Blair na temat 11 września: Zamachy zmieniły ocenę ryzyka

Blair na temat 11 września: Zamachy zmieniły ocenę ryzyka
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

_ – Zamachy sposród 11 września 2001 roku zmieniły ocenę ryzyka jak i równiez oznaczały, że kontrolowanie irackiego dyktatora Saddama Husajna dzieki drodze samych sankcji nie było dłużej możliwe _- oświadczył były brytyjski premier Tony Blair.

Blair zeznawał przy piątek zanim komisją dochodzeniową badającą zaangażowanie Wielkiej Brytanii po wojnę przy Iraku w 2003 roku kalendarzowego. W czasie przesłuchania były premier powiedział, że zamachy wraz z 11 września i zagrożenie bronią masowego rażenia wpłynęło na zmianę strategii wzgledem Iraku rządzonego przez Saddama.

Blair podkreślił, że zamachy _ zmieniły postrzeganie niebezpieczenstwa _, choć obiektywnie Saddam nie działał bardziej aktywnie. _ a mianowicie Gdyby wam ludzie, których inspiracją był fanatyzm religijny, mogli zabić 30 tys. osób, zrobiliby to. Od tej chwili należało położyć kres wszystkiemu, co historia się po Iranie, Libii, Korei Północnej, Iraku _ – wyjaśniał Blair.

Zaznaczył, że jego głównym założeniem _ było wysłanie mocnego, jasnego jak i równiez nieustającego przesłania, że na 11 września _ każdy reżim zaangażowany w rozwój broni masowego rażenia ma obowiazek przerwać działalność.

Wyglądający w spiętego Tony Blair był proszony na temat ustosunkowanie się do oskarżeń, że swoim rząd był tak zdeterminowany, by obalić irackiego dyktatora, że wyolbrzymił ustalenia raportów wywiadu odnosnie tematu broni masowego rażenia podobno posiadanej poprzez Irak.

Były premier był też pytany, kiedy dokładnie zaoferował ówczesnemu prezydentowi USA George’owi Przy. Bushowi pomoc dla inwazji na Irak; rozpoczęła się ona 20 marca 2003 roku.

Według byłego brytyjskiego ambasadora przy Waszyngtonie Christophera Meyera uklad _ zaimplementowane krwią _ między Bushem a Blairem zostało osiągnięte na ranczu Busha po Crawford już w kwietniu 2002 r.. Blair oświadczył jednak, że wówczas zobowiązał się jedynie do _ zajęcia się _ kwestią iracką.

Brytyjska okupacja południowego Iraku zakończyła się oficjalnie w końcu kwietnia 2009 roku. W inwazji na Irak brało udział 45 tys. brytyjskich żołnierzy.

Stojący na czele komisji sir John Chilcot, który wchodził przy skład wcześniejszej komisji dochodzeniowej w sprawie Iraku (lorda Butlera), rozpoczął kilkugodzinną sesję od podkreślenia, że Blair _ nie stoi przed sądem _, ale w razie wymagania może zostać wezwany po raz kolejny, by złożyć kolejne zeznania.

W dniu przesłuchania przed budynkiem, po którym zebrała się komisja, zgromadziło się ok. 100-200 antywojennych demonstrantów, a także rodziny 179 Brytyjczyków poległych w Iraku. Odczytano także ich nazwiska.

Demonstranci przynieśli ze sobą transparenty wraz z hasłem _ Bliar _, nawiązującym az do nazwiska byłego premiera jak i równiez angielskiego słowa _ liar _ (kłamca). Skandowali poza tym _ Tony Blair, zloczynca wojenny _.

ZOBACZ TAKŻE:

  • Blair wiedział, że wojna przy Iraku wydaje sie byc nielegalna