Ceny ropy spadają z powodu ostrzeżeń o odbudowie popytu

17 lutego 2021

(Bloomberg) – Ropa spadła do najniższego poziomu od dwóch tygodni w wyniku rosnących obaw, że do trwałego ożywienia popytu wciąż daleko.

Referencyjne kontrakty terminowe na ropę w USA spadły o 3,2%. Kurs Brent spadł poniżej 100-dniowej średniej kroczącej, podczas gdy kontrakty terminowe w Nowym Jorku spadły poniżej poziomu technicznego, ale ustabilizowały się powyżej niego. Dzienny wskaźnik pozytywnych wyników testów w Nowym Jorku wynosi ponad 3% po raz pierwszy od miesięcy i konieczne będą poważniejsze działania, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się, powiedział burmistrz Bill de Blasio. To tyle, co potwierdzone na całym świecie zgony z 1 miliona największych koronawirusów.

„Gdyby nałożyli nowe ograniczenia na obszary Nowego Jorku, zdziwiłoby to nieco rynek i spowodowałoby upadek – powiedział Michael Hiley, szef pozagiełdowego obrotu energią w LPS Futures z siedzibą w Nowym Jorku.

W międzyczasie chór prognoz spadkowego popytu na ropę nadal rósł. Trzech największych niezależnych handlowców na świecie twierdzi, że konsumpcja nie poprawi się znacząco przez co najmniej kolejne 18 miesięcy. Dzieje się tak, gdy Total SE powiedział, że wzrost popytu zakończy się około 2030 r., A Pierre Andurand, dyrektor inwestycyjny i założyciel Andurand Capital Management LLP, wezwał do wzrostu popytu w 2026 r.

Oprócz obaw o stan ożywienia popytu rynek zmaga się ze wzrostem podaży ze strony członków OPEC +. Rosja prawdopodobnie przekroczyła swój limit OPEC +, co potęguje obawy, że grupa może zwiększyć podaż, niż jest w stanie obsłużyć rynek. Dane o zapasach w USA w środę przedstawią zaktualizowane prognozy dotyczące konsumpcji. Z badań Bloomberga wynika, że ​​zapasy ropy są wyższe z tygodnia na tydzień, a benzyny niższe.

Wyprzedaż akcji, „które ostatnio podbijały ceny ropy naftowej, odsłaniają słabe fundamentalne tło rynków ropy – powiedział Ryan Fitzmaurice, strateg ds. Surowców w Rabobank. Sytuacja Covid-19 nadal ciąży na rynku, ponieważ „Europa odnotowała ostatnio znaczny wzrost liczby przypadków wirusów, a nawet Nowy Jork odnotował wzrost liczby przypadków tuż przed rozpoczęciem zaplanowanego jutrzejszego ponownego uruchomienia restauracji w pomieszczeniach.

 • West Texas Intermediate z dostawą w listopadzie spadł o 1,31 USD i osiągnął 39,29 USD za baryłkę
 • Brent na listopadowym rozliczeniu stracił 1,40 $ do 41,03 $ za baryłkęRafinerie są zmuszane do balansowania ze względu na nierównomierny wzrost zużycia paliwa. W Indiach przetwórcy importują benzynę, aby pokryć popyt, ponieważ zakłady pracują poniżej mocy produkcyjnych, podczas gdy w Stanach Zjednoczonych rafinerie zatrzymały niektóre jednostki, aby poradzić sobie z nadmierną podażą oleju napędowego.

  Marża rafineryjna dla połączonej benzyny i oleju napędowego wznowiła swój spadek we wtorek po odreagowaniu na ostatnich sesjach. Tak zwany crack utrzymuje się poniżej 10 USD za baryłkę na najniższym poziomie sezonowym od 2010 roku.

  „To bardzo trudna sytuacja dla rafinerii – powiedział Stewart Glickman, analityk ds. Kapitału energetycznego w CFRA Research. „Spready cracków nie są świetne, wykorzystanie jest niskie i „działają w warunkach większej niepewności niż zwykle, jeśli chodzi o to, ile czasu zajmie, zanim powróci poziom sprzed pandemii.

  Inne wiadomości z rynku ropy

  • Saudi Aramco może podnieść oficjalną cenę sprzedaży swojej flagowej ropy Arab Light nawet o 20 centów za baryłkę miesiąc do miesiąca, w odniesieniu do sprzedaży w listopadzie do klientów azjatyckich, wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bloomberg wśród rafinerii i handlowców.
  • Zmarł władca Kuwejtu, szejk Sabah Al-Ahmed Al-Jaber Al-Sabah, doświadczony dyplomata, który próbował naprawić podziały między zwaśnionymi państwami Zatoki Perskiej i odbudować więzi z byłym wrogiem Irakiem. Miał 91 lat.Royal Dutch Shell Plc ogłosi w środę restrukturyzację swojego kierownictwa wyższego szczebla w ramach szerszej reorganizacji, według osób posiadających wiedzę na ten temat.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy