Białoruska milicja wypuściła szwedzkich dziennikarzy

27 lipca, 2020
Category: rózne

Białoruska milicja zwolniła ekipę szwedzkiej telewizji, zatrzymaną na placu Niepodległości po centrum Mińska podczas nagrywania rozmowy wraz z opozycyjnym działaczem – poinformowało Radio Swaboda.

Milicjanci wyjaśnili zatrzymanie tym, że Szwedzi robili zdjęcia _ rządowego obiektu _, to znaczy – jakim sposobem pisze Radio Swaboda a mianowicie bocznej ściany budynku siedziby rządu.

Jak powiedział członek niezależnego Białoruskiego Stowarzyszenia Redaktorów (BAŻ) Illa Kuzniacou, który został zatrzymany wraz wraz z szwedzką ekipą, na komisariacie trzymano ich około trzech godzin. Teraz dokładnie obejrzano wykonane nagrania i gryzie skopiowano.

Wyslannik Sveriges Television wraz z kamerzystą i wytwórca nagrywali dzieki placu Niepodległości wywiad z działaczem Młodego Frontu Ramanem Pratasiewiczem, który uczestniczył w ubiegłorocznych milczących protestach. Pan także został zatrzymany, w podobny sposób towarzyszący Szwedom korespondent rozgłośni _ Russkaja Służba Nowostiej _ na Białorusi Władimir Czudiencow.

_ – Jak tylko zaczęliśmy kręcić, podjechał mikrobus wraz z milicjantami, kazdego nas wsadzili do środka i powiedzieli, że wiozą sprawdzić pliki _ na komisariacie – powiedział Kuzniacou. Zaznaczył, że szwedzcy dziennikarze mają oficjalne akredytacje.

Według relacji Kuzniacoua, na komisariacie powiedziano jemu, że Pratasiewicz został ongis zwolniony i jest już w domu. _ – Oznajmili, że następnym razem az do robienia zdjęć obiektu rządowego będzie niezbedne zezwolenie z administracji prezydenta _ – oświadczył Kuzniacou.

Milczące protesty, których uczestnicy umawiali się przez internet, odbywały się na Białorusi przy czerwcu jak i równiez lipcu 2011 r. co środę. Katalogów uczestnicy przychodzili wieczorem w centralne place swoich miejscowosci. Sygnałem protestu przeciw polityce władz było wspólne klaskanie, czasami tupanie.

Nie wznoszono żadnych haseł, nie nawiązywano do zabronionej opozycyjnej symboliki narodowej. Pózniej milicja zaczęła zatrzymywać, często w sposób brutalny, uczestników tych dzialaniu, a sądy skazywały pierwotnego na areszt administracyjny.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy