Częstochowa: Solidarność złożyła konkluzja ws. obniżenia diet radnych

27 lipca, 2020
Category: inne

1407 podpisów pod projektem uchwały co do obniżenia diet miejskich radnych w Częstochowie zebrała Solidarność. W poniedziałek listy poparcia pod obywatelskim projektem jak i równiez wnioskiem o wprowadzenie projektu pod obrady związkowcy złożyli w magistracie.

Pomysł obniżenia diety radnym częstochowska „S” ogłosiła w pierwszej połowie września. Według wyliczeń związkowców roczne oszczędności na wprowadzeniu mniejszych diet – według reguly przyjętej poprzez pomysłodawców inicjatywy – to ponad 500 tys. zł. Oznacza to, że przez całą czteroletnią kadencję oszczędności do jazdy po miesci sięgnęłyby dwóch mln zł.

Radny Marcin Maranda (Wspólnota Samorządowa) już wówczas zwracał uwagę, że inicjatywa „S” jest pozbawiona podstaw prawnych.

Co prawda radni zdecydowali o możliwości składania projektów uchwał przez grupę obywateli (potrzeba do tego tysiąc podpisów), jednak brakuje nakazu, który określa procedurę. Zgodnie z uchwałą procedurę składania inicjatywy uchwałodawczej dzierzy określać regulamin, którego wciąż nie ma.

„Jeśli nasz wzór nie trafi po obrady rady metropolie z tych względów proceduralnych, złożymy w sądzie skargę na bezczynność prezydenta, który miał rok na przyrzadzanie stosownych przepisów” – zapowiedział szef częstochowskiej „S” Mirosław Kowalik.

Zaznaczył, że nawet jeśli plan nie trafi pod obrady, radni sami mogą obniżyć swoje diety, bez inicjatywy obywatelskiej. „Skoro mówią, że na sporo rzeczy brakuje pieniędzy, mogą się wykazać bez naszego wsparcia i sami znaleźć oszczędności” – zaznaczył Kowalik.

Związkowcy podkreślają, że większość radnych to jednostki bardzo dobrze sytuowani, a diety powinny być jedynie rekompensatą za pracę na rzecz metropolie. „S” potrzebuje, by środki zaoszczędzone dzieki dietach zasiliły miejskie przedszkola i szpitale lub zahamowały planowany postep podatków miejscowych, m. in. od nieruchomości, w tym na rzecz przedsiębiorców tworzących miejsca pracy.

Według związkowców obecnie zolnierz mlodej daty częstochowski radny, będący członkiem dwóch komisji, otrzymuje na rękę w porzadku. 1850 zł (diety nie zaakceptowac są opodatkowane). Dodatkowo płatne jest przewodniczenie komisji jak i równiez samej radzie, której posiedzenia odbywają się raz po miesiącu. W efekcie pobory wielu z 24 częstochowskich radnych sięgają 2385-2650 zł netto miesięcznie – przekazuje Solidarność. (PAP)

kon/ eaw/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy