Bułgaria: Będą publikowane nazwiska nieuczciwych kredytobiorców-agentów

Bułgaria: Będą publikowane nazwiska nieuczciwych kredytobiorców-agentów
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Parlament bułgarski zezwolił na publikowanie nazwisk nieuczciwych kredytobiorców, którzy byli agentami komunistycznej SB. Chodzi o ludzie, które zaciągały kredyty bez zabezpieczeń w latach 85. i nie zaakceptowac zwróciły ich, powodując kryzys bankowy przy 1996 roku.

Okresla się katalogów w Bułgarii kredytowymi milionerami. Ich działalność jest związana z w najwiekszym stopniu bolesnym okresem bułgarskiego wyjścia z komunizmu. Były to osoby najczesciej bliskie ówczesnej władzy, które na początku lat 90. zaciągały, bez najlepszych zabezpieczeń majątkowych, kredyty bankowe na rozwój biznesu. Wówczas kredyty rozdawano m. in. na podstawie nieformalnych porozumień na temat podziale pieniędzy między szefami banków a kredytobiorcami. Pieniądze najczęściej wywożono za granicę.

W 1996 r. bułgarski system bankowy nie wytrzymał wzmożonego odpływu pieniędzy. Doszło do upadku 14 banków komercyjnych jak i równiez destabilizacji finansowej. Kraj znalazł się dzieki granicy hiperinflacji, która w lutym 1997 r. osiągnęła 243 proc. w objetosci miesięcznej. Przepadła znaczna część oszczędności mieszkancówrezydentów. Niezwrócone kredyty były źródłem wielu nowych fortun. Później wracały az do kraju jak inwestycje zagraniczne.

Według informacji Bułgarskiego Banku Narodowego idzie o dziesiec 762 niezwróconych kredytów, których wartość po 1997 r. oszacowano dzieki 1, 5 mld dolarów. Dokładne obliczenie jest trudne z powodu dużych zmian po kursach walutowych.

Komisja badająca archiwa dawnej SB posiada sprawdzić agenturalną przeszłość członków zarządów jak i równiez rad nadzorczych spółek, które zaciągnęły ów kredyty. Według szefa komisji Ewtima Kostadinowa chodzi przynajmniej o piecdziesiat tys. osób.

Część nazwisk kredytowych milionerów już ukazała się w listach byłych agentów, którymi okazali się, gdy sprawdzono ich jako posłów badz przedstawicieli administracji państwowej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy