Bułgaria i Rumunia budują połączenie między systemami gazowymi

Bułgaria i Rumunia budują połączenie między systemami gazowymi
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

W bułgarskim naddunajskim mieście Ruse ruszyła dziś budowa interkonektora, który ma połączyć systemy gazociągów w Bułgarii i Rumunii. To detal większego projektu, w ramach którego infrastruktura Bułgarii połączy się z systemami sąsiednich państw.

Docelowa przepustowość powstającego połączenia o długości 24, 5 kilometrów, które dzieki odcinku dwa km ma biec pod Dunajem, wyniesie do 1-wsza, 5 mld m sześc. gazu rocznie. Interkonektor dzierzy zostać oddany do wykorzystywania w kwietniu 2013 r. Koszt planu szacuje się na 24 mln euro; 8, dziewiec mln wraz z tej kwoty zostanie pokryte z kapitalów unijnych.

Na temat konieczności połączenia bułgarskiego ukladu gazociągów wraz z infrastrukturą gazową sąsiednich krajów mówi się od 2009 roku, wówczas gdy rosyjsko-ukraiński recesja gazowy w trzy tygodnie pozbawił Bułgarię gazu. Bułgaria jest silnie uzależniona od rosyjskich dostaw – Gazprom w 85 proc. pokrywa zapotrzebowanie owego kraju na gaz konieczny dla dzialania jego produkcji.

Władze w Sofii kilkakrotnie przyznawały po ostatnich miesiącach, że konstrukcja interkonektorów, w którą UE jeszcze przy 2009 r. przyznała 45 mln ó, realizowana jest z opóźnieniem. Wskazuje się przy tym w przyczyny gospodarcze i polityczne.

Najważniejsze na rzecz dywersyfikacji dostaw gazu sluzace do Bułgarii są nitki łączące infrastrukturę gazową Bułgarii z Grecją jak i równiez Turcją. Państwa te kupują gaz od dostawców pozostalych niż rosyjscy i w momencie kryzysowej zagwarantowałyby rzeczywistą alternatywę w dostawach.

Z wszelkich planowanych interkonektorów ten sposród Rumunią ma najmniejsze znaczenie, gdyż Rumunia, podobnie jak Bułgaria, jest po dużym poziomie uzależniona od czasu rosyjskich dostaw, a do niej wydobycie owego surowca z własnych źródeł jest w tej chwili niewielkie – oceniają specjalisci cytowani poprzez gazetę _ Dnewnik _.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy