Balcerowicz: Lokalny nie stać na demontaż najważniejszej reformy

27 lipca, 2020
Category: rózne

Naszego kraju nie stać na demontaż drugiego filara systemu emerytalnego – powiedział w środę profesor Leszek Balcerowicz. Zapowiedział publikację „białej księgi ciemnej propagandy” w sprawie reformy emerytalnej.

„Istotą propozycji rządowej jest właściwie to, jakie mozliwosci od dawna proponował PSL. Dla PSL, zwłaszcza dla jego sztandarowej przedstawicielki a mianowicie pani minister Fedak a mianowicie OFE są niedobre” – podkreślił po środę na konferencji prasowej w Katowicach Balcerowicz. Zaznaczył, że rządowe propozycje zakładają drastyczne i trwałe obniżenie składki do drugiego filara. Przy naprawde drastycznie obciętej składce do OFE bardzo trudno będzie poprawić dzialanie tych kapitalów – mówił.

We wtorek rząd zdecydował, że składka przekazywana z ZUS do OFE pozostanie zmniejszona wraz z 7, 3 proc. az do 2, trzech proc., zas potem będzie stopniowo wzrastać, by po 2017 r. osiągnąć trzech, 5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalistyczne indywidualne subkonta. Zasady dziedziczenia pieniędzy na subkontach w ZUS będą takie same, jak w OFE. Środki owe będą też waloryzowane o wskaźnik postepu gospodarczego z ostatnich 5 lat i inflacji. Rząd chce, zeby zmiany weszły w życie od jednej maja.

Balcerowicz skrytykował przy środę te rozwiązania. Ocenił, że prezentując te sugestie, dopuszczano się „chwytów, które nie powinny mieć stanowiska w uczciwej debacie”, lub przypisywano poglądy, które nie zaakceptowac zostały wypowiedziane.

„Zaproponowałem wraz ze swymi wlasnymi współpracownikami z FOR, aby trochę podwyższyć tempo prywatyzacji, zamiast gryzie zmniejszać. Dodać parę nieskomplikowanych operacji i uzyskać tak wiele w 2011 roku, jak duzo rząd – jeśli przeforsuje swoje rozwiązania – może uzyskać, demontując drugi kolumna. Co ja na ten temat słyszę – albo kompletne milczenie, albo wypowiedź Jana Krzysztofa Bieleckiego, że ja proponuję, by sprzedać Niemcom rzeki, a Rosjanom lasy” – powiedział.

„Chodzi tu na temat dwie bardzo ważne sprawy. Po pierwsze, zeby w sytuacji, gdy Polska dzierzy lepszy wariant przed sobą, nie wybierano gorszego. Po drugie – na temat bardzo ważną wartość, a mianowicie o poziom moralny, nie tylko intelektualny debaty publicznej. Zarówno moja osoba, jak i jednostki, które ze mną współpracują będziemy odnosić się sluzace do propozycji rządowych, a także do rodzaju ich prezentacji. Będziemy starać się demaskować nieuczciwe, nierzetelne chwyty m. in. przez opublikowanie w swoim czasie białej księgi ciemnej propagandy co do reformy emerytalnej” – zapowiedział.

Pytany na temat skutki reformy emerytalnej dla budżetu państwa, Balcerowicz odparł: „Trzeba skupić się na takich ruchach, dzięki którym więcej jednostek w Polsce mogłoby pracować, albo więcej oszczędzać. Trzeba poprawić efektywność OFE”.

„Decydując się na forsowanie wariantu rządowego, rząd wybiera gorszy scenariusz dla Polski. Polska, będąc krajem wolnym, powinna wykorzystywać tę wolność do tego, żeby nadganiać stracony czas, dochodzić nie czołgając się, natomiast możliwie blyskawicznie do pulapu krajów wysoko rozwiniętych, w tym Niemiec. Z tego punktu widzenia nie zaakceptowac stać naszej firmy na demontaż najważniejszej reformy” – dodał.

W piątek o godz. 12 posiada odbyć się debata ekspercka organizowana poprzez prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie rządowego pomyslu zmian po OFE. Balcerowicz nie odpowiedział na zapytanie dziennikarzy, badz weźmie po niej udział. „Na ten temat dzis nie będę się wypowiadał” – powiedział. Jak zaznaczył, wartość tej debaty będzie zależała od czasu jej przebiegu, czy będzie ona miała na przykład tylko charakter „medialnego show”.

We wtorek FOR poinformował, że eksperci fundacji a takze Balcerowicz analizują skierowany az do niego list ministra finansów Jacka Rostowskiego w sprawie przemian w OFE. „Ja tam nie odkrywam specjalnie niczego nowego. Wykażemy błędność ludzi tez jak i równiez zwrócimy uwagę na badania, z których wynika, że tezy są błędne” a mianowicie powiedział przy środę Balcerowicz. Dodał, że na list powinien odpowiedzieć na początku przyszłego tygodnia.

Z listu Rostowskiego sluzace do Balcerowicza wynika, że dopóki na Polskę nałożona jest procedura nadmiernego deficytu, proponowane przez rząd cięcie składki do OFE i zaoszczędzone w ów sposób środki w całości będą przekazane na obniżenie długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych. (PAP)

dol/ pad/ jra/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy