Białoruś: Łukaszenka: nie zaakceptowac było poważnych klęsk przy polityce zagranicznej

Białoruś: Łukaszenka: nie zaakceptowac było poważnych klęsk przy polityce zagranicznej
27 lipca, 2020
Category: inne

Prezydent Alaksandr Łukaszenka oświadczył w środę, że w sferze strategii zagranicznej nie zaakceptowac dopuszczono dzieki Białorusi sluzace do poważnych klęsk i strat, które mogłyby negatywnie odbić się na losie państwa. Mówił w ten sposób, wprowadzając na urząd nowego szefa dyplomacji.

Kierownik państwa podkreślił, że poważnych klęsk nie zaakceptowac było „mimo ogromnych nacisków ze strony niektórych państw, wynikających z prowadzenia przeze mnie niezależnego kursu w polityce zagranicznej jak i równiez obrony wlasnych interesów narodowych”.

Łukaszenka zwolnił w poniedziałek szefa dyplomacji Siarhieja Martynaua i mianował na jego miejsce obecnego szefa administracji prezydenckiej Uładzimira Makieja, objętego zakazem wjazdu do UE.

Prezydent zapewnił, że Martynau został zwolniony ze stanowiska na własne życzenie. „Przepracowawszy niemal dziesieciu lat na stanowisku ministra Siarhiej Martynau dość dawno wyraził pragnienie modyfikacje pracy. Była to swoim inicjatywa” a mianowicie oznajmił prezydent.

Zaznaczył do tego, że Makiej ma doświadczenie w dyplomacji. „Z naszego polecenia spotykał się z wieloma przywódcami zarówno dzieki Wschodzie, oraz na Zachodzie, próbując normalizować w najtrudniejszych okresach uzywane przez nas stosunki, szczególnie na Zachodzie. To mu się udawało” – ocenił Łukaszenka.

Do zmiany szefa dyplomacji dochodzi w momencie kolejnego kryzysu po stosunkach Białorusi z Unią Europejską, wywołanego odmową przedłużenia przez Mińsk akredytacji ambasadorowi Szwecji Stefanowi Erikssonowi. Odpowiedzią władz przy Sztokholmie dzieki ten krok było wyproszenie dwóch białoruskich dyplomatów. Białoruś odwołała następnie wszystkich pracowników swojej ambasady w Szwecji i wystąpiła do Sztokholmu o odwołanie pracowników szwedzkiej ambasady po Mińsku.

Poprzedni poważny konflikt dyplomatyczny wybuchł w początkach roku. 28 lutego władze Białorusi poprosiły ambasadorów Polski i UE, Leszka Szerepkę i Mairę Morę, na temat opuszczenie panstwa i udanie się na konsultacje, natomiast także wezwały na konsultacje białoruskich ambasadorów z Warszawy jak i równiez Brukseli. Była to odzew Mińska na rozszerzenie 28 lutego za posrednictwem UE sankcji wobec Białorusi. W geście solidarności Mińsk opuścili wtedy wszyscy ambasadorowie państw unijnych. Powrócili przed chwila po dwóch miesiącach.

Unia Europejska już dwukrotnie rozszerzyła polski sankcje przeciw Białorusi po związku z pogarszającą się sytuacją w branzy praw człowieka w tym panstwie. Zakazem wjazdu do UE jest już objętych 243 Białorusinów, w niniejszym sam Łukaszenka. 23 marca podjęto ponadto decyzję o zamrożeniu aktywów 29 firm należących az do trzech oligarchów wspierających reżim Łukaszenki. UE zapowiada wprowadzanie kolejnych sankcji, dopóki kazdy więźniowie polityczni na Białorusi nie zostaną uwolnieni.

Wraz z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ ap/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy