7 wskazówek dotyczących kart kredytowych

17 lutego 2021

Spraw, by karty kredytowe pracowały dla Ciebie, maksymalizując zyski i unikając długów.

 • Punkty widzenia wierności
 • – 15.03.20191336Kluczowe wnioski
  • Zawsze zapisuj należną kwotę i datę płatności, aby za każdym razem płacić na czas.
  • Przeczytaj umowę z wystawcą karty, aby zrozumieć warunki i regularnie sprawdzać raporty kredytowe.Aby jak najlepiej wykorzystać swoje karty, dowiedz się, jak zmaksymalizować punkty, zwrot gotówki i inne korzyści.Karty kredytowe to sposób na życie. Opuszczenie domu bez obciążenia gotówką jest wspaniałe – podobnie jak otrzymanie darmowego biletu lotniczego lub pobytu w hotelu, zwrotu gotówki lub innych nagród za samo wydanie pieniędzy. Karty kredytowe są tak łatwe i wygodne w użyciu.

   Ale ta wygoda ma wadę: karty kredytowe mogą być również źródłem problemów z zadłużeniem. Dlatego ważne jest, aby zrozumieć rolę kart kredytowych w życiu finansowym.

   „Mądrze używany kredyt jest ważnym narzędziem w Twoim zestawie narzędzi finansowych – wyjaśnia Stefan Ross, wiceprezes ds. Kart kredytowych w firmie Fidelity. „Korzystanie z kart kredytowych we właściwy sposób może pomóc w budowaniu bogactwa i uzyskaniu lepszych warunków pożyczki.

   Oto 7 wskazówek, które pomogą Ci bezpiecznie i efektywnie korzystać z kart kredytowych oraz jak najlepiej wykorzystać ich zalety.

   1. Zwróć uwagę na całkowite miesięczne spłaty zadłużenia

   Wielu doradców finansowych sugeruje, że łączne miesięczne spłaty zadłużenia – w tym pożyczki hipoteczne, pożyczki samochodowe, pożyczki studenckie i płatności kartą kredytową – nie powinny stanowić więcej niż jednej trzeciej dochodu. Jeśli jesteś blisko tej liczby, być może będziesz musiał spłacić inne pożyczki lub uniknąć dodatkowych zakupów kartą kredytową. Posiadanie większego zadłużenia, niż jesteś w stanie udźwignąć, może zagrozić Twoim długoterminowym celom finansowym, takim jak emerytura lub oszczędzanie na naukę dziecka w college’u.

   2. Regularnie sprawdzaj swoje raporty kredytowe

   Twoje informacje kredytowe są gromadzone przez 3 agencje sporządzające raporty kredytowe: TransUnion, Experian i Equifax. Ich raporty są źródłem Twojej oceny kredytowej, na podstawie której potencjalni pożyczkodawcy podejmują decyzje o tym, czy Ci pożyczyć i jakie oprocentowanie. „Twoja ocena kredytowa i historia odzwierciedlają Twoją zdolność do odpowiedzialnego zaciągania pożyczek – mówi Ross. „Pożyczkodawcy mają stosunek ryzyka do zysku, którego przestrzegają, na podstawie Twojej historii kredytowej.

   Raporty kredytowe zawierają całkowitą kwotę, którą jesteś winien; czy terminowo płacisz rachunki; jakiego rodzaju kredytów używasz, takich jak karty kredytowe, kredyty hipoteczne i inne pożyczki; i ile nowych zapytań o kredyt zainicjowałeś. Błędy w którejkolwiek z tych informacji mogą prowadzić do niższej oceny kredytowej, co może uniemożliwić uzyskanie atrakcyjnych stóp procentowych lub w ogóle nie zaciągać pożyczek.

   Dlatego ważne jest, aby co roku przeglądać raport w celu sprawdzenia błędów. Raz w roku możesz poprosić o bezpłatną kopię każdego ze swoich 3 raportów na stronie AnnualCreditReport.com. Lub, dla bardziej regularnego monitorowania, przeglądaj jeden raport z każdej agencji co 4 miesiące. Masz również prawo do bezpłatnego raportu, jeśli odmówiono Ci kredytu.

   3. Płać na czas i dokładnie zastanów się nad zamykaniem kart, których nie używasz

   Najważniejszymi czynnikami w raporcie kredytowym są stosunek zadłużenia do dostępnego kredytu lub wykorzystanie kredytu oraz historia płatności. Zatem utrzymywanie niskiego poziomu zadłużenia i terminowe spłaty pomagają zwiększyć atrakcyjność dla pożyczkodawców.

   Jak określana jest Twoja zdolność kredytowaAle to nie tylko negatywne działania – takie jak brak płatności lub duże saldo – mogą uszkodzić Twój kredyt. Anulowanie starszej karty może również obniżyć Twoją zdolność kredytową. Powód: pożyczkodawcy dbają o Twoją historię kredytową, a im dłuższa, tym lepiej.

   Stosunek dostępnego kredytu do kwoty kredytu, z którego aktualnie korzystasz, jest kolejnym czynnikiem wpływającym na Twoją zdolność kredytową. Zamknięcie rzadko używanej karty spowoduje zmniejszenie dostępnej kwoty kredytu bez zmniejszania używanego kredytu. To może wypaczyć twój współczynnik kredytowy i sprawić, że będziesz wyglądać na bardziej ryzykownego kredytobiorcę.

   4. Przeczytaj te długie umowy

   Nie wszystkie karty kredytowe są sobie równe. Niektóre pobierają opłaty roczne, podczas gdy inne pobierają opłaty za przelewy salda, zaliczki gotówkowe, przekroczenie limitu kredytu lub inne działania. Aby zachować możliwość zarządzania opłatami, wybierz kartę ze stawkami i strukturami opłat, które odpowiadają oczekiwanemu zachowaniu. Na przykład, jeśli nie możesz uniknąć salda, wybierz kartę z najniższym oprocentowaniem, jakie możesz znaleźć. Jeśli zamierzasz spłacać saldo co miesiąc, możesz poszukać karty kredytowej z programem nagród, chociaż może ona mieć wyższe oprocentowanie. Minęły też czasy, kiedy tylko banki wydawały karty kredytowe. Obecnie sprzedawcy detaliczni (zarówno internetowi, jak i fizyczni), firmy maklerskie i biura podróży to tylko niektóre z instytucji, które wydają karty kredytowe.

   Aby zdecydować, która karta (lub karty) może być dla Ciebie najlepsza, musisz przeczytać i zrozumieć umowę dotyczącą zasad karty kredytowej wystawcy. Sprawdź, jak i kiedy może wzrosnąć Twoja stopa procentowa, jakie działania wiążą się z opłatami i w jaki sposób emitent będzie pobierał opłaty za transakcje zagraniczne. Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z wydawcą telefonicznie lub online. Większość emitentów dysponuje zasobami, które mogą pomóc w wyjaśnieniu umowy.

   5. Używaj kart bezpiecznie

   Oszustwa związane z kartami kredytowymi i kradzież tożsamości to główne zagrożenia. Większość posiadaczy kart nie ponosi odpowiedzialności za nieuczciwe obciążenia na swoich kartach, ale nadal masz obowiązek dbać o bezpieczeństwo swoich informacji. „Zapobieganie oszustwom działa najlepiej, gdy konsumenci i firmy obsługujące karty kredytowe współpracują ze sobą – zauważa Ross.

   Bądź proaktywny, aby zmniejszyć ryzyko oszustwa, przeglądając miesięczne wyciągi z kart kredytowych i częściej sprawdzając swoje konto online. Zachowaj rachunki, aby móc je porównać z miesięcznym wyciągiem i opłatami. Następnie powiadom wydawcę karty, jeśli zauważysz transakcje, których nie rozpoznajesz. I oczywiście natychmiast zgłoś zgubioną lub skradzioną kartę. Wiele firm obsługujących karty kredytowe oferuje również powiadomienia SMS lub e-mail, gdy karta została użyta.

   6. Maksymalizuj nagrody

   Popularne są nagrody za pomocą kart kredytowych – takie jak punkty za towary, mile lotnicze lub dostęp do ekskluzywnych klubów. Karta oferująca nagrody pieniężne może również pomóc w oszczędzaniu. „Jeśli i tak zamierzasz wydawać pieniądze, równie dobrze możesz otrzymać zwrot gotówki i zbudować z niej bogactwo – mówi Ross.

   Możesz zwiększyć swoje oszczędności poprzez automatyczne zdeponowanie nagród na koncie czekowym lub oszczędnościowym, a nawet na koncie IRA, rachunku maklerskim lub rachunku oszczędnościowym 529 – jeśli Twoja instytucja finansowa na to zezwala. W ten sposób zakupy kartą kredytową mogą faktycznie pomóc Ci osiągnąć inne cele finansowe.

   7. Strategicznie spłacaj salda

   Dzięki ustawie o kartach kredytowych z 2009 roku wyciągi z kart kredytowych pokazują teraz posiadaczom kart, ile czasu zajmie spłata salda, jeśli dokonają tylko minimalnej płatności – nie wspominając o tym, o ile więcej będzie to kosztować. Oczywiście im szybciej możesz spłacić te salda, tym mniej długu będzie cię kosztować. Jeśli nie możesz spłacić salda karty w całości każdego miesiąca, przejrzyj swój budżet, aby określić, ile możesz przeznaczyć na tę płatność bez poświęcania innych ważnych celów, takich jak oszczędzanie na emeryturę.

   Dokonywanie minimalnych płatności na jednej karcie może mieć sens, jeśli jest to część strategii spłacania najpierw kart o wyższym oprocentowaniu – co prawdopodobnie z czasem pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze. A ponieważ karty kredytowe zwykle pobierają wyższe stawki niż inne rodzaje zadłużenia, często warto skupić się na zmniejszeniu zadłużenia karty przed spłatą innych pożyczek dodatkowymi płatnościami, takimi jak kredyt hipoteczny lub samochodowy. Ponadto odsetki od kart kredytowych, w przeciwieństwie do kredytów hipotecznych, nie podlegają odliczeniu. To powiedziawszy, ważne jest, aby zawsze dokonywać co najmniej minimalnych spłat całego zadłużenia, aby Twoja zdolność kredytowa nie ucierpiała.

   Pamiętaj, że chociaż możesz używać kart kredytowych, takich jak gotówka, nie są one tylko narzędziem do transakcji. Mogą mieć wpływ na Twoje cele finansowe. Poświęć trochę czasu na rozważenie kart kredytowych w kontekście swojego budżetu, obrazu zadłużenia i innych priorytetów finansowych, aby lepiej wykorzystać karty kredytowe na swoją korzyść. „Bądź świadomym konsumentem – mówi Ross. „Dowiedz się, co jest najbardziej sensowne w Twojej sytuacji.

   Kolejne kroki do rozważenia

   Płać rachunki, śledź wydatki i otrzymuj zwroty opłat za bankomat.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy