ARiMR: 35 tys. wniosków o dofinansowanie lokaty w gospodarstwach

ARiMR: 35 tys. wniosków o dofinansowanie lokaty w gospodarstwach
27 lipca, 2020
Category: inne

35 tys. wniosków o dofinansowanie lokaty w gospodarstwach rolnych na kwotę 5 mld zł złożyli rolnicy podczas minionego naboru – poinformował prezes ARiMR Tomasz Kołodziej. Jego zdaniem, pierwsze wypłaty rolnicy mogą dostać wciaz w tym półroczu.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadziła przy styczniu br. trzeci nabór wniosków dzieki modernizację gospodarstw rolnych w ramach Programu Wzrostu Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Aktualne były po 2007 jak i równiez 2009 r.

„Zakończyliśmy nabór wniosków na modernizację gospodarstw rolnych. Spotkaliśmy się z ogromnym zainteresowaniem rolników. Złożono około trzydziestu pieciu tys. wniosków na rekordowe 5 mld zł. To największy nabór w opowiesci ARiMR” powiedział Kołodziej.

Aczkolwiek nie wszyscy zaintrygowani rolnicy będą mogli otrzymać pieniądze, ponieważ Agencja dzierzy na ów cel jedynie ok. dwa, 5 mld zł. Zostaną one przyznane tym, których projekt dostanie najwyższą ilość punktów a mianowicie tłumaczył kierownik Agencji. Przypomniał, że w poprzednich latach obowiązywała regula „kto 1-wszy, ten lepszy”.

Jak poinformował Kołodziej, spis rankingowa projektów zostanie zamieszczona na stronie ARiMR w drugiej połowie marca. Zgodnie z tą listą będą też rozpatrywane wnioski. Pierwsi rolnicy będą mogli otrzymać pieniądze w ponizszym półroczu, pod warunkiem, że pierwotnego projekt nie zaakceptowac będzie skomplikowany, a np. będzie polegał na zakupie maszyny.

Prezes zaznaczył, że ostatni nabór składał się z dwóch części; przez pierwsze wiecej niz jeden tygodnie tej akcji zatwierdzane były wnioski od rolników, którzy chcą przeznaczyć środki na restrukturyzację sektora mleczarskiego. Od nich Agencja zabrała niemal 20 tys. wniosków. Dodał, że na ten cel Polska otrzymała sposród UE dodatkowe pieniądze.

„Dla rolników prowadzących działalność w ramach produkcji mleka będzie utworzony oddzielny ranking, w ramach którego wnioski zostaną ocenione” – mówił. Zapewnił jednak, że wsparcie dostaną nie tylko osoby prywatne zajmujące się produkcją mleczarską.

Maksymalna wsparcie na modernizację, którą może otrzymać rolnik, to 300 tys. zł, a Agencja może sfinansować od 40 do 70 proc. poniesionych kosztów inwestycji. Agencja szacuje, że pieniędzy wystarczy gwoli 19 tys. rolników.

Kołodziej poinformował także, że Filia sprawnie emituje unijne pieniądze przeznaczone na polską wieś i rolnictwo. Od 2004 r. sluzace do 2011 az do rolników trafiło ponad 100 mld zł. Po ciągu 6 lat przeciętne gospodarstwo otrzymało 54, cztery tys. zł pomocy sposród unijnych programów.

W tym roku w zakresie PROW 2007-2013 Agencja zamierza wypłacić w porzadku. 11 mld zł. (PAP)

awy/ drag/ abr/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy