Czesi zatrudnili posłów sluzace do Parlamentu Europejskiego

27 lipca, 2020
Category: inne

(EMBARGO DO NIEDZIELI 7 CZERWCA DO GODZ. 22. 00 NA TREŚCI ZAWIERAJĄCE AGITACJĘ WYBORCZĄ! )

szesc. 6. Praga (PAP) a mianowicie W sobotę o godz. 14. 00 zakończyło się w Czechach dwudniowe głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego (PE).

Czesi wybierali 22 eurodeputowanych spośród 708 kandydatów nominowanych przez 32 partie i ruchy polityczne.

Osoby, które w dniu głosowania stwierdziły, że mają nieważny dowód osobisty, mogły od ręki uzyskać nieznany w jednym sposród kilkuset działających specjalnie do tego urzędów.

Komisje wyborcze zaczną liczyć głosy dopiero w niedzielę na godzinie 22:00. 00. „Przewiduję, że zliczanie skończymy przy poniedziałek ponad ranem” powiedział rzecznik Czeskiego Urzędu Statystycznego Ladislav Pisztora.

Czekanie Czechów na zwycięzcę eurowyborów przedłuży się, ponieważ czeska ustawa dotycząca wyborów do PE nie umozliwia liczenie głosów zaraz po zamknięciu barów wyborczych. „Taka była porozumienie polityczna podczas uchwalania naszej ustawy, a nikt nie zgłaszał wtedy zastrzeżeń” a mianowicie powiedział Vaclav Henych z ministerstwa spraw wewnętrznych, który jest powazny za wybory.

Politycy czescy, uchwalając w roku 2003 ustawę o wyborach sluzace do PE, obawiali się niedotrzymania tajemnicy wyborczej i możliwości wcześniejszego opublikowania wyników. UE wymaga równoczesnego opublikowania wyników eurowyborów, by wyniki głosowania w 1 państwie nie wpłynęły na decyzje wyborców w pozostalych państwach.

Po piątek, krótko po otwarciu lokali wyborczych głosowali szefowie najważniejszych czeskich partii politycznych. Szef Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Mirek Topolanek wedlug głosowaniu powiedział, że wyborcy powinni wybierać kompetentnych ludzi. Jirzi Paroubek, szef socjaldemokratów (CSSD), wyraził przekonanie, że jego wsad zwycięży w wyborach do europarlamentu.

Były czeski prezydent Vaclav Havel, który przed wyborami poparł Partię Zielonych (SZ) Martina Bursika powiedział, że te wybory są ważniejsze, niż się ogólnie sądzi. Bursik natomiast wedlug głosowaniu oświadczył dziennikarzom, że nie zauważył, by to były decyzje do UE, ponieważ w jego mniemaniu nie głosuje się nad wartościami, które Czechy chcą wnieść az do projektu europejskiego.

Jeden z największych eurosceptyków, prezydent Vaclav Klaus, głosował dopiero w sobotę, ponieważ w piątek miał na terytorium polski wykład.

Kalkuluje się, że ogółem głosowało w Czechach około 25 procent wyborców.

Ewa Klosova (PAP)

ekl/ az/