Bp Tyrawa: przesłanie błogosławionego ks. Popiełuszki ciągle aktualne

Bp Tyrawa: przesłanie błogosławionego ks. Popiełuszki ciągle aktualne
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Apel bł. ks. Jerzego Popiełuszki na temat narodowe pojednanie jest ciągle aktualne a mianowicie powiedział w niedzielę bp Jan Tyrawa podczas mszy z szansie 29. rocznicy męczeńskiej śmierci kapelana Solidarności w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy.

Ks. Popiełuszko przy bydgoskiej świątyni 19 października 1984 r. odprawił minione w życiu nabożeństwo jak i równiez odmówił sposród wiernymi różaniec.

Bp Tyrawa w homilii wskazał, że wygłoszone wówczas słowa ks. Popiełuszki były wezwaniem o narodowe pojednanie.

„To przesłanie było wycelowane do wszelkich, nie tylko do wierzących; również do ludzi, którzy deklarowali się jako niewierzący. () Niezależnie po to, czy ktoś z nas deklaruje się w charakterze wierzący, badz jako niewierzący, każdy nas uznaje, że nie calosc od naszej firmy zależy – i to nas łączy, to swiadczy płaszczyznę wspólnoty, płaszczyznę spotkania. Jesteśmy dokładnie w tej samej sytuacji, dokładnie uzależnieni po to wszystkiego, jak od nasza firme nie zależy” – powiedział biskup bydgoski.

Bp Tyrawa podkreślił, że przesłanie ks. Popiełuszki wydaje sie byc ciągle obecne.

„(Przesłanie) wydaje sie skierowane do wszystkich i woła również dzisiaj sluzace do nas, jak i równiez nas dzisiaj wzywa sluzace do narodowego zjedania. Przyjmijmy to przesłanie i przejmijmy się nim” a mianowicie apelował.

W trakcie mszy bp Tyrawa poświęcił portret bł. ks. Popiełuszki, przeznaczony sluzace do bydgoskiego hospicjum jego godnosci. Autorem portretu w konwencji ikony wydaje sie płk. rez. Wojciech Bleja.

W niedzielę odbył się również 21. Bieg Sztafetowy Szlakiem Męczeńskiej Śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki wraz z Bydgoszczy przez Górsk i Toruń do zapory w Wiśle we Włocławku. W sztafecie wzięło udział przeszło 200 biegaczy w różnym wieku, którzy na drodze zmieniali się co dziesieciu kilometrów. W drodze złożyli rosliny w miejscach upamiętniających etapy męczeńskiej podróży kapłana.

Ks. Popiełuszko przed 29 laty gościł przy bydgoskim kościele Świętych Naszych Braci Męczenników na zaproszenie powstałego w czasie stanu wojennego Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

Został porwany za posrednictwem funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa po Górsku k. Torunia, gdy wracał wraz z Bydgoszczy az do Warszawy. Nadal ostatnia droga kapłana wiodła przez Toruń, gdzie podjął próbę wypromieniowywania z rąk oprawców. Następnie porywacze zawieźli go az do Włocławka, w którym miejscu zmaltretowanego zrzucili z tamy do Wisły. Według ustaleń sądu przy Toruniu, poprzednio którym odbył się tok sprawców zabójstwa, ks. Popiełuszko zmarł 19 października 1984 r. W ostatnich latach część naukowców kwestionuje prawdziwość wersji przyjętej w tzw. procesie toruńskim. Popiełuszko żył 37 czasów.

Kapelan Solidarności został ogłoszony błogosławionym 6 czerwca 2010 r. w czasie mszy dzieki pl. Piłsudskiego w Warszawie, w której uczestniczyło około 140 tysięcy osób. (PAP)

rau/ kot/