Cesaria Evora kończy karierę

27 lipca, 2020
Category: inne

Legendarna „bosonoga diwa” postanowiła zakończyć swoją karierę. Na temat decyzji czarnoskórej pieśniarki z Wysp Zielonego Przylądka, od wielu lat mieszkającej w stałe po Paryżu, poinformowała jej wytwórnia płytowa Lusafrica.

W oficjalnym oświadczeniu wytwórnia poinformowała, że 70-letnia pieśniarka, która przebywa dzis w Paryżu, jest osłabiona, nie będzie w stanie dokończyć trasy koncertowej po Francji i zadecydowała się przejść na emeryturę.

„Nowe zmartwienia ze zdrowiem pojawiły się wedlug tym, jak artystka przeszła szereg czynnosci, w tym zabieg na otwartym sercu przy maju 2010 roku. Paryscy lekarze nakazali jej odwołać kolejne występy. To skłoniło Cesarię i jej menadżera Jose de Silva sluzace do podjęcia wyborów o zakończeniu kariery” – można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu wytwórni Lusafrica.

Cesaria Evora, zdobywczyni Grammy Awards odznaczona Orderem Legii Honorowej, określana jest często, jako „bosonoga prymadonna z Wysp Zielonego Przylądka”. Jej albumy rozchodziły się w wielomilionowych nakładach, zas koncerty przyciągały tłumy. Evora urzekała odbiorców swoim niezwykłym głosem, ogromną charyzmą, a także wyjątkową historią nedznej dziewczyny wraz z malutkiej wysepki na Atlantyku, która po latach występowania w kawiarniach, tawernach, klubach stała się sławna na całym świecie pieśniarką.

Córka kucharki, wcześnie osierocona poprzez ojca, wychowała się po biednej dzielnicy portowego metropolie Mindelo za granica Zielonego Przylądka. Śpiewała od momentu dziecka a mianowicie morny jak i równiez coladery, pełne tęsknoty jak i równiez melancholii, opowiadające o trudach codziennego życia i batalii o przetrwanie. Pasmo niepowodzeń i rozczarowań, brak muzykalnego spełnienia sprawiły, że artystka zamilkła dzieki wiele lat. Przełomowym momentem w jej życiu okazał się koncert w 1986 r. w Portugalii. Tam dostrzegł ją jej przyszły agent a mianowicie Jose de Silva, który uwierzył przy 47-letnią wówczas artystkę. Producent zaprosił Evorę do Paryża, gdzie wydała swoje w pierwszej kolejnosci albumy. „La Diva aux pies nus” i „Distino di Belita” to symbole ciężkiej walki o zaistnienie. Dopiero nastepny album sposród 1992 r., z tytułową piosenką „Miss Perfumado”, zdobył wielką popularność i stał się złotą płytą. Evora porwała i podbiła świat, została uznana za muzykalne odkrycie lat dziewięćdziesiątych.

Po ciągu wlasnej 12-letniej międzynarodowej kariery Cesaria Evora nagrała kilkanaście albumów, a duzo z tych propozycji otrzymało stan złotej jak i równiez platynowej płyty. Jej ostatni album „Nha Sentimento” ukazał się po 2009 roku.

Artystka wielokrotnie występowała w naszym kraju; była bardzo lubiana przez polską publiczność. Dwie polskie wokalistki Kayah i Dorota Miśkiewicz zostały zaproszone sluzace do wspólnego nagrania utworu wraz z Evorą.

„Um Pincelada” to tytuł utworu, który nagrany wspólnie za posrednictwem Evorę jak i równiez Miśkiewicz znalazł się dzieki płycie Evory pt. „Rogamar”. Podczas bytu Evory w naszym kraju z sposobnosci promocji owego albumu został zrealizowany wspólny teledysk jak i równiez odbyła się efektowna sesja zdjęciowa obu artystek.

„W pewnym sensie to był najważniejszy chwileczke w naszej biografii artystycznej – powiedziała PAP Dorota Miśkiewicz. – Jest to przecież pieśniarka wielkiego formatu, znana na całym świecie, rzeczywista gwiazda. Za kazdym razem będę mogła powiedzieć: śpiewałam i nagrywałam z Evorą, a to wiele znaczy”. (PAP Life)

azu/ dki/ abe/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy