Ceny paliw w naszym kraju. Oto sposób na tankowanie o 70 groszy oszczedniej

Ceny paliw w naszym kraju. Oto sposób na tankowanie o 70 groszy oszczedniej
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

W porównaniu do innych regionów kraju, Zachodniopomorskie nie rozpieszcza ostatnio pogodą. Z kolei nie ma samemu równych, jeśli chodzi na temat cyfry, które wyświetlają się w wakacje na dystrybutorach stacji benzynowych. Za Pb wiekszosc w Pobierowie zapłacimy nawet 5, 62 zł. To samo benzyna w Warszawie kosztuje 4, 91 zł. 71 groszy różnicy na litrze pozwala oszczędzić na okreslonym tylko tankowaniu ponad 35 złotych. Obok bardziej nowoczesnych planach w zwiedzanie, oszczędności idą po setki złotych. Trzeba jedynie zastosować się do paru prostych rad.

Najważniejsza sposród nich to unikanie tankowania na stacjach benzynowych przy autostradach i drogach ekspresowych, czyli tak nazywanych MOP-ach. Powód? Ceny w tamtym miejscu nie są związane z regionem kraju, jakością paliwa czy obsługi. Koncerny płacą ciężkie pieniądze za ów lokalizacje jak i równiez stawiają na szybki ruch poniesionych kosztów. Wykorzystują też brak bliskiej konkurencji jak i równiez tego, że jadący w „oparach” muszą gdzieś zatankować.

– Należy unikać ludzi stacji. To podstawowa sprawa dla szukających oszczędności. Ze względu dzieki kompletne „odklejenie” się ludzi cen od reszty branzy, nie wliczamy ich nawet do średniej w danym regionie. Kierowcy musza zatem pamiętać, by za kazdym razem mieć zapas paliwa. Lepiej dolać kilkanascie razy taniej niż jednego razu, a dużo drożej – przekonuje Grzegorz Maziak, analityk rynku paliw z e-petrol.

Z tą opinią zgadza się Rafał Zywert analityk rynku paliw z BM Reflex. a mianowicie Najlepiej po dniu wakacji zatankować w dużym mieście na filtrów jednej z sieci komercyjnych. Jeżeli się uda, powinno sie też skorzystać z weekendowych promocji. Krótka analiza danych, które bezproblemowo znajdziemy w internecie, pokaże naszej firmie gdzie jest taniej a mianowicie dodaje.

Wydaje sie kilka regionów, które oszczędni kierowcy powinni w miarę możliwości omijać. – Kazdego roku zachodniopomorskie i wybrzeże bije rekordy przy cenach powietrza. Pamiętajmy, że wystarczy zatankować choćby 50 kilometrów od nadmorskiego kurortu i w jednym baku możemy mieć oszczędność za którą zjemy rybę sposród frytkami a mianowicie mówi Zywert.

Trzeba mieć też w uwadze, że ceny w stacjach tuż przy naszej zachodniej granicy skrojone są na niemiecką kieszeń jak i równiez je również powinniśmy omijać.

Podobnie wyśrubowane stawki nie zaakceptowac dotyczą jedynie i wyłącznie północy kraju. Również w górskich kurortach możemy nadziać się na wykorzystujących lokalizację ajentów, którzy podbijają marże bez żadnych limitów. Sposród reguły najtaniej w całym kraju po paliwa zaopatrzymy się na stacjach należących do sieci handlowych. Wprawdzie czasami od czasu taksówkarza, czy wujka będącego „znawcą motoryzacji” można usłyszeć: „Ja w tamtym miejscu nie tankuję, no bo dlaczego to niby tego rodzaju tanie”? Takie opinie, jakim sposobem przekonują analitycy, są aczkolwiek bezpodstawne.

– Od lat już nie ma poważniejszych problemów z jakością paliwa w Polsce. Inspekcje UOKiK nie zaakceptowac wykazują guzik więcej niż jakieś malutkie odstępstwa od czasu norm, które jednak nie zagrażają silnikom naszych samochodów. Zdecydowanie również nie ma powodów, by omijać stacje należące do marketów, bo to przecież to samo benzyna, które oferują również światowe koncerny – wyjaśnia Grzegorz Maziak. Szorstka konkurencja powoduje, że w obrębie poszczególnego miasta jak i równiez kilku skrzyżowań różnice mogą sięgać trzydziestu groszy.

Zakładając więc, że z jakością z roku na rok wydaje sie byc coraz swietnie, kierowcy mogą dość chetnie wybierać stacje, na których zaopatrują się w paliwo. Nie innymi slowy jednak, że wszyscy handlujący w tym galezi są uczciwi.

– Mamy poważny klopot z odmierzaczami. Jak wykazały kontrole NIK, zdarza się, że nabywamy czasami mniej niż mnie się zdaje – mówi Maziak. Zastrzega, że to przypadki wyjątkowe, a nie reguła.

W którym miejscu najtańsze, a gdzie najdroższe benzyna? Na następnej stronie mapa paliwowa gwoli całej Naszego kraju

Nasza infografika pokazująca średnie ceny przy poszczególnych miastach wyraźnie udowadnia, że tradycyjnie najdrożej po wakacje wydaje sie nad morzem. Różnica między Szczecinem natomiast Rzeszowem gwoli tankujących 98-kę to średnio 12 groszy. Większa jest dla tankujący ON. W tym miejscu cenowy dystans między Szczecinem a Katowicami to już nawet 25 groszy.

Niewielki różnice obserwujemy przy najpopularniejszej 95-tce i LPG. Oczywiście to nie wydaje sie byc jakaś wazna przepaść, ale cały termin trzeba pamiętać, że to uśrednienie jak i równiez za brak ostrożności w trakcie tankowania możemy słono zapłacić.

Rekordowa różnica przy tym danym paliwie to 71 groszy. – Pobierowo nie intryguje. W tym roku też jest w tamtym miejscu najdrożej. Wydaje sie jeszcze 1-a taka przystanek w Polsce wedlug przeciwległej stronie kraju w Zakopanem, gdzie również obserwujemy najwyższe ceny. W tym roku ajenci żądają tam od naszej firmy 5, 19 za Pb 95 jak i równiez 5, 62 za Pb 98. Gwoli tankujących ON najdrożej jest właśnie w stolicy Tatr – cztery, 99 zł – liczy Maziak.

Z kolei najtaniej 98-kę można zalać pod zator drogowy w Warszawie tuz przy markecie a mianowicie 4, 91, Pb 95 – w Zielonej Górze za cztery, 78, PAN – w Łodzi również przy markecie za czterech, 49 zł.

W tym sezonie urlopowym wyraznie najbardziej nasyceni powinni być posiadacze aplikacji gazowych. – Ostatnio naprawde mało płaciliśmy za LPG 8 latek temu. Stosunkowo niedawno cena gazu stanowiła niedaleko połowę koszty benzyny. W tej chwili już zbliżamy się az do jednej trzeciej – mówi Grzegorz Maziak.

Najmniej opłaca się tankować gaz po raz kolejny w Zachodniopomorskim. Tym razem najdrożej jest po Szczecinie – tam przyjdzie nam zapłacić dwa, 19 groszy. Najtańsze GAZOWA znajdziemy w Krośnie za jedyne 1-wsza, 68 zł.

Zarówno wraz z naszej mapy jak i przytoczonych przykładów pokazujących różnicę wartosci na rodzimych stacjach benzynowych wynika, że przy odpowiednim zaplanowaniu tankowań na drodze możemy liczyć na sporą oszczędność. Pytanie tylko czy w ciągu najbliższych wakacyjnych miesięcy paliwo nie zdrożeje?

– Zdaje się, że właśnie obserwujemy szczyt cenowy. Lipiec i sierpień przyniesie stabilizację, natomiast też możliwe pewne zniżki. Wszystko aczkolwiek zależy od momentu odpowiedzi na dwa nadrzedne pytania. Jak dalej wraz z Grecją i Iranem – mówi Rafał Zywert.

Rzeczywiście oba ów rozstrzygnięcia będą mieć centralny wpływ dzieki ceny ropy na światowych giełdach jak i równiez kurs dolara, w którym odbywa się rozliczanie kontraktów na ten surowiec. – Na początku lipca dowiemy się, badz realne jest rozstrzygniecie w kwestii aplikacji atomowego w Iranie. Zdjęcie sankcji sposród tego kraju pozwoli dywanom odkręcić kurki z ropą, co oczywiście skutkować będzie obniżeniem wartosci. Problem tylko w tym, że szanse na tek krok są małe – wyjaśnia Grzegorz Maziak.

Wyjście Grecji ze tereny euro i pogłębienie się problemów ekonomicznych tego panstwie da tańszą ropę. Spowolnienie gospodarcze, które będzie wraz z tym związane obniży potrzeba na ropę, której mimo wszystko na rynku wydaje sie byc rekordowo dużo. – W niniejszym scenariuszu jest jednak pewna pułapka. Dalsze problemy Cypru i UE wzmocnią dolara i to co posiadacza auta mogliby zyskać przez tańszą ropę, stracą ze względu na droższą walutę a mianowicie dodaje Maziak.

Zmniejszyć rachunki na stacjach benzynowych może jeszcze napomknieta już nadwyżka ropy w światowych rynkach. – Obecnie jest już tak zauwazalna że są pierwsze symptomy wskazujące, że producenci mogą zacząć ją wyprzedawać oszczedniej. Gotowych benzyn też jest rekordowo dużo w magazynach, ale w moim odczuciu nie na tyle, by skłoniło to hurtowników do obniżania cen a mianowicie mówi Rafał Zywert, który pozostawia cień szansy dla posiadaczy samochodów z silnikami diesla. a mianowicie Wyjątkiem mogą tu być zapasy MEZCZYZNA. Tu nadwyżka jest największa i zbytnio chwilę może to stanowić pewne obciążenie dla hurtowników, którzy będą chcieli się go predko, a więc tanio pozbyć – daje.

Grzegorz Maziak z e-petrol zgadza się z analitykiem BM Reflex. – Nadpodaż zaczyna być poważnym tematem. Największe rafinerie cały okres produkują pełną parą jak i równiez za momenty trzeba będzie to wyprzedawać – mówi. Zwraca jednak uwagę, że nawet przy niższych wartosciach w hurcie możemy nie odczuć owego w wlasnych kieszeniach.

– Problemem jest obecna mala marża, niektóre stacje dokładają obecnie az do sprzedaży materialów. Teraz, kiedy taniej kupią, wrócą do realnej marży zamiast obniżać ceny a mianowicie przekonuje Maziak.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy