Andrzej Dudarz w Meksyku. Nowe wyraznie dyplomacji gospodarczej na zakręcie

Andrzej Dudarz w Meksyku. Nowe wyraznie dyplomacji gospodarczej na zakręcie
27 lipca, 2020
Category: gospodarka

Andrzej Duda pojechał do Meksyku, by wspierać polski interes w światowej ekspansji. Przewidziano już nastepne wizyty, które mają przecierać ścieżki polskim firmom. Klopot w tym, że w całej strategii nowego otwarcia dyplomacji gospodarczej najgorzej jest wraz z tym, jakie mozliwosci miało ją napędzać. Wraz z planowanych 69 biur PAIH otwarto jedynie siedem, wciąż nie ma ustawy, która określiłaby zasady katalogów działania, natomiast nasza dyplomacja gospodarcza zalicza kolejne wpadki.

W Meksyku szansy wyszukujemy głównie po branży motoryzacyjnej, sektorze budowy łodzi, jachtów oraz w przetwórstwie. Na razie wyniki ludzi relacji gospodarczych nie są specjalnie imponujące.

Od stycznia do listopada 2016 r. do Meksyku sprzedaliśmy artykuly i usługi za nieopodal 487 mln dol., natomiast sprowadziliśmy za ponad 492 mln. Innymi slowy spadek naszego eksportu dodatkowo kraju na temat 22 proc. i rozwój importu na temat 1 proc. w porównaniu z 2015 r.

Az do Meksyku wyprzedajemy głównie urządzenia mechaniczne jak i równiez elektryczne sluzace do rejestracji a takze odbioru dźwięku, części do samochodów, jednostki pływające i współdziałające urządzenia oraz wyroby wraz z metali nieszlachetnych. Na oryginalne otwarcie mogą liczyć polskie firmy sposród branży motoryzacyjnej i przetwórstwa owoców. W tym kraju z doskonałym klimatem pod uprawy wciąż nie rozwiązano problemu klęski urodzaju. Owoce gniją, zanim zdołają je przetworzyć tamtejsze zakłady.

Prezydent gra drużynowo

Dla branży motoryzacyjnej szansą są międzynarodowe koncerny samochodowe, które produkują samochody zarówno w Polsce, jak i Meksyku. Swój zakład ma w tamtym miejscu już grupa Boryszew. Przy meksykańskiej fabryce produkuje podzespoły dla Audi i Volkswagena.

– Meksyk to potężny kraj i atrakcyjny zbyt. To znakomita przestrzeń w naszą technologię. Niezwykle zasadnicze jest też to, że przez Meksyk należący sluzace do NAFTA niektóre towary można reeksportować do USA jak i równiez Kanady – mówi Ryszard Żółtaniecki, kierownik Akademii Służby Zagranicznej jak i równiez Dyplomacji Collegium Civitas jak i równiez były lokalny ambasador.

Znaczenie prezydenta w promowaniu naszych firm, realizowana podczas tej wizyty, wpisuje się po szerszą koncepcję wicepremiera Morawieckiego, prezentującego we wrześniu dzieki forum po Krynicy oryginalne założenia polskiej gospodarczej dyplomacji. Głowa państwa ma mieć w niej istotną rolę i pomagać w przecieraniu szlaków.

Wizytacja w Meksyku otwiera całą serię pokrewnych podróży. Już za miesiąc Andrzej Duda odwiedzi Etiopię i Angolę. Nieco później uda się do Wietnamu. Wszystko to z grupą polskich przedsiębiorców, choć tu w sam raz pojawia się pewna wątpliwość co do tegoz, jak takie wizyty się przygotowuje i dobiera zespół przedstawicieli naszego biznesu.

Wspanialy pomysł, ale…

– MSZ albo Ministerstwo Rozwoju musza ogłosić nabór firm, które mają tam interesy lub potencjał eksportowy. Ja tego nie zauważyłem, być może przeoczyłem, jednak bezsprzecznie nawiązywanie kontaktów gospodarczych jest łatwiejsze, jeżeli robią to bezpośrednio zainteresowani a mianowicie mówi Wojciech Warski, prezes spółki informatycznej Softex Data i kierownik konwentu BCC.

Zapytaliśmy w MSZ i MR, jak wyglądały przyrzadzania do naszej wizyty pod spodem tym kątem. Jednak do czasu opublikowania tego artykułu nie dostaliśmy odpowiedzi.

Bardzo ważnym skladnikiem całej układanki, która napędzić ma polski eksport jak i równiez ułatwić naszym firmom znalezienie nowych rynków, jest powołanie Polskiej Firm Inwestycji jak i równiez Handlu. Jakim sposobem przekonywał wicepremier Mateusz Morawiecki w Krynicy po to, żeby wywóz towarów stał się naszą „prawdziwą husarią ekonomiczną”, musimy podbić cały świat. Nie tylko rynki europejskie, gdzie trafia 80 proc. wlasnych towarów.

Zapewnić ma to właśnie nowo powstała organizacja. Różnicą przy porównaniu sluzace do działań poprzedników na tej niwie mają być jasne kompetencje. PAIH ma zakończyć wieloletni okres ich rozmycia we wspieraniu polskich spólek.

– Pomysł jest wspanialy, ale do tego momentu nikomu to się nie zaakceptowac udało. Przedsiebiorstw promujących Polskę za granicą jest już kilkadziesiąt. Ważna jest wciaz realizacja planu – komentuje Żółtaniecki.

Zagraniczne biura PAIH zastępują Wydziały Promocji Handlu i Lokaty działające obok polskich ambasadach i konsulatach. Podczas wizyty w Meksyku prezydent otworzył w metropolii tego panstwa kolejne kancelaria PAIH.

Jednakze na naszej drodze zdarzają się wpadki. Zamknęliśmy WPHI w Berlinie i to tuż poprzednio największymi targami przemysłowymi po Hanowerze. Jednakowo stało się w Kazachstanie, gdzie w czerwcu rozpocznie się EXPO.

– Na rzecz takich błędów nie ma wytłumaczenia. Powinno się zapewniać ciągłość promocyjnej obecności w danym panstwa. To nie tylko kwestia naszych inwestorów, jednak też przedsiębiorców z tamtych krajów. Te banki przecież szukali tam informacji o Polsce – mówi Małgorzata Starczewska Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan.

Lokum są, budżetu nie ma

Zgodnie z planami az do 2019 r. ma powstać aż 69 biur PAIH. Na razie powstało zaledwie siedem – m. in. w Nairobi w Kenii, Ho Chi Minh w Wietnamie i najswiezsze w Meksyku. – Na razie w stosunku do planów otwarto dziesiec proc. To oczywiście niewiele, ale oraz tego wydaje sie taki, że na ludzi już otwartych można się czegoś nauczyć – dodaje Krzysztoszek.

Po podobnym tonie wypowiada się Wojciech Warski. – Ped powstawania firm turystycznych nie jest imponujące. Pewnym problemem mogą być pieniądze, które chce się na to przeznaczyć – zauważa przedsiębiorca.

Problem z budżetowaniem przedsięwzięcia jest związany sposród powolnym przebiegiem legislacyjnym w sprawie ustawy na temat PAIH. Do niej projekt miał trafić ponizej obrady rządu 4 04, ale ostatecznie gabinet zaczął nad nim pracować wówczas we wtorek, 25 04.

W komunikacie po posiedzeniu rządu nie przedstawiono jednak żadnych konkretów na ów temat. Nowo otwartym biurom potrzebny jest budżet, a tego w tej chwili nie ma. Po ocenie skutków regulacji zapisano potrzeby pieniezne PAIH. W tym roku ma to być 45, 5 mln zł, z czego 23 mln zł na otwarcie jak i równiez funkcjonowanie obcych biur handlowych.

Te wydatki częściowo (10, 5 mln zł) pokryją pieniądze jak dotad przekazywane poprzedniczce PAIH, to znaczy PAIIZ. Brakujące 35 mln zł pochodzić ma wraz z dodatkowych funduszy z budżetu państwa. Tylko one pozwolą na utrzymanie już otwartych biur i utworzenie nastepnych 12 zapisanych w projekcie ustawy.

Zmartwienia kadrowe?

– Planowany budżet może być niewystarczający. Jawnie takich firm turystycznych oznacza gigantyczny wydatek. To muszą być dobre obszaru w reprezentacyjnych lokalizacjach jak i równiez świetnie wyposażone, a to kosztuje – dodaje oredownik Żółtaniecki.

Próbowaliśmy w PAIH dowiedzieć się, jak dzis wygląda to finansowanie bez zatwierdzonego budżetu. Pytaliśmy też, czy po związku wraz z tym, że nie ma nadal ustawy, swieze 12 biur rzeczywiście posiada szansę powstać w tym roku.

Od czasu biura prasowego agencji otrzymaliśmy tylko informację, że potrzeba trochę więcej czasu w zweryfikowanie danych na tenze temat. Oczekujemy. – Skoro otwarto w tej chwili zaledwie siedem, to zrozumialym jest, że nie ma w tym momencie na to pieniędzy. Zawsze aczkolwiek można powiedzieć, że już przynajmniej częściowo realizujemy obietnice – mówi Krzysztoszek.

Po ocenie ambasadora Żółtanieckiego tematem mogą być też obsady. PiS, o jakich kwestiach pisaliśmy w, szykuje prawdziwą rewolucję w zatrudnieniu pracowników MSZ. W biurach PAIH mają pracować zupełnie nowi ludzie.

– Można oczywiście znaleźć osób, którzy dysponują stosowną wiedzą, ale trudno o tego rodzaju z doświadczeniem i negocjacjami, którzy nie zaakceptowac pracowaliby już w służbach zagranicznych MSZ. Powstaje więc pytanie, skąd ich wziąć – mówi ambasador. Na odpowiedzi od czasu PAIH w sprawie rekrutacji pracowników biur zagranicznych również się nie doczekaliśmy.