Bank Kanady dalej gołębi

27 lipca, 2020
Category: waluty

Dzieki dzisiejszym posiedzeniu Bank Kanady nie zmienił parametrów polityki pieniężnej – główna stopa pozostała w stopniu 1 %. W towarzyszącym tej woli komunikacie przyznano, że ryzyka mogące wpłynąć na utrzymanie inflacji na (zbyt) niewielkim poziomie pozostają istotne, chociaż BOC prognozuje, że wskaźnik CPI osiągnie cel na poziomie 2 % już w I trymestrze przyszłego roku kalendarzowego (wcześniej był to czwarty kwartał). Niemniej jednak prognoza dla wskaźnika bazowego (CPI Core) pozostała taka sama – tutaj dojście do zamysle zajmie dłużej pierwszy kwartał 2016 roku).

Szybszy postep wskaźnika CPI uzasadniono możliwością wzrostu cen energii, a także słabością notowań CAD. Zaznaczono też, że wskaźnik CPI na szybszym osiągnięciu celu w stopniu 2 proc. utrzyma się wokół niego aż az do końca 2016 r. Po kwestii postepu PKB to obniżono recenzje na Jak i równiez kwartał b. r. (do 1, piec procent), jak nie dziwi biorąc pod uwagę trudną zimę, ale już utrzymano wyjawszy zmian wyczekiwania na II kwartał (2, 5 procent). Bank Kanady zaznaczył, że ewentualne ożywienie w USA może stać się wsparciem dla eksportu, podobnie jak maly kurs dolara kanadyjskiego.

Reasumując, jeżeli dokładniej wczytamy się w dzisiejszy komunikat BOC to nie zaakceptowac widać w nim tego, czegoz rynek się obawiał jeszcze kilka tygodni temu, nalezy zapytac o to co było motorem dla słabości notowań CAD, czyli niebezpieczenstwa obniżki stóp procentowych. W tym sensie nielatwo jest oczekiwać, aby CAD powrócił do zniżek, chociaż pierwszą reakcją było swoim osłabienie. Poczekajmy na więcej informacji – o godz. 17: kolejny rozpocznie się konferencja prasowa szefa Agencji bankowej Kanady, a jutro na temat godz. 14: 30 przedstawimy marcowe dane nt. inflacji CPI.

Dzieki dziennym wykresie USD/CAD widać, że wedlug osiągnięciu najmniejsza wartosc na 1, 0856 po dniu dziewiec kwietnia, po kolejnych dobach rynek wrócił w rejony 1, dziesieciu. Ma aczkolwiek trudności z wyraźnym pokonaniem tej psychologicznej bariery sprzeciwu. Układ wskaźników zdaje się preferować wzrosty, jednak dopiero wyjście ponad poziom 1-wsza, 1050 byłoby średnioterminowym sygnałem kupna. Odmiennie większe będzie ryzyko powrotów do spadków, dla których mocną przesłanką byłby zmniejszenie poniżej wsparcia na jednej, 0957, czyli dzisiejszego minimalna wartosc.

Na szerokim rynku dolar otrzymał solidniejsze dane nt. produkcji przemysłowej, która wzrosła w marcu o 0, 7 % m/m (oczekiwano 0, piec procent m/m), a zastosowanie mocy produkcyjnych wyniosło aż 79, dwa procent (szacowano 78, siedmiu procent). To kolejne mocne dane wedlug poniedziałkowej sprzedaży detalicznej, które pokazują, że I kwartał nie był taki zły, jak się tego wcześniej obawiano. Nie zaakceptowac zdołały aczkolwiek umocnić dolara (ruch był symboliczny). To pokazuje, że dla rynku o wiele ważniejsze mogą okazać się słowa szefowej FED, które padną dzisiaj wedlug godz. 18: 25 w Klubie Ekonomistów w Nowym Jorku. Jeżeli Janet Yellen dalej będzie ostrożna po kwestii zaostrzania polityki monetarnej, to dolar na tym straci. Dlatego też zaznaczona rankiem perspektywa domknięcia luki dzieki EUR/USD przy rejonie 1, 3862-82 wciaz w tym tygodniu może być aktualna. Mocne wsparcie to okolice 1-wsza, 3790-1, 3810, a lokalny opór, który dzisiaj był już naruszony to 1, 3840-45.

  • Forex: sprawdź kursy walut obcych online
  • Indeksy giełd w świecie

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy