Białoruś: Szefowa ZPB w Iwieńcu przesłuchana przy Komitecie Kontroli

Białoruś: Szefowa ZPB w Iwieńcu przesłuchana przy Komitecie Kontroli
27 lipca, 2020
Category: inne

Dyrektorka Domu Naszego w Iwieńcu na Białorusi Teresa Sobol poinformowała przy piątek PAP, że była przesłuchiwana po wydziale finansowym Komitetu Kontroli Państwowej. Dom Polski przy Iwieńcu jawi sie jako jeden z 3 pozostających jeszcze w rękach Związku Polaków na Białorusi (ZPB) kierowanego przez Andżelikę Borys.

Sobol powiedziała, że była przesłuchiwana przez dwie pory w czwartek i za posrednictwem trzy pory w piątek, a zapytania dotyczyły rodzaju finansowania działalności Domu Polskiego.

Komitet wszczął dochodzenie sprawdzające w sprawie działalności Domu Polskiego w następstwie anonimu sugerującego nieprawidłowości finansowe.

„Pytano mnie o to, jak jest finansowany Domek Polski. Przy anonimie było napisanych niezwykle duzo kłamstw jak i równiez głupot. Miał sześć stron. Szkoda mówić” – powiedziała.

„To zaczęło się już w styczniu. A na zjeździe marcowym (nieuznawanego za posrednictwem władze białoruskie ZPB kierowanego przez Borys) nasiliło się. Wymyślają zas to jedno, zas to kolejne. Teraz pieniadze. Myślę, że chodzi o to, że odmówiliśmy udziału w zjeździe Łucznika” – dodała Sobol, mając w myśli wrześniowy zjazd popieranego przez władze białoruskie ZPB, którym kierował Józef Łucznik. Na zjeździe tym oficjalny ZPB wybrał na swiezego prezesa Stanisława Siemaszkę.

„Zdumiewa, że sprawą zajęto się na podstawie anonimu. Oczywiście wszystkie zarzuty, które w nim postawiono, są fałszywe” – powiedział PAP prawnik Teresy Sobol, Alaksandr Galijeu. Jak dodał, te same pytania stawiano swoim klientce na trzy-cztery razy. W poniedziałek – jak uzupełnił – ma być przesłuchiwana księgowa Domu Polskiego.

„W każdym razie Domek działa. Pociechy się uczą. 17 października zorganizujemy rocznicę zespołu Kresowianka. Staramy się, żeby calosc szło jakim sposobem dotąd” – zapewniła Teresa Sobol. W Domu Polskim prowadzona jest lekcja języka polskiego i organizowane są rozrywki kulturalne.

Po ocenie działacza ZPB z kręgu Andżeliki Borys, Andrzeja Poczobuta, władzom białoruskim zależy na przejęciu kontroli nad Domami Polskimi kierowanymi poprzez niezależny od Mińska związek. „Przed zjazdem reżimowego Związku Polaków (12 września 2009 roku) próbowano zmusić oddział w Iwieńcu, żeby przeszedł pod kontrolę władz” – wskazał Poczobut w rozmowie z PAP.

„W 2005 roku, gdy był spór wokół Związku Polaków, tego rodzaju sprawy były rozwiązywane bardzo łatwo – wysyłano OMON (oddziały wyjatkowe – PAP), OMON wyciągał ludzi, wprowadzał nową ekipę. (… ) Właśnie naprawde został przejęty Dom Lokalny w Grodnie w 2005 roku” – przypomniał Poczobut.

Jak powiedział, władze nie zaakceptowac wykorzystują już takiego scenariusza, ale „podejmują inne działania, polegające w zastraszaniu ludzi”, w tym próbują wymusić dzieki liderach nieuznawanego ZPB, zeby dołączyli wraz z Domem Polskim do oficjalnej organizacji.

Poczobut przypomniał, że Dom Polski w Iwieńcu, który jest lokalnym srodku życia naszego, wraz z jego dyrektorką otrzymał niedawno nagrodę polskiego resortu kultury.

Poczobut podkreślił, że na piątkowe przesłuchanie Teresie Sobol polecono przyjść z paszportem. „To jest element presji psychologicznej, bo człowiek myśli, że zaraz fita aresztują, jakim sposobem każą przyjść z paszportem” – wskazał.

Władze w Mińsku nie uznają kierowanego przez Andżelikę Borys Związku Polaków, który polskie władze uważają za jedyny prawomocny. Borys została wybrana na prezesa na zjeździe w marcu 2005 roku i ponownie dzieki kolejnym zjeździe w marcu 2009 roku.

Białoruskie władze popierają zaś nieuznawaną przez Warszawę organizację o tej samej nazwie, którą kierował Łucznik, a teraz od września Siemaszko. Józef Łucznik został wybrany dzieki prezesa przy sierpniu 2005 r., kiedy po doborze Borys – na zamówienie władz białoruskich, które nie zaakceptowac uznały prawomocności marcowego zjazdu – powtórzono zjazd ZPB w Wołkowysku koło Grodna, czego natomiast nie uznały władze lokalne. (PAP)

awl/ mw/ kar/ jbr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy