Christine Lagarde winna. Francuski sąd podjął decyzję

Christine Lagarde winna. Francuski sąd podjął decyzję
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego została uznana winną zaniedbań, które doprowadziły az do niewłaściwego wdrozenia funduszy publicznych – orzekł w poniedziałek francuski sąd. Wyrok nie zaakceptowac zakłada aczkolwiek kary więzienia.

Christine Lagarde od początku twierdziła, że jest niewinna. Jej prawnik zapowiedział, że odwoła się od wyroku.

Jak pisał Reuters wciaz przed ogłoszeniem wyroku, gdyby zapadł wyrok skazujący, mogą pojawić się wątpliwości odnosnie do zdolności cieszącej się szacunkiem Lagarde do dalszego zarzadzania MFW. Jej poprzednik, Dominique Strauss Kahn, odszedł wraz z stanowiska w 2011 r. w związku ze skandalem seksualnym.

Szefowa MFW była sądzona w związku z ugodą finansową na korzyść biznesmena jak i równiez byłego socjalistycznego ministra Bernarda Tapie, zawartą, gdy kierowała francuskim resortem finansów.

Lagarde, francuska minister gospodarki i finansów w latach 2007-2011 (do periodu nominacji na szefową MFW), przekazała az do arbitrażu spór między francuskim bankiem Credit Lyonnais natomiast biznesmenem, byłym ministrem, niegdyś związanym z socjalistami, Bernardem Tapie. Zrobiła to, aby zakończyć wieloletni spór sądowy między magnatem a państwem francuskim.

Trybunał arbitrażowy przy lipcu 2009 roku nakazał konsorcjum zarządzającemu majątkiem pozostałym po Credit Lyonnais, po którym większość udziałów miało państwo, wypłatę 285 milionów euro zabezpieczenia (ponad czterysta mln ó z odsetkami) biznesmenowi.

Tapie pozwał Credit Lyonnais w związku sposród powierzoną instytucji finansowej sprzedażą przy 1993 roku kalendarzowego sportowej modele Adidas, którą francuski czlowiek biznesu z kolei nabył pod koniec lat 80.

Wedlug krytyków Lagarde sprawa nie powinna być przedmiotem arbitrażu, ponieważ chodziło o pula będący częściowo w rękach państwa. Pojawiły się też podejrzenia, że Tapie otrzymał tak ogromne odszkodowanie w miejsce za poparcie dla Nicolasa Sarkozy’ego przy wyborach prezydenckich w 2007 roku.

Po przeddzień procesu Lagarde zapewniała w publicznej telewizji France 2, że nie sprzyjała Tapie ani nie działała na polecenie Sarkozy’ego.

Lagarde groziła kara do roku więzienia i 15 tys. euro kary.

Opracował Tomasz Sąsiada

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy