Chiny: Tysiace ofiar powodzi po tygodniach tropikalnych ulew

Chiny: Tysiace ofiar powodzi po tygodniach tropikalnych ulew
27 lipca, 2020
Category: inne

Po tygodniach tropikalnych deszczów w paru regionach Chin liczba ofiar śmiertelnych doszła do wiecej niz 5OO. Rozmiękłe wały przeciwpowodziowe wzdłuż 3 największej rzeki chińskiej grożą w każdej chwili przerwaniem i zalaniem siedlisk milionów osób a mianowicie ostrzegają we wtorek media chińskie.

Większość ofiar to osoby, którzy utonęli w falach powodzi, które tego okres nawiedziły południowo zachodnie jak i równiez wschodnie Chiny. Wiele osób zginęło również pod lawinami błota, jakie zeszły ze zboczy górskich na rezydencji ludzkie. Meteorolodzy ostrzegają poprzednio dalszymi ulewami.

Od początku tego miesiąca wezbrane h2o rzeki Huai, płynącej pośrodku między dwiema wielkimi rzekami chińskimi Jangcy i Huangho, zmusiły przeszlo pół miliona mieszkańców środkowochińskiej prowincji Henan i wschodniochińskich prowincji Anhui i Jiangsu do opuszczenia swych domostw. Większość ewakuowanych nadal nie istnieje możliwości powrotów, ze względu na opłakany stan wałów przeciwpowodziowych, po których doliczono się 546 miejsc „zagrożonych”, w tym 46 „bardzo niebezpiecznych” – podała we wtorek oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

W prowincji Anhui zatopiono umyslnie kilkadziesiąt wsi, by rozlać na większej przestrzeni i złagodzić spiętrzoną falę powodziową. „Siły fizyczne i umyslowe ludzi wyczerpują się” – powiedział dziennikarzom Ji Bing, szef akcji przeciwpowodziowej po tej prowincji.

Z kolei w prowincji Chongqing na południowym zachodzie panstwa tysiące osób stoczyły przy ostatnich dniach walkę sposród najgorszą od ponad wieku burzą i nawałnicą, która pochłonęła co najmniej 45 istnień ludzkich. Tysiące mieszkańców utraciło dach nad głową jak i równiez zmuszonych zostało do mieszkanie w prowizorycznych miasteczkach namiotowych oraz tymczasowych schroniskach utworzonych w szkołach i budynkach użyteczności ogólnej.

Wcześniej potężne ulewy nawiedziły także sąsiednią prowincję Junan, gdzie zginęło ok. 60 osób.

Z kolei w prowincji Shanxi na północy Chin wody powodzi spowodowanej ulewnymi deszczami zalały szyby kopalni węgla kamiennego. Naniesione za posrednictwem powódź kamienie i muł uwięziły ponizej ziemią jedenascie górników. (PAP)

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy