Atak dzieki konsulat AMERYCE w Libii. Za kino o Mahomecie

Author:
27 lipca, 2020
Category: odmienne

*Uzbrojeni manifestanci zaatakowali konsulat amerykański w Bengazi na wschodzie Libii w znak protestu wobec telewizji, który według nich obraża islam. W ataku zginął jeden Amerykanin, pracownik placówki, a inny został ranny. *

_ – Pozostali członkowie personelu zostali ewakuowani; są cali jak i równiez zdrowi _ – oświadczył Wanis al-Szaref, libijski wiceminister spraw wewnętrznych, odpowiedzialny zbytnio wschodni obszar kraju. Wiceminister nie sprecyzował, czy zabity to dyplomata.

Wcześniej al-Szaref powiedział, że napastnicy _ strzelali przy powietrze nim weszli do budynku _. Pytane poprzez AFP anonimowe źródło po ambasadzie AMERYCE w Trypolisie potwierdziło napad, nie podając jednak więcej szczegółów.

Jak pisze francuska agencja, 1 ze świadków zdarzenia poinformował, że kilkudziesięciu demonstrantów zaatakowało konsulat, po czym go podpaliło. Inny świadek mówił, że słyszał strzały wokół budynku. Dodał, że uzbrojeni mężczyźni zablokowali drogi prowadzące do konsulatu. Według faceta, wśród napastników byli salafici, wyznawcy ruchu postulującego powrót do korzeni islamu.

Agencja Reutera pisze, że przed konsulatem doszło do starć między uzbrojonymi napastnikami zas libijskimi siłami bezpieczeństwa. Według przedstawiciela ludzi sił Abdela-Monena al-Hurra przy stronę konsulatu strzelano wraz z RPG (ręcznych granatników przeciwpancernych). Drogi prowadzące do amerykańskiej placówki zostały zamknięte, natomiast siły bezpieczeństwa otoczyły gmach; starcia toczyły się na zewnątrz konsulatu.

Jak podkreślił al-Hurr, napad w Bengazi miał związek z zajściami w Kairze; protestowano albowiem przeciwko wstecz samemu filmowi.

W ciągu dnia tłum około dwóch tysięcy Egipcjan demonstrował przed ambasadą USA w Kairze, gdy egipskie media poinformowały o nakręconym w Stanach Zjednoczonych filmie, obrażającym proroka Mahometa.

Kilkudziesięciu demonstrantów sforsowało mur otaczający amerykańską placówkę dyplomatyczną i wdarło się dzieki dziedziniec. Ściągnęli flagę USA i zastąpili ją czarną flagą wraz z islamskim wyznaniem wiary: _ Nie ma Boga nad Allacha, a Mahomet jest swoim prorokiem _.

Film, który stał się przedmiotem protestu w Kairze i którego fragmenty można zobaczyć w portalu YouTube, przedstawia proroka Mahometa uprawiającego seks i kwestionuje jego status w charakterze posłańca Boga.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy