Amerykanie zaczynają oszczędzać

Amerykanie zaczynają oszczędzać
27 lipca, 2020
Category: gielda

Poniedziałkowa sesja od początku nie zachwycała. WIG20 tracił z rana już dwa, 5 proc. i dotarł do stopnia 1550 pkt. Przecena nie zatrzymała się na tej wysokości, jednak była kontynuowana.

Indeksowi w najwyzszym stopniu ciążyły banki i rynek surowcowy. Historycznie tani był Lotos, który od feralnej rekomendacji JP Morgana wyceniającej spółkę w zero złotych nie może sie pozbierać.

Cała sesja upłynęła pod spodem znakiem spadków w dużej korelacji sposród zachodnimi parkietami. Szczególną słabość naszego sektorze było widać, gdy chętnie przyłączaliśmy się do obcych spadków, zas ewentualne wzrosty były robiono z dużą niechęcią. W najgorszym czasie WIG20 tracił już 4, 5 proc., ale po końcówce udało się nieznacznie odrobić szkody. Ostatecznie zmniejszenie o 3, 9 proc. jest najgorszą sesją w tym roku i wygląda identycznie jak najsłabszy czas krajowego branzy na początku ubiegłego roku. Nawet małe obroty nie zaakceptowac umniejszają skali spadków, ponieważ indeks znalazł się niebezpiecznie blisko przepaści czyli tysiac piecset punktów.

W trakcie tak sielankowej i jednostajnej spadkowej sesji nie brakowało nieprzyjemnych niespodzianek. Spółka Warsztat tkacki, które była jedną z pięciu pierwszych notowanych dzieki giełdzie od momentu początku istnienia straciła 21 proc. Krośnieńskie huty szkła ogłosiły upadłość z powodu opcji walutowych, dzieki których stracili co najmniej 38 mln złotych. Jeszcze marniej wypadł Swarzędz. Tu decyzją zarządu spółka zostanie zlikwidowana, więc nic dziwnego, że przecena sięgnęła 61 proc.

Wczorajsze również wiadomosci makro ze Stanów były słabe. Naklady Amerykanów spadły w grudniu o 1-wsza proc. jak i równiez był to już szósty z rzędu spadek. Natomiast przychody mieszkancówrezydentów USA również się zmniejszyły, ale nieznacznie. Przy wydatkach malejących pospieszniej niż profity, stopa oszczędności Amerykanów wzrosła do trzech, 6 proc. To bardzo dużo jakim sposobem na społeczeństwo USA jak i równiez najwięcej od momentu maja 2004, kiedy rząd udzielił szczególnych ulg podatkowych. Pomijając wydarzenia nadzwyczajne był to największy wzrost od czasu 1999 roku.

Słabo prezentował się też sektor wytwórczy w Stanach. Indeks ISM-produkcja opisujący prognozy firm przemyslowych jest najniższy od 1980 roku. Wbrew, że wytwórczosc stanowi tylko 20 proc. gospodarki NA JUKATAN to tak niskie poziomy nie napawają do optymizmu. Po tak zaawansowanej garści danych niedźwiedzie nie były zagrożone, a spadki w Europie kontynuowane.

Zakończenie Sesji w Stanach wypadło bez uprzedzenia dobrze. S&P500 z minusów znalazł się na poziomie piątkowego zamknięcia, natomiast technologiczny NASDAQ wzrósł na temat ponad 1-wsza procent. Obok braku porzadny danych to bardzo dobry wynik. Dziś będziemy mieli glówny raport pieniezny z polskiego sektora bankowego.

Najważniejsze aczkolwiek będzie styl zycia indeksów obok poziomie tysiac piecset pkt. Tutaj byki nie zaakceptowac mogą pozwolić sobie dzieki przełamanie, bo skutki będą nieprzewidywalne.

ZOBACZ TAKŻE:

  • Indeksy giełd na świecie

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy