Arłukowicz spotkał się z klubem PSL, ludowcy deklarują poparcie

Author:
27 lipca, 2020
Category: inne

Minister stanu zdrowia Bartosz Arłukowicz spotkał się we wtorek wieczorem z klubem parlamentarnym PSL. Szef klubu Jan Bury powiedział po spotkaniu, że ludowcy ufają przy zapewnienia ministra, iż wie, jak zaradzić problemom przy służbie stanu zdrowia.

Przy czwartek po Sejmie dzierzy odbyć się debata morzem wnioskiem PiS o odwołanie Arłukowicza wraz z funkcji ministra zdrowia.

„Uwierzyliśmy w zapewnienia ministra, że propozycje, które to przedłoży przy najbliższym roku kalendarzowego, w ramach różnych rozwiązań systemowych, mogą zaradzić tym problemom. U nas dzis na spotkaniu z klubem parlamentarnym PSL minister Arłukowicz uzyskał wotum zaufania” – powiedział Bury dziennikarzom na spotkaniu z ministrem.

Bury poinformował, że Arłukowicz zaprezentował ludowcom sugestie, które będzie chciał zrealizować w najbliższym roku. „Muszę powiedzieć, że one odpowiadają trochę dzieki nasze oczekiwania, czyli kwestia usystematyzowania rzeczy konsultantów krajowych, instytutów medycznych, klinik, a także kwestia przyszłości Narodowego Funduszu Zdrowia – swoim decentralizacja” a mianowicie wyliczał polityk PSL.

Według Burego oferty, które przedstawił minister, idą w kierunku rozumnego, mądrego wyjścia ze „spirali zadłużenia”. „W służbie zdrowia w ciągu ostatnich dziesięciu lat podwoiły się pieniądze, jakie dzierzy do dyspozycji NFZ, zas problemy, zdaje się, ciągle są jednakowe. To nie może trwać” – zaznaczył szef klubu PSL.

Jeszcze przed wtorkowym spotkaniem wraz z Arłukowiczem kierownik PSL Janusz Piechociński zapewniał, że jego klub przy głosowaniu nad odwołaniem ministra zdrowia uchroni się rozsadnie. Przekonywał, że dymisja ministra nie spowoduje polepszenia kwestii w służbie zdrowia.

Na czwartek zaplanowana jest przy Sejmie dyskusja nad wnioskiem PiS na temat wotum nieufności dla Arłukowicza, a piątek ma odbyć się przy tej kwestii głosowanie. Z rozmów PAP z przedstawicielami klubów wyplywa, że szef resortu zdrowia zachowa wyobrazenie. Broni jego koalicja PO-PSL.

Poparcie na rzecz złożonego pod koniec ubiegłego roku wniosku PiS deklarują z kolei kluby opozycyjne: Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska. Głosy ów prawdopodobnie nie wystarczą jednak do odwołania ministra zdrowia. Negatywnie inicjatywę PiS zaopiniowała też dzieki początku stycznia sejmowa komitet zdrowia.

PiS zarzuca Arłukowiczowi m. in. „fatalną politykę zdrowotną państwa”, która – zdaniem polityków tego ugrupowania – doprowadziła do „gwałtownie” narastającego krachu. Autorzy wniosku wskazują w „dezintegrację” programu opieki zdrowotnej, rosnące pociagu do świadczeń i utrudnienia w dostępie do leków. Jak odczytujemy w uzasadnieniu wniosku, „po raz glówny od kilkudziesięciu lat przystaje w Polsce do sytuacji, przy której wstrzymano przyjęcia do leczenia planowego dzieci”. (PAP)

laz/ mok/ gma/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy