BIEC: po drugiej połowie roku może wzrosnąć bezrobocie

BIEC: po drugiej połowie roku może wzrosnąć bezrobocie
27 lipca, 2020
Category: inne

Bezrobocie w innej połowie 2009 r. może wzrosnąć, bowiem w sierpniu wzrósł Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) – prognozują analitycy sposród Biura Lokaty i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Wskaźnik informuje sposród wyprzedzeniem o zmianach zachodzących na rynku robocie – głównie w wysokości stopy bezrobocia. Opracowuje się go na bazie dziewięciu różnych zmiennych, np. liczby ofert zgłoszonych do powiatowych urzędów pracy, ilosci zarejestrowanych jak i równiez wyrejestrowanych bezrobotnych, czy wielkości zasiłków wypłacanych z budżetu państwa.

Przy sierpniu wskaźnik wzrósł, choć tempo swoim przyrostu było nieco słabsze niż w poprzednich miesiącach. Na naszej postawie PROWADZIC prognozuje, że w pozostalej połowie roku kalendarzowego czeka naszej firmy wzrost nogi bezrobocia.

„Z naszych wyliczeń wynika, że chociaż bezrobocie wzrośnie, to na koniec r. nie musi przekroczyć 14 proc. ” – powiedziała analityk BIEC-u prof. Maria Drozdowicz-Bieć, ponizej kierunkiem której przygotowano raport.

Z papieru wynika, że sytuację w branzy pracy łagodzi zwiększone popyt na pracowników sezonowych, które ma się utrzymywać jeszcze kilka miesięcy.

Zdaniem Drozdowicz-Bieć w ostatnim czasie widać spadek optymizmu menedżerów po większości sektorów gospodarki, jakie mozliwosci może przełożyć się dzieki zwolnienia pracowników. Dodała, że ten spadek nie jest raptowny i na pewno nie będzie trwały.

„Obecny pesymizm bierze się prawdopodobnie stąd, że większość przedsiebiorstw wyczerpała już możliwości oszczędzania, czyli ograniczyła koszty, pozbyła się części majątku. Jeżeli spadnie zainteresowanie wewnętrzny, staną przed koniecznością zwolnienia części pracowników” a mianowicie dodała.

Profesjonalisci BIEC uważają, że skala zwolnień pracowników w najbliższych miesiącach będzie mniejsza niż na początku roku, jednakze powrót sluzace do dobrej sytuacji na rynku pracy potrwa wiele miesięcy.

„Wydaje się przypuszczalne, że nastroje gospodarcze dotyczące kondycji gospodarki, a tym samym i zatrudnienia, osiągnęły już dno i skala zwolnień pracowników w najbliższych miesiącach będzie łagodniejsza niż w początku roku” – czytamy w raporcie.

Według BIEC odbudowa rzetelnej sytuacji w dziedzinie pracy będzie trwała duzo miesięcy. W tym czasie firmy ciagle będą redukować koszty oraz powstrzymywać się przed inwestowaniem. To nastepnie może przełożyć się na mniejsze popyt na pracowników. (PAP)

her/ fdu/ jtt/ bos/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy