjski RTS.

Zmiany wartości głównych indeksów z GPW Dodaj diagramy do Twej strony internetowej

Na krajowym rynku wiele historia się też wśród _ średniaków _. Na zapleczu czołowej dwudziestki uwagę zwraca m. in. Grupa Kęty. Wczorajsza bardzo optymistyczna prognoza zysku zbytnio pierwszy kwartał tego roku kalendarzowego przyczyniła się do wzmożonych zakupów akcji. Kurs rośnie ponad 7 procent. Wyszukuje się już powyżej psychologicznej bariery 220 złotych.

Najsłabszym ogniwem są spółki na temat najmniejszej kapitalizacji zgrupowane po nowym indeksie WIG250. Rozwój nie przekracza nawet 0, 5 %. Jednym z negatywnych bohaterów wydaje sie byc KDM Shipping.

##

Świetny start sesji. WIG20 na prowadzeniu europejskich giełd

Damian Słomski, godz. 09: 45

Przy bardzo porzadnych nastrojach rozpoczynamy kolejny dzień na rynkach. Na tle Swiata szczególnie wlasciwie wypada GPW. Zwyżka WIG20 przekracza 1-wsza procent. Tym samym kurs wyraźnie odbija się od pulapu 2400 punktów.

Już dzieki otwarciu indeks blue chipów był kilkanaście punktów morzem kreską i przez pierwsze 30 minut tylko systematycznie poprawiał wynik. Pierwszy przystanek to do tej pory 2430 punktów. To najwyższy poziom od 7 marca.

Najpomyslniej prezentuje się na razie PGE, którego akcje drożeją przeszlo 2 %. W czołówce jest też KGHM, dla którego jest to czwarta wraz z rzędu wzrostowa sesja.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Zglos wykresy do Twojej witryny internetowej

Na stalych plusach są też indeksy najważniejszych giełd Europy, choć skala odrobine mniejsza niż w Warszawie. Wedlug zachowaniu inwestorów widać dużo większy spokój, w czym duży udział ma tymczasowa stabilizacja sprawy na Krymie. Również giełda w Rosji, mocno niedawno poszkodowana, zyskuje na wartości.

Neutralne gwoli inwestorów okazały się wyjatkowe do tej pory istotniejsze dane wraz z Niemiec. Indeks zaufania konsumentów GfK miał w lutym wartość 12, 5 pkt., co wydaje sie byc zgodne wraz z wcześniejszymi szacunkami.

##

GPW: WIG20 znów walczy o obronę 2. 400 punktów

Łukasz Pałka, 25. marca godz. 22: 15

Niedostatek istotnych danych makroekonomicznych, co najmniej chwilowe uspokojenie sytuacji politycznej wokół konfliktu Rosji z Ukrainą oraz spekulacje odnosnie przyszłości Chin – te czynniki musza w środę dalej zachęcać inwestorów do kupowania dzialaniu. Wcale nie wydaje sie jednak powiedziane, że wzrosty okażą się trwałe.

Inwestorzy staną rankiem przed szansą utrzymania wskaźnika WIG20 powyżej poziomu dwa. 400 punktów. Zadanie będzie jednak klopotliwe, bo wiele zależy po to, jak będą zachowywać się bardzo niestale ostatnio notowania koncernu KGHM, co posiada z kolei ścisły związek z wahaniami wartosci miedzi dzieki światowych rynkach.

We wtorek KGHM był najmocniejszą spółką w WIG20, a jego akcje zyskały prawie 4 procent. Sprzyjającym czynnikiem, który wpłynął na poprawę nastrojów wokół spółki, była zalecenie analityków Trigon DM, którzy wyznaczyli cenę docelową akcji koncernu w stopniu 135 złotych, czyli 28 procent powyżej kursu wtorkowego zamknięcia. Jednak nie mniejsza z tym są też spekulacje, że Chiny pracują nad programem stymulującym gospodarkę, która według szeregu ostatnich danych pokazuje oznaki wyraźnego spowolnienia. Chodzi np. o fatalne rezultaty dotyczące spadku eksportu na temat 18, 1-wsza procent r/r, czy też o ostatni, kiepski odczyt przemysłowego PMI na poziomie czterdziestu osiem, 1 miejsca.

Notowania firmy KGHM po ostatnim tygodniu Dodaj wykresy do Twej wlasnej strony internetowej

Po środę inwestorzy nie musza zostać zdziwieni żadnymi słabymi danymi, które mogłyby popsuć ich nastroje. Dopiero wedlug południu na rynek napłyną dane o zamówieniach przy amerykańskim przemyśle, a także najnowszy odczyt wskaźnika PMI dla amerykańskiego sektora usługowego.

Doniesienia nie powinny mieć jednak większego wpływu na rynek, poniewaz przynajmniej na razie najważniejsza na rzecz inwestorów strategia Fed emituje się dość jasna: według prognoz program skupu obligacji QE3 zostanie wygaszony do końca tegoz roku, natomiast – jakim sposobem przyznała Janet Yellen podczas ostatniej konferencji prasowej – stopy procentowe w USA mogą zostać podniesione dopiero sześć miesięcy po zakończeniu programu.

Z kolei szef Fed z Filadelfii Charles Plosser stwierdził właśnie, że w jego opinii stopy oprocentowania w USA skoczą do poziomu trzech procent po 2016 r., a przy przyszłym roku wyniosą około 2 %.

Na razie udzialowcy na Wall Street poznali we wtorek dane, które sprzyjały wzrostom głównych indeksów. Indeks zaufania konsumentów Conference Board znalazł się na poziomie najwyższym od momentu sześciu czasów.

Porównaj dzieki wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twej wlasnej strony internetowej

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy