Buzek: entuzjazm Lokalny jest dziś Europie konieczny

27 lipca, 2020
Category: rózne

# dochodzi szersza wypowiedź Jerzego Buzka #

01. 07. Warszawa (PAP) a mianowicie Prezydencja rozpoczyna się po trudnym dla UE czasie, tym bardziej euforia i rzetelna wiara Lokalny jest dziś Europie niezbedna – powiedział w piątek, w dniach przejęcia przez Polskę unijnego przewodnictwa, kierownik PE Jerzy Buzek. Przestrzegał przed wewnętrznymi podziałami w polsce.

Buzek na konferencji prasowej w Warszawie podkreślił, że niedobrze by było, „gdybyśmy w trakcie prezydencji podzielili się wewnętrznie i ponizsza prezydencja nie zaakceptowac byłaby naszą wspólną polską sprawą”.

„Bo to wydaje sie także sprawa każdego obywatela, każdego mieszkańca kraju, który sprawuje prezydencję, by się dobrze zaprezentować. To ważne, czy potrafimy się w ten półroczny czas wyłączyć z wzajemnych walk politycznych, jeśli chodzi o wspólne budowanie Europy” – przekonywał.

„Zaczynałem od prezydencji szwedzkiej, potem była hiszpańska, belgijska, węgierska, a teraz polska. Za każdym razem, kiedy pojawiałem się w glównym dniu prezydencji w danym panstwie, tak jak dzisiaj jestem w naszym kraju, witali mi przedstawiciele koalicji i opozycji i zapewniali, że sprawa prezydencji jest wspólną sprawą wszystkich sił politycznych” a mianowicie powiedział Buzek.

Jak dodał, „to nie oznacza, że w czasie kampanii nie będzie wielkiej dyskusji i wyścigu politycznego”. „Ale to musi dotyczyć poniekad spraw wewnętrznych, być może jakichś długofalowych planów odnośnie Polski przy UE także, ale bieżące sprawy związane z przesuwaniem prezydencji maja obowiazek podlegać narodowej zgodzie” – ocenił.

Kierownik PE podkreślił, że przy UE oczekiwania wobec krajowej prezydencji są duże, ponieważ „mamy dobrą markę, przeszliśmy przez kryzys suchą stopą”. „Uważa się, że możemy tchnąć swiezego ducha po unijne działania, a to jest dzis Unii Europejskiej bardzo potrzebne” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że polska prezydencja zaczyna się w zawilym dla UE momencie. „Tym bardziej entuzjazm i takowa dobra wiara, która płynie z Lokalny i jest wszystkim wiadoma, jest obecnie w Europie potrzebna” – ocenił. Jak zauważył, „wyniki badania opinii ogólnej pokazują, że Polacy są dzisiaj w najwiekszym stopniu optymistycznym ludem europejskim”.

„Warto tym optymizmem zarazić resztę Europy” a mianowicie przekonywał. Jego zdaniem nie wolno dopuścić do tego, by panstwa UE zamykały się zanim sobą. „W pierwszej połowie XX przy. zamykaliśmy się przed sobą, nie dopuszczaliśmy, żeby słowo takie jak solidarność było najważniejszym słowem przy naszych relacjach, to doprowadziło do kataklizmu, więc musimy tego zupelnie unikać” a mianowicie powiedział kierownik PE.

Przy jego opinii jest bardzo ważne, zeby w czasie przewodnictwa w Radzie UE Polska odpowiadała dzieki „bieżące niespodzianki, które mogą się zdarzyć”. Jak dodał, „to bywają czasami nieprzewidziane okoliczności, zas czasami też zagrożenia, na które nalezy umieć sprawnie odpowiedzieć”.

Zdaniem Buzka na rzecz dobrej oceny prezydencji ważne jest też, by sprawdzić się organizacyjnie. „Przyjadą tu dziesiątki tysięcy gości z zagranicy, znaczące osoby, ale także zwykli turyści, którzy będą chcieli zobaczyć, jak Nasz kraj wygląda jak i równiez musimy pokazać sprawność organizacyjną” – powiedział. Dodał, że to się również bardzo liczy jak i równiez jest doceniane jak pomysły na Europę, które przedstawiła Polska.

Jakim sposobem powiedział, pomysły i zagadnienia, które Nasz kraj stawia w trakcie prezydencji, mają znaczenie m. in. dlatego, by Europa wyszła z kryzysu „dzięki spójnemu rynkowi czy budżetowi”. „Albo pomysły na większe bezpieczeństwo (… ), albo też otwieranie się Unii na zewnątrz – wydaje sie Chorwacja, Ukraina, kraje w północy Afryki” – wymieniał szef PE.

Buzek zaznaczył, że gwoli wizerunku prezydencji ważne jest też, aby dobrze współpracować z instytucjami europejskimi. Podkreślił, że na wejściu w życie Traktatu z Lizbony prezydencja jest, z punktu widzenia PE, jeszcze ważniejsza.

„Rozmowa pomiędzy PE a prezydencją będzie bardzo ważna. Nasi ministrowie przez całe pół roku będą kierowali europejskimi ministrami; będziemy ustalali wspólnie, jakim sposobem ma wyglądać europejskie prawo” – mówił. Jak zaznaczył, PE wydaje sie bardzo prosty na współpracę z Radą UE. „Jestem przekonany, że będzie postęp w duzej liczby sprawach” a mianowicie oświadczył.

„Trzeba będzie uchwalić budżet dzieki przyszły dwanascie miesiecy; (… ) niezwykle ważne będzie negocjowanie rozwiązań dla energetyki; jest kwestia tereny Schengen, jakim sposobem wzmocnić bariery zewnętrzne, natomiast jak spowodować, żeby wewnętrzne granice były naprawdę gwoli Europejczyków otwarte” – wymienił Buzek niektóre zadania stojące przed polską prezydencją.

Zaznaczył, że Nasz kraj ściśle współpracowała z prezydencją węgierską jak i równiez dlatego polscy ministrowie przy sposób płynny przejęli swe obowiązki od momentu kolegów sposród Budapesztu. „A więc zawile zadanie, duze oczekiwania, pewnie nie uda się wszystkich spełnić, ale jestem przekonany, że sporo z tych propozycji będzie można wykonać” – podsumował przewodniczący PE. (PAP)

mzk/ sdd/ mok/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy