Bojkot ó 2012. Naprawde posłowie oceniają pomysł Ziobry

27 lipca, 2020
Category: system gospodarczy

Solidarna Polska złoży projekt uchwały Sejmu wzywającej prezydenta, przedstawienie premierowe i szefa MSZ sluzace do podjęcia mediacji między UE a Ukrainą. Ma to związek sposród planami bojkotu przez koordynacje unijne Euro 2012 w tym kraju. Pozostałe kluby nieprzychylnie oceniają pomysł SP.

_ Wzgledem deklaracji członków Komisji Europejskiej oraz rządów niektórych krajów członkowskich UE o bojkocie Euro 2012 w związku z sytuacją więzionej dzieki Ukrainie b. premier Julii Tymoszenko Sejm zwraca się do prezydenta, prezesa Wskazówki Ministrów oraz ministra rzeczy zagranicznych o podjęcie czynnych działań mediacyjnych między władzami UE natomiast władzami Ukrainy _ – czytamy w projekcie uchwały przygotowanej za posrednictwem SP.

Prezes Solidarnej Naszego kraju Zbigniew Ziobro na piątkowej konferencji prasowej w Sejmie poinformował, że projekt bedzie złożony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które rozpocznie się w najbliższą środę.

Przekonywał, że bojkot meczów piłkarskich mistrzostw Swiata na Ukrainie rykoszetem uderzy w interesy Polski, _ tak w obszarze wizerunku, jak i w interesy ekonomiczne _. Według lidera SP decyzja na temat bojkocie _ niesie ze sobą hen idące rezultaty, mogące prowadzić do wepchnięcia Ukrainy przy sferę wpływów Rosji _. Efektem bojkotu – ocenił – może być _ de facto destrukcja Partnerstwa Wschodniego _.

Zdaniem Ludwika Dorna (SP) bojkot oznacza, że wschodni aspekt polityki cudzoziemskiej UE _ wylatuje właśnie w powietrze _. _ – Jeśli do bojkotu dojdzie, to nie będziemy mieli wschodniego wymiaru polityki zagranicznej UE, będziemy dysponowali rosyjski wymiar polityki obcej Unii _ – podkreślił.

Według Dorna nie ma albowiem wschodniego wymiaru polityki obcej UE wyjawszy Ukrainy, a bojkot będzie jasnym politycznym sygnałem, że skończył się czas otwarcia na pogłębiające się, szybciej intensywne stosunki między Ukrainą a Unią.

_ a mianowicie W sposób oczywisty nie zaakceptowac służy to całości Europy, ale przede wszystkim nie służy polskim interesom w polityce zagranicznej, także jeśli chodzi o bezpieczeństwo energetyczne _ – zauważył poseł.

Pozostałe kluby sejmowe z dystansem podchodzą do projektu uchwały autorstwa SP.

Sekretarz klubu PO Paweł Olszewski uważa, że propozycja Solidarnej Naszego kraju to wylacznie kolejna próba zaistnienia przy mediach. a mianowicie _ Powiem szczerze a mianowicie nie do końca sensowna. Polska razem z Ukrainą jest współgospodarzem tej zabawy i nie zaakceptowac widzę w tym miejscu przestrzeni w dodatku, by podejmować tego typu uchwały, tego typu aktywność _ – powiedział.

Również Eugeniusz Kłopotek z koalicyjnego PSL ocenił, że SP poprzez swoją inicjatywę potrzebuje jedynie zaistnieć w lokalizacji publicznej. _ – Pomysł zupełnie zbyteczny. Wiadomo, że SP chce na siłę zaistnieć, czyni wszystko, żeby było o nich głośno w srodowiskach _ – podkreślił poseł.

Jego zdaniem, zaproponowana przez klub Ziobry uchwała nie ma najmniejszych szans po Sejmie. _ Z pewnością ani PSL, ani NA za nią głosować nie zaakceptowac będą, natomiast to nalezy, żeby nie zaakceptowac przeszła. Niech się przestaną wygłupiać jak i równiez wezmą się do konkretnej roboty _ – powiedział Kłopotek.

Poseł PiS zasiadający w komisji sportu Marcin Mastalerek zaznaczył w rozmowie z PAP, że w ten sposób, czy poprzeć inicjatywę SP, zapewne zdecyduje w przyszłym tygodniu klub parlamentarny PiS. W czwartek PiS wezwało do bojkotu meczów ó 2012 rozgrywanych na Ukrainie.

_ a mianowicie Mogę powiedzieć jedno – my w charakterze PiS pragniemy wywarcia solidnej presji dzieki władze Ukrainy, jednak to co ofiaruje Zbigniew Ziobro, to działanie niewystarczające _ – stwierdził Mastalerek. Jakim sposobem dodał, _ znając aktywność, a poniekad brak aktywności premiera, nie należy liczyć na skuteczne działanie przy tej sprawie _.

Artur Dębski (Ruch Palikota) zaznaczył, że Solidarna Polska niekiedy miewa dobre pomysły. a mianowicie _ Niewatpliwie nie jest to taka sprawa, o której powiem od razu, że jest idiotyczna jak i równiez nie należy jej rozważyć _ a mianowicie powiedział poseł PAP. Jak jednocześnie zaznaczył, bez uzyskania projektu nie zaakceptowac może odnosić się wiążąco do tejze inicjatywy. Podkreślił jednocześnie, że jest zdecydowanym przeciwnikiem bojkotu Euro 2012 na Ukrainie.

Rzecznik SLD Dariusz Joński wyraził wątpliwość, czy dzis jest pragnienie podejmowania za posrednictwem Sejm uchwały zaproponowanej przez SP. _ – Zarówno polski rząd, jak i prezydent – zas także opozycja, chociażby SLD – są tutaj zgodni. Chcemy, by problem Tymoszenko został rozwiązany poprzez dyplomację, a nie zaakceptowac bojkot _ – powiedział Joński.

Zwrócił uwagę, że pod koniec przyszłego tygodnia prezydent Bronisław Komorowski udaje się na Ukrainę, gdzie pewnie poruszy także temat Tymoszenko.

W czwartek przedstawicielstwo UE w Kijowie poinformowało, że wszyscy unijni komisarze podzielają stanowisko szefa KE Jose Manuela Barroso i – tak jak mezczyzna – nie przyjadą do klubów związane z Euro 2012 na Ukrainie.

Ziobro poinformował też po piątek, że europosłowie SP skierowali az do Barroso pismo z pytaniem o jego decyzję. Wcześniej w przesłanym komunikacie, przedstawicielstwo UE podkreślało, że KE nie bojkotuje Euro 2012, a Barroso nie przyjął od UEFA zaproszenia w mecze turnieju _ w związku wraz z wypełnionym grafikiem _.

_ – KE jest zaniepokojona pewnymi kwestiami, związanymi sposród przestrzeganiem prawa na Ukrainie. Przedmiot owego zaniepokojenia jest wszystkim doskonale znany jak i równiez był sporo razy omawiany. Stanowisko UE wobec nieudowodnionej winy Tymoszenko nie mialo wywoływać wątpliwości _ a mianowicie napisano przy komunikacie.

Również wczoraj sluzace do bojkotu meczów Euro 2012 rozgrywanych na Ukrainie albo nawet odebrania Ukrainie pozycji gospodarza mistrzostw wezwało PiS. _ – W związku z wydarzeniami politycznymi dzieki Ukrainie a takze sytuacją uwięzionej liderki opozycji Julii Tymoszenko PiS mówi się zbyt bojkotem rozgrywanych na Ukrainie meczy Mistrzostw Europy przy piłce nożnej oraz za dalszą presją na władze ukraińskie _ – czytamy w oświadczeniu Jarosława Kaczyńskiego. Według jego polski rząd powinien również zagrozić bojkotem.

Pomysły PiS bardzo ostro skrytykował wczoraj premier Donald Tusk. _ – Nowoczesne wezwanie az do bojkotu Ukrainy i Mistrzostw Europy po piłce nożnej, zgłoszone poprzez prezesa PiS, uważam za fatalne rozpoczęcie ME. To jest gol samobójczy _ – podkreślił Tusk.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy