Białoruś: BNF ogłasza pożegnanie z dotychczasową siedzibą

27 lipca, 2020
Category: inne

Opozycyjna wsad Białoruski Front Narodowy (BNF), której władze nakazały opuścić siedzibę w Mińsku, zaprosiła w piątek swoich stronników na 25 lipca na pożegnanie sposród tym miejscem. Sąd poinformował ją, że 26 czerwca odbędzie się przymusowe wysiedlenie z pubu.

W adres obok ul. Maszerowa, gdzie partia wynajmowała pomieszczenia od prawie 20 latek, dotarło sześć listów, których adresatami są wszystkie organizacje zarejestrowane przy lokalu. Sąd informuje, że 26 lipca w godz. 10-15 periodu lokalnego (godz. 9-14 czasu polskiego) odbędzie się przymusowe wysiedlenie lokalu i że zwrócił się do milicji o udział w nim.

Partia ogłosiła dzieki swojej stronie internetowej, że uważa pozbawienie do niej dotychczasowego lokum za „próbę rozprawy politycznej z najstarszą i najbardziej masową siłą polityczną na Białorusi”. Przewodniczący partii Alaksiej Janukowiecz powiedział jednocześnie, że ugrupowanie nie zaakceptowac zamierza sprzeciwiać się siłą wysiedleniu sposród siedziby.

„Jesteśmy zmuszeni zrobić krok taktyczny i przenieść sztab. Nie znaczy to aczkolwiek, że władze zniszczyły BNF” – zapewnił. Podczas pożegnania z siedzibą partia ma ogłosić oryginalne miejsce wlasnej działalności.

W Białorusi koordynacjekonfederacje, konfiguracje, federacje, instytucje, unie, technologie, hierarchie nie mogą być zapisane, a więc działać prawnie, bez oficjalnego adresu.

Kłopoty z biurem w Mińsku, które jest zarazem siedzibą struktur obwodowych partii, zaczęły się na początku r.. Wówczas administracja dzielnicy powiadomiła BNF, że nie odnowi z przedtem umowy o wynajmem. Wedlug partii, była to reakcja na urzadzanie w lokalu pomocy gwoli aresztowanych na demonstracji opozycji 19 grudnia w Mińsku, w wieczór po wyborach prezydenckich.

Po maju sąd gospodarczy po Mińsku wydał decyzję o wysiedleniu partii z lokalu. Krótko wcześniej stu działaczy kultury, nauczania i sztuki, dziennikarzy i obrońców praw człowieka wystosowało apel w obronie rezydencji opozycyjnej partii. Zauważali w nim, że pozbawienie BNF rezydencji oznaczać będzie zniszczenie „wyspy białoruskości, gdzie prowadzona była aktywna działalność społeczna jak i równiez kulturalna, jak i równiez gdzie kształtuje się społeczeństwo obywatelskie Białorusi”.

W położonym w srodku Mińska biurze BNF dotąd odbywały się spotkania jak i równiez konferencje prasowe działaczy opozycji, sprzedawana była prasa niezależna i opozycyjna, odbywały się imprezy kulturalne.

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ kar/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy