Belgia: Sąd apelacyjny: była żona Dutroux może wyjść z więzienia

Belgia: Sąd apelacyjny: była żona Dutroux może wyjść z więzienia
27 lipca, 2020
Category: inne

Sąd apelacyjny w Brukseli potwierdził, że Michelle Martin, była żona i wspólniczka skazanego dzieki dożywocie pedofila i mordercy Marca Dutroux, może przedterminowo wyjść z więzienia. Martin odbyła przeszlo połowę sankcje, wyjdzie dzieki wolność po 16 czasach za kratkami.

Osad sądu posiada skutek naglacy, Martin może zostać wypuszczona z więzienia już we wtorek wieczorowa pora. Trafi w tej chwili do klasztoru klarysek w miasteczku Malonne na południu Belgii.

Kobietę aresztowano trzynascie sierpnia 1996 roku, tego samego miesiaca co do niej byłego męża, skazanego później na karę dożywotniego więzienia za 3 morderstwa, dziewięć porwań, tortury, które spowodowały śmierć w sumie czterech panienek, i zbytnio wieloletnie gwałty na dzieciach. Proces tej pary w 2004 r. wstrząsnął europejską opinią publiczną. Ujawnienie ogromu zbrodni wywołało szok, zas podejrzana nieudolność organów ścigania w tej sprawie – niemal rewolucyjne nastroje w Belgii.

W 2004 r. Martin została skazana w 30 czasów pozbawienia wolności za współudział w zbrodniach Dutroux, jednak sąd zezwolił, by opuściła więzienie na 16 latach. Prokuratura w Mons jak i równiez rodziny ofiar wnioskowały o kasację tejze decyzji, ale we wtorek sąd apelacyjny nie dopatrzył się uchybień w wyborów sądu pierwszej instancji, w zwiazku z tym potwierdzając, że Martin może przedterminowo wyjść z więzienia.

Martin, sposród zawodu nauczycielka, na sporze tłumaczyła swój udział przy zbrodniach strachem przed mężem. Szczególne emocje wśród Belgów wzbudza to, że Martin dopuściła az do zagłodzenia dzieki śmierć dwóch 8-letnich ofiar Dutroux w trakcie jego krótkiego pobytu przy więzieniu.

Martin prosto wraz z więzienia posiada trafić pod spodem opiekę klasztoru klarysek przy Mallone dzieki południu Belgii. 52-letnia Martin stała się pobożna po więzieniu, natomiast zakonnice tłumaczyły swoją decyzję tradycją gościnności ich zakonu oraz zasadą miłosierdzia. Glównie jednak kobieta ma schronić się po klasztorze przed społecznym gniewem.

Wtorkowy sad sądu apelacyjnego poprzedzały mnogie protesty. Rodziny ofiar jak i równiez inni Belgowie protestowali przeciwko uwolnieniu Martin i domagali się reformy systemu sądowniczego, zwłaszcza zwolnień warunkowych dla popełniających najcięższe zbrodnie. Protestujący zebrali się też we wtorek poprzednio sądem.

Klasztor klarysek, sluzace do którego dzierzy być przewieziona Martin, otoczył we wtorek rano kordon policji w obawie przed protestami.

Nieuniknione uwolnienie byłej żony Dutroux krytykowali też we wtorek w belgijskiej prasie niektórzy eksperci, wskazując, że przedterminowe zwolnienie wraz z więzienia ma na celu reintegrację społeczną więźniów, jednakze Martin będzie odosobniona przy klasztorze.

Wraz z Brukseli Julita Żylińska (PAP)

jzi/ awl/ mc/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy