Demonstracja przeciwników elektrowni atomowej w Gdańsku

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Około 200 osób wzięło udział w Gdańsku w demonstracji przeciwników elektrowni atomowej. Manifestacja zakończyła tygodniowy obóz antyatomowy, który odbywał się przez ostatni tydzień w Lubiatowie (Pomorskie).

Gdańska manifestacja rozpoczęła się godzinnym wiecem na placu Solidarności. Wzięli w nim udział głównie uczestnicy lubiatowskiego obozu – działacze, eksperci jak i równiez mieszkańcy Pomorza, którzy opowiadają się przeciw budowie elektrowni atomowej.

Nastepnie uczestnicy wiecu, prowadzeni za posrednictwem grający na bębnach zespół, przemaszerowali ulicami Gdańska pod urząd wojewódzki. Wielu demonstrantów niosło transparenty z napisami _ Polska bez atomu _, _ Nie dla Atomu _ czy _ Radio czynne wakacje _. Protestującym towarzyszyli poruszający się na szczudłach aktorzy białoruskiego teatru.

_ – Mimo że wydaje sie byc niedziela, to przyszliśmy pod Pomorski Urząd Wojewódzki, bo to właśnie na terenie tego województwa znajdują się dwa miejsca wstępnie wskazane w charakterze te, przy których mogłaby powstać elektrownia jadrowa _ a mianowicie powiedziała rzeczniczka prasowa zabawy Katarzyna Guzek.

W zorganizowanym w Lubiatowie obozie antyatomowym brało udział około dwiescie osób z Polski, Białorusi, Bułgarii, Niemiec, Rosji, Rumunii, Ukrainy, Słowenii, Czech, Słowacji, Węgier jak i równiez Turcji. Obozowicze nocowali w namiotach na polu udostępnionym przez miejscowego rolnika.

_ – Obiektem obozu była przede wszystkim wyksztalcenie – uświadomienie niebezpieczeństw związanych z budową elektrowni jądrowej, ale też ważna była dla nas integracja środowisk antyatomowych i rotacja doświadczeń _ – powiedziała Guzek.

Uczestnicy obozu brali udział po wykładach poświęconych zagrożeniom związanym z budową elektrowni atomowych i alternatywnym źródłom energii a także spotkaniach, dzieki których omawiano praktyczne jak i równiez prawne aspekty samoorganizacji społecznej i demokracji bezpośredniej. Odbyły się też warsztaty rozwijające umiejętności przydatne w prowadzeniu kampanii społecznych.

W systemie były też debaty sposród udziałem ekspertów, przedstawicieli miejscowych społeczności i nadmorskich komitetów antyatomowych jak i równiez grup sprzeciwiających się strukturze elektrowni jądrowej.

W sobotę, w minionym dniu obozu, jego uczestnicy zawiązali symboliczną koalicję _ Pomorze wyjawszy atomu _. _ W jej skład weszli m. in. członkowie lokalnych komitetów sprzeciwiających się budowie elektrowni atomowej dzieki Pomorzu. Zobowiązali się oni m. in. do propagowania odnawialnych źródeł energii _ – powiedziała Guzek.

Okolice Lubiatowa, przy północnej części województwa pomorskiego, to jedna z trzech potencjalnych umiejscowienia pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dwie pozostałe to Żarnowiec – także w Pomorskiem – i Gąski przy Zachodniopomorskiem.