Będzie praca po studiach. Rząd zapłaci za staż

Będzie praca po studiach. Rząd zapłaci za staż
Author:
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

– _ Jeżeli będzie taka potrzeba, będę walczył z ministrem Rostowskim o pieniądze w zmniejszanie bezrobocia _ a mianowicie zapowiada po rozmowie wraz z Władysław Kosiniak-Kamysz,* *minister pracy jak i równiez polityki społecznej. Najmłodszy szef resortu przy gabinecie Donalda Tuska udostepnia też rządowe plany pomocy dla spólek, które wpadną w kłopoty, w czasie, w którym nasz kraj gospodarka wyraźnie hamuje.

Według najnowszych danych GUS stopa bezrobocia w grudniu 2012 r. wzrosła az do 13, cztery proc. Miesiąc wcześniej wynosiła 12, dziewiec proc. Ilosc bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy przy końcu grudnia 2012 r. wyniosła prawie2 mln 137 tys. osób. Jak Ministerstwo Robocie chce pomagać Polakom zwalnianym z pracy? Szef resortu ujawnia swe plany.

: Bezrobocie niebezpiecznie rośnie, zas może być jeszcze wyższe. Takie prognozy ma wielu ekonomistów. Jest Pan na to przygotowany?

Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej: Część ekonomistów mówiła, że już wreszcie 2012 r. będzie 15-procentowe bezrobocie. Nie sprawdziły się te scenariusze.

*Ale mogą się sprawdzić. *

Mam nadzieje, że nie sprawdzą się owe czarne scenariusze.

Stopa bezrobocia w Polsce

Jak robi rząd, żeby w dodatku nie doszło?

W tym roku z Funduszu Pracy dzieki aktywne postaci walki sposród bezrobociem pójdzie o przeszlo miliard złotych więcej niż w roku kalendarzowego ubiegłym. To są środki na działania, które możemy prowadzić w celu niwelowania negatywnych skutków spowolnienia gospodarczego.

Panie ministrze, a jak wiele pieniędzy polski jest przy Funduszu Roboty?

W 2012 roku kalendarzowego to było około trzech, 5 mld złotych. W tej chwili mamy cztery, 7 mld złotych.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/15/m149007.jpg ) ] (http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/fatalne;dane;z;polski;to;juz;jest;zalamanie,55,0,1238327.html)*Fatalne wiadomosci z Naszego kraju. To już jest załamanie *Lokomotywa napędzająca gospodarkę, słabnie wraz z miesiąca w miesiąc.

*Ale w 2010 roku to było siedem miliardów złotych. *

To był rok najkorzystniejszy. Ale weźmy sobie rok kalendarzowy 2011, w takim przypadku było nadal mniej pieniędzy niż w roku 2012. Niestety mamy różne wydatki. Ale na szczęście koszty z Funduszu Pracy są zwiększane. Przesuwamy także pieniądze ze środków unijnych. Bo miejsca pracy to dzis sprawa najważniejsza. W pierwszych dniach stycznia przekazaliśmy urzędom pracy środki na pomoc osób bezrobotnych. W ubiegłych latach urzędy dostawały te pieniądze często dopiero dzieki przełomie lutego i marca. Głównie za posrednictwem przedłużające się procedury biurokratyczne. Udało nam się ten mechanizm usprawnić i oby już za kazdym razem działał jak w zegarku.

Mówi Pan _ mam nadzieję _, że czarne scenariusze się nie zaakceptowac spełnią, lecz sama nadzieja nie wystarczy.

Na pewno musimy pamiętać, że w czasie zimy jesteśmy w okresie sezonowego postepu bezrobocia.

*Ale 13, 4 proc., to już nie tylko brak sezonowych robót w wakacjom czy budownictwie. Media jakie mozliwosci rusz donoszą o kolejnych firmach, które decydują się na cięcie zatrudnienia. *

To prawda. W tę liczbę składają się dwie sprawy. Po pierwsze spowolnienie gospodarcze, które szczególnie wyraźnie widać przy ostatnim trymestrze zeszłego roku kalendarzowego. A po drugie jednak sezonowość. Możemy zaobserwować co roku, że w okresie wiosennym wzrasta cyfra osób aktywnie pracujących, natomiast spada stopa bezrobocia. Dzieki niebie widać zresztą już pierwsze jaskółki. Najnowsze testowania NBP pokazują, że spólki oczekują malej poprawy sytuacji już w pierwszym trymestrze, choć jeszcze nie naprawde dawno początek roku całkowicie spisywały dzieki straty. Wyraźniejsze odbicie, w odniesieniu do tego zgadzają się jak i równiez przedsiębiorcy, jak i równiez ekonomiści, ma nastąpić po drugiej połowie roku. Dodatkowo już teraz pojawiają się dobre informacje. Na przykład branże centrów usług biznesowych i IT będą zatrudniać. Na prekursorskim posiedzeniu rządu rozszerzyliśmy Łódzką Strefę Ekonomiczną, tam również będą oryginalne miejsca roboty. Są już inwestorzy, którzy będą halasuje tworzyć. To optymistyczne dane.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/93/m251997.jpg ) ] (http://www./gospodarka/wiadomosci/artykul/bezrobocie;w;polsce;kiedy;bedzie;lepiej,105,0,1235561.html)*Sytuacja w dziedzinie pracy ulepszy się w… *Przy grudniu 2012 zatrudnienie po gospodarce spadło o 0, 5 proc. w ujęciu rocznym.

Mniej optymistyczne dane i informacje pojawiają się dzieki świecie jak i równiez w Europie. Dla ludzi to dość istotne.

Nie jesteśmy oderwani od europejskiej rzeczywistości. To wydaje sie system naczyń połączonych. Nie wszystko więc zależy jedynie od sytuacji w naszym kraju. Na pewno to, co było naszą dumą i chlubą w czasie czolowej fali krachu, czyli chęć do pracy, zaangażowanie, to nasz ogromny walor. Nie ukrywam jednak, że mamy trudny okres.

A gdyby okazało się, że bardzo trudny, to będzie Pan walczył z ministrem finansów Jackiem Rostowskim o większe pieniądze na walkę z bezrobociem?

Jeżeli zajdzie takowa potrzeba i uznamy, że taki moral jest uzasadniony, to będę walczył. Zresztą tak jak zrobiliśmy to po poprzednim r.. Bo przy czerwcu wystąpiliśmy z takim wnioskiem. Bez watpienia będziemy po ministerstwie cały czas bardzo skrupulatnie przyglądać się kwestii.

Ministerstwo wraca sluzace do sprawdzonych pomysłów, mówię o pakiecie antykryzysowym. Do Komisji Trójstronnej wysłaliście serię ustaw. Co w nich nieznanego?

Wzór przewiduje dofinansowanie miejsc pracy w firmach, które – będąc w przejściowych kłopotach a mianowicie zamiast zwalniać pracowników zdecydują się na utrzymanie miejsc pracy. Ten pakiet bierze się z doświadczeń pierwszej ustawy antykryzysowej. Ma na celu wprowadzić dzieki stałe mechanizmy pomocy. Gdy dochodzić będzie do spowolnienia i zawiklanej sytuacji, Podpowiedz Ministrów będzie mogła blyskawicznie uruchomić specjalny program utrzymania miejsc pracy.

Skąd będą na to pieniądze?

Oplacanie ma zapewnić Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowników. Będą dopłaty do przestojowego, jeśli z kolei będzie zgoda związków profesjonalnych na obniżenie wymiaru periodu pracy, to będzie także dopłata w wysokości zasiłku dla bezrobotnych. W tejze ustawie wyszlismy z założenia, że dobrze dopłacić tę część, którą byśmy płacili jako zasiłek dla bezrobotnych, niż żeby te jednostki traciły pracę.

Czytaj więcej [ ( http://static1./i/h/73/m220489.jpg ) ] (http://www./gospodarka/raporty/artykul/pakiet;antykryzysowy;juz;nie;dziala;bo;nie;jest;potrzebny,54,0,1108278.html)*Ten rząd prawie zadnej osobie nie pomógł w zastoju. Bo przecież tu było i wydaje sie byc świetnie *W momencie kłopotów strefy ó, Polska zrezygnowała z rozwiązań antykryzysowych.

*Jak dokladnie ta pomoc ma wyglądać w sytuacji, podczas gdy firma zakomunikuje _ badz nam pomożecie, albo zwalniamy _? *

Będą dwa rozwiązania. Po pierwsze obniżenie wymiaru roboty do połowy etatu i wtedy dopłata z naszej strony az do wysokości zasiłku. Jeśli z kolei dochodzić będzie do _ przestojowego _, to także będziemy zasilać firmę dopłatą do wysokości zasiłku. Ta ustawa miałaby wymiar stały. Tak, żeby w meczacych momentach nie przechodzić całej procedury, zas po prostu szybko ustanowić system pomocowy.

Największy problem z pracą mają jednak osoby młode. Dla nich ma Mezczyzna jakąś sensowną propozycje?

Osoby sluzace do 30 r. życia, które kończą szkola glówna i zaczynają wchodzić w rynek robocie to w tym momencie grupa najważniejsza. W zeszłym roku znaczącą część środków przekazaliśmy właśnie na grupę najmłodszych. Polski, w ramach owego, co mamy dostępne, możemy zaoferować staże. Bo ów lampy są najistotniejsze dla tejze grupy. Urzędy pracy już dostały srodki pieniezne na uruchamianie wsparcia na rzecz młodych.

*A wydaje sie byc Pan przekonany, że staże są najlepsze? *

W 2011 roku 55 proc. osób znalazło pracę po stażach. Zresztą cały świat stosuje ten instrument muzyczny. Bo mezczyzna działa.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy