Alert przeciwpowodziowy po Płocku jak i równiez Nowym Duninowie (aktl. 4)

Alert przeciwpowodziowy po Płocku jak i równiez Nowym Duninowie (aktl. 4)
27 lipca, 2020
Category: inne

# siedmiu akapit uzupełniono o pełne brzmienie imienia, nazwiska jak i równiez stanowiska pisarza wypowiedzi #

04. 02. Płock (PAP) a mianowicie W okolicach Płocka, Kępy Polskiej jak i równiez Wyszogrodu pulap Wisły regularnie opada. Lodołamacze, które po poniedziałek wypłynęły z Włocławka dotarły na południu az do Nowego Duninowa. Po drodze rozbiły zator lodowy. Jeżeli będzie potrzeba wznowią akcję we wtorek.

Po poniedziałek wieczorowa pora w Kępie Polskiej pulap Wisły wynosił 459 cm, czyli już tylko 9 cm przeszlo stan alarmowy, a po Wyszogrodzie 469 cm, innymi slowy 31 cm poniżej postaci ostrzegawczego – poinformowała PAP rzeczniczka starostwa płockiego Dagmara Kobla-Antczak.

Przy Nowym Duninowie, gdzie w poniedziałek rano poziom Wisły wynosił 198 cm jak i równiez do jej wylania brakowało około trzydziestu cm, wieczorem było już 142 cm. „Poziom koryta nadal stopniowo spada. Nie zaobserwowano zatorów” – podkreśliła Kobla-Antczak.

W Płocku nadal, aż sluzace do odwołania, obowiązuje wprowadzony w ciagu nocy z niedzieli na poniedziałek alarm przeciwpowodziowy.

Alarm przeciwpowodziowy obowiązuje także w siedmiu nadwiślańskich gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Słubice, Słupno, Bodzanów, Mała Wieś i Nowy Duninów. W sześciu z tychze gmin alert ogłoszono nadal w niedzielę, natomiast po Nowym Duninowie z poniedziałek rano. Wówczas utworzył się tam dzieki Wiśle zator lodowy, ciągnący się po dół rzeki w rejon miejscowości Innowacyjna Wieś.

W Płocku po poniedziałek po południu pulap Wisły zaczął opadać jak i równiez wciąż stale się obniża. Na części wodowskazów przy mieście rzeka utrzymuje się jeszcze powyżej stanu alarmowego, jednak na części do niej poziom spadł nawet poniżej stanów ostrzegawczych.

„Spadki poziomu Wisły po Płocku są wynikiem roboty lodołamaczy. Sprawa na rzece wyraźnie się stabilizuje” – powiedział PAP Rafał Wilczek, kierownik referatu zarządzania kryzysowego w płockim Urzędzie Miasta.

Według służb przeciwpowodziowych po niedzielę późnym wieczorem zator lodowy, który utworzył się wcześniej dzieki Wiśle po okolicach Kępy Polskiej został zniesiony przez wzbierającą w tamtym miejscu wodę jak i równiez ruszył przy dół rzeki. Przed spłynięciem zatoru poziom rzeki w rejonie Kępy Polskiej wzrastał systematycznie aż do niebezpiecznej granicy 618 cm, czyli 168 cm powyżej formy alarmowego.

Zwazywszy na wezbranie Wisły oraz powstające na rzece zbitki kry lodowej, na rekonesansie jej środkowego biegu, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie podjął w poniedziałek przed południem decyzję na temat wprowadzeniu az do akcji szesc lodołamaczy, które od grudnia 2012 r. stacjonowały w gotowości tuz przy tamie we Włocławku.

Lodołamacze płynąc przy górę rzeki dotarły po poniedziałek na południu do Nowego Duninowa, rozbijając w drodze zator lodowy, który rozciągał się od miejscowości Innowacyjna Wieś. We wtorek podjęta zostanie ostateczna decyzja, lub jednostki powrócą do akcji lodołamania jak i równiez udrażniania koryta Wisły w Zbiorniku Włocławskim. (PAP)

mb/ tpo/