Brazylijski real najgorszą walutą świata. Jest najniżej w historii, a dobija go olimpiada

27 lipca, 2020
Category: inne

Aż o 35 proc. potaniał w ciągu roku kalendarzowego brazylijski real względem amerykańskiego dolara. Zła passa tejze waluty podtrzymuje się już od pięciu lat, ale w tym roku tąpnięcie było szczególnie bolesne. Zanosi się, że wrzesień będzie pod tym względem najgorszy. Nie wyjawszy winy są wydatki rządowe na piłkarski Mundial i przyszłoroczne Olimpiada.

Burza, która przeszła w tym roku za posrednictwem chińskie giełdy akcji, to naprawdę maleńki wiaterek w porównaniu wraz z tym, co działo się na rynku walutowym w Brazylii. Za poszczególnego dolara wyemitowanego przez amerykańską rezerwę federalną trzeba było jeszcze dzieki początku roku kalendarzowego płacić dwóch, 66 brazylijskiego reala. Pod koniec września dolar jest już wyceniany w aż czterech, 11 reala – to najniższe poziomy w relacji.

Spadki pogłębiły się we wrześniu, podczas gdy okazało się, że interwencje banku centralnego Brazylii w branzy walutowym guzik nie dają i real cały termin spada, bowiem… nic nie zaakceptowac zmieniło się w sferze obaw o stabilność finansów rządowych, a popyt dzieki surowce mineralne ze strony Chin nie zaakceptowac przestał spadać.

Zmiany kursu dolara względem reala brazylijskiego (USD/BRL)

Przerażony skalą spadków waluty bank kierowniczy zdecydował się na dodatkową interwencję. Ogłoszono pod koniec września nadzwyczajne aukcje, na których bank sprzedaje dolary sposród umową późniejszego odkupu i swapy walutowe. Te drugie to zero innego, jakim sposobem wymiana walutami na określony czas sposród uwzględnieniem odsetek związanych z wahaniem kursu. W sumie brazylijski bank posiada sprzedać około 2 mld dolarów z datami odkupu w lipcu i wrześniu przyszłego roku kalendarzowego.

Taki sposób interwencji ma być neutralny dla rezerw walutowych panstwa, które wynoszą obecnie370 mld dolarów. Brazylia nie zaakceptowac uruchamiała wlasnych rezerw od początku krachu w 2009 r. , a przedstawiciele banku centralnego informują, że nie było żadnego odpływu dolara sposród kraju od tego czasu.

Inne waluty Ameryki Łacińskiej też zanotowały ostatnio spadki, ale szkody reala były dużo większe przez trwogi, żebrazylijscy prawodawcy mogą odrzucić weto pani prezydent, które ma powstrzymać wzrost wydatków ogólnych.

Wydatki rządowe stanowią od początku stulecia poziom 35-40 proc. towaru krajowego brutto Brazylii, jednak w ostatnich kilku latach zaczęły rosnąć – w 2014 r. do czterdziesci, 2 proc. z 38, 6 proc. rok wcześniej . Gwoli porównania na terytorium polski poziom ten jest wyższy, bo 42 proc. PKB, jednak tutaj dzieje się to na niższych poziomach zadłużenia jak i równiez przy dużo niższych poziomach odsetek płaconych za pozyskiwane pieniądze.

Śmieciowy dług

Swe wydatki państwowe Brazylia po coraz większym stopniu finansuje właśnie długiem, który od 2011 r. zaczął wyraźnie rosnąć. Obecnie jest na poziomie około 65 proc. PKB i wzrósł w ciągu ubiegłego roku kalendarzowego aż o 3 punkty procentowe. Na rzecz porównania – dług Polski w tym czasie spadł poniżej progu 50 proc. PKB (choć jak wskazuje licznik długu publicznego wyjawszy zagarnięcia pieniędzy z OFE byłoby to 59 proc. ).

Weryfikacja możliwości spłaty brazylijskiego długu bardzo ostatnimi czasy spadła. PrzedsiebiorstwoStandard & Poors obniżyła w lipcu rating tegoz kraju sluzace do śmieciowego. To oznacza, że pożyczanie pozostalych pieniędzy w branzy międzynarodowym będzie odtąd w duzej mierze trudniejsze.

Wedlug spadku ratingów, rentowność brazylijskich obligacji rządowych zeszła sluzace do poziomów obserwowanych ostatnio przy 2008 r. podczas apogeum kryzysu finansowego. 10-letnie papiery rządowe szacowane są aktualnie na rynku sposród poziomem profitu 16, jedenastu proc., gdy na początku roku było to nadal poniżej 12 proc. Gwoli porównania – Polskie obligacje sprzedawane są obecnie wraz z poziomem rentowności około 2, 9 proc.

Współwinne są mistrzostwa piłkarskie i olimpiada

Brazylia wydała na organizację Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej przy 2014 r. więcej niż jakikolwiek inny kraj do tego czasu.11 mld dolarów pochłonęły stadiony, lotniska i kosztowny . Jakim sposobem pokazała rzeczywistość, nie przełożyło się to jednak w wzrost ilosci turystów zza granicy, wiecej jeszcze odnotowano spadek ich ilosci o wiecej niz 7 proc. Nie zauważono też większego ruchu w górę w turystyce biznesowej.

Jakby owego było mało, za rok kalendarzowy czeka naszej firmy kolejne globalne wydarzenie sportowe w tym panstwie.W Rio de Janeiro odbędzie się *olimpiada letnia. Budżet struktury to nieomal 13 mld dolarów! *

Mimo opinii wiecej etatystycznie zorientowanych ekonomistów, tak zwanym. mnożnik, innymi slowy efekt nakręcenia spirali wzrostu gospodarki na wzroście wydatków państwowych, kontroluje się bardzo rzadko (o ile przy ogóle się sprawdza). Nie zaakceptowac sprawdził się na pewno w sytuacji Brazylii, jakim sposobem również np. w Cypru. Być może dlatego, że budowane przez państwo stadiony nie są przedsięwzięciem umyslnie rentownym jak i równiez podobnie jak w wypadku naszego Stadionu Narodowego, najczesciej później powinno sie do tych propozycji dokładać.

Pech Brazylii. Jej wyroby eksportowe tanieją

Bardzo zły czas dla reala zaczął się od publikacji danych o brazylijskim eksporcie, który od wielu lat dawał porzadne wsparcie dla gospodarki.Brazylia kończyła ubiegły rok sposród deficytem trzy, 93 mld dolarów , kiedy nadal rok wcześniej było 2, 5 mld dolarów nadwyżki. Był to pierwszy przy jednym spotkaniu od 2000 r. podczas gdy ten panstwo miał brak w gospodarki zagranicznym.

Aż do 2012 roku za posrednictwem wiele czasów utrzymywała się nadwyżka po bilansie handlowym w wysokości średnio 20-30 mld dolarów rocznie. Po 2011 roku przewaga eksportu nad importem (30 mld dolarów) dodała do produktu krajowego brutto Brazylii aż 1, 1-wsza proc., zas w 2004 r. (nadwyżka 46 mld dolarów) chociazby 2, siedmiu proc. Nieszczesliwie te okresy mijają bezpowrotnie.

W 2014 r. wywóz towarów wyniósł 225 mld dolarów i był niższy o ponad szóstej proc. (-17, 1 mld dolarów). Największy spadek dotyczył eksportu sluzace do Argentyny (-27, 2 proc. ), bo południowi sąsiedzi przestali kupować produkowane w Brazylii wozy. Mniej zbyt towary jak i równiez produkty zaczęli płacić też Niemcy (-17, 9 proc. ), Brytyjczycy (-16, czterech proc. ) i Rosjanie (-7, 6 proc. ).

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy