Co to jest kredyt?

Category: Biur Informacji
17 lutego 2021

W tym artykule:

 • Jak działa kredyt
 • Jakie są rodzaje kredytów?Dlaczego potrzebujesz kredytu?Kredyt to możliwość pożyczenia pieniędzy lub uzyskania dostępu do towarów lub usług przy założeniu, że zapłacisz później.

  Pożyczkodawcy, handlowcy i usługodawcy (zwani łącznie wierzycielami) udzielają kredytów w oparciu o zaufanie, którym można ufać, że spłacisz pożyczone środki wraz z ewentualnymi opłatami finansowymi.

  W zakresie, w jakim wierzyciele uznają cię za godnego zaufania, mówi się, że masz zdolność kredytową lub „dobry kredyt.

  Jak działa kredyt

  W minionych stuleciach wierzyciele mogli oceniać twoją zdolność kredytową wyłącznie na podstawie reputacji. Oczywiście ta metoda była subiektywna i podatna na błędy, manipulacje i uprzedzenia. Obecnie wierzyciele wolą bardziej obiektywne podejście. W Stanach Zjednoczonych zazwyczaj patrzą na historię kredytową – historię pożyczania i spłaty środków – jako pierwszy krok w podejmowaniu decyzji o przyznaniu kredytu.

  Twoja historia kredytowa jest podsumowana w plikach zwanych raportami kredytowymi, opracowanymi przez trzy niezależne biura informacji kredytowej – Experian, TransUnion i Equifax. Banki, spółdzielcze kasy pożyczkowe, wystawcy kart kredytowych i inni wierzyciele dobrowolnie zgłaszają biurom kredytowym informacje o Państwa pożyczce i spłacie.

  Informacje zawarte w raporcie kredytowym obejmują:

  • Liczba posiadanych rachunków kart kredytowych, ich limity zadłużenia i bieżące salda należności
  • Kwoty zaciągniętych pożyczek i spłacone kwotyNiezależnie od tego, czy Twoje comiesięczne płatności za konta zostały dokonane na czas, spóźnione lub całkowicie pominiętePoważniejsze problemy finansowe, takie jak przejęcia hipoteczne, przejęcia samochodów i bankructwaAby pomóc zawęzić decyzje kredytowe, wierzyciele często używają trzycyfrowej liczby, zwanej oceną kredytową, jako pierwszego kroku przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu. Twoja ocena kredytowa destyluje informacje z raportów kredytowych do czegoś, co jest łatwe do zinterpretowania i robi to w uczciwy sposób, który minimalizuje możliwość stronniczości.

   Zaawansowane systemy zwane modelami oceny zdolności kredytowej obliczają Twoją zdolność kredytową, wykonując złożone analizy statystyczne dotyczące zawartości Twojego pliku kredytowego. Różne modele, takie jak FICO ® Score ☉ i VantageScore®, obliczają wyniki w różny sposób, ale wszystkie przypisują wyższe wyniki osobom, których historia kredytowa czyni je statystycznie bardziej wiarygodnymi niż te z niższymi wynikami.

   Jakie są rodzaje kredytów?

   Istnieją cztery rodzaje kredytów:

   • Kredyt odnawialny : w przypadku kredytu odnawialnego otrzymujesz maksymalny limit pożyczki i możesz pobierać opłaty do tego limitu. Musisz dokonać minimalnej płatności każdego miesiąca, ale w przeciwnym razie kwota, którą zapłacisz, może stanowić dowolną część zaległych opłat, aż do pełnej kwoty. Jeśli dokonasz częściowej płatności, przeniesiesz pozostałą część salda lub odnowisz dług. Większość kart kredytowych liczy się jako kredyt odnawialny.
   • Karty obciążeniowe : niegdyś powszechnie wydawane przez sprzedawców detalicznych do użytku wyłącznie w ich placówkach, karty obciążeniowe są obecnie stosunkowo rzadkie. Karty obciążeniowe są używane w podobny sposób jak karty kredytowe, ale nie pozwalają na przenoszenie salda: musisz co miesiąc płacić w całości wszystkie opłaty. Kredyt usługowy : Twoje umowy z dostawcami usług, takimi jak dostawcy gazu i energii elektrycznej, dostawcy telewizji kablowej i internetowej; firmy telefonii komórkowej; i siłownie są umowami kredytowymi: firmy te świadczą Ci swoje usługi co miesiąc ze świadomością, że zapłacisz za nie po fakcie. Nowoczesne systemy oceny zdolności kredytowej, w tym najnowsze wersje FICO ® Score i VantageScore, mogą uwzględniać historię płatności za usługi w ocenach kredytowych, ale te płatności nie zawsze są zgłaszane do biur informacji kredytowej. Program Experian Boost umożliwia udostępnianie zapisów płatności za media i telefon komórkowy, aby można je było uwzględnić w punktacji kredytowej opartej na danych Experian. Kredyt ratalny : kredyt na raty to pożyczka na określoną kwotę, którą zgadzasz się spłacić, wraz z odsetkami i opłatami, w serii równych miesięcznych płatności (rat) przez określony czas. Pożyczki studenckie, pożyczki samochodowe i kredyty hipoteczne to przykłady kredytów ratalnych.Dlaczego potrzebujesz kredytu?

    Dobry kredyt jest konieczny, jeśli planujesz pożyczyć pieniądze na większe zakupy, takie jak samochód lub dom. A może chcesz skorzystać z wygody i ochrony zakupów, jakie zapewnia karta kredytowa.

    Wyższa ocena kredytowa może oznaczać lepsze oprocentowanie i warunki pożyczek i kart kredytowych. Wielu wydawców kart rezerwuje również swoje najbardziej atrakcyjne karty lojalnościowe dla klientów z dużym kredytem.

    Kredytodawcy nie są jedynymi, którzy zajmują się Twoimi raportami kredytowymi i ocenami kredytowymi:

    • Właściciele mogą sprawdzić stan Twojego kredytu, decydując, czy wynajmą Ci mieszkanie lub określając, jakiej wysokości kaucji wymagać będzie.
    • Firmy ubezpieczeniowe mogą wykorzystywać twoje oceny zdolności kredytowej jako czynniki przy ustalaniu stawek.Firmy użyteczności publicznej mogą sprawdzić Twój kredyt przed podjęciem decyzji o otwarciu konta lub pożyczeniu sprzętu.Potencjalni pracodawcy mogą wykorzystać informacje zawarte w raportach kredytowych do podjęcia decyzji o zatrudnieniu.Twój raport kredytowy może być nawet wykorzystany do zweryfikowania Twojej tożsamości i do innych celów określonych przez prawo federalne.Kredyt to narzędzie, które może pomóc Ci kupować potrzebne rzeczy teraz i płacić za nie w miarę upływu czasu. Ustanowienie i gromadzenie dobrego kredytu w czasie jest ważnym elementem zdrowej kondycji finansowej.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy