250 wydarzeń podczas Lubelskiej Nocy Kultury

250 wydarzeń podczas Lubelskiej Nocy Kultury
27 lipca, 2020
Category: inne

Ponad 250 wydarzeń artystycznych – spektakli, wystaw, projektów muzycznych, warsztatów i happeningów – odbędzie się w nocy z 4 na 5 czerwca w zakresie lubelskiej Nocy Kultury. Po noc poprzedzającą wydarzenie zaplanowano także Wigilię Nocy Zwiazanych z kultura.

„Noc Kultury to jedyny na terytorium polski miejski karnawał obejmujący zasięgiem całe miasteczko. To widowisko, którego sceną jest przestrzeń Lublina, a aktorami oprócz artystów, także i widzowie. Podczas Nocy Kultury miasto opanują aktorzy, muzycy, tancerze, performerzy jak i równiez happenerzy, malarze, fotograficy jak i równiez pisarze. Place i zaułki miasta i podwoje mnogich lubelskich pomieszczen kultury, sal koncertowych, teatrów, muzeów, galerii, domów kultury staną otworem, oferując specjalnie przygotowany w tę okazję program i bezpłatny wstęp. W ramach specjalnie przygotowanego programu Wigilii Nocy Kultury chcemy także pokazać potencjał drzemiący w dzielnicach Lublina” – mówił podczas poniedziałkowej rady prasowej koordynator Nocy Kultury, Rafał Koziński.

Podczas Nocy Kultury przewidziano wiele wydarzeń artystycznych, gotowych zarówno za posrednictwem profesjonalistów, jak i równiez amatorów ze wszystkich domen sztuki. „Tegoroczna Noc Zwiazanych z kultura będzie przedstawieniem najważniejszej koncepcji zawartej w aplikacji Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej Metropolii Kultury przy roku 2016 – +Miasto w dialogu+. Oddaje to siano pragnienie lublinian, aby działania kulturalne wzmacniały więzi międzyludzkie, nawiązując do bogatej tradycji dialogu, której współczesne miasto – za posrednictwem pamięć, edukację i sztukę – pragnie przywrócić ciągłość” – zaznaczył obecny w konferencji prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Jak przypomniał, Lublin starania o tytuł Europejskiej Stolicy Zwiazanych z kultura 2016 rozpoczął już w 2007 r.. „Od tegoz czasu nakłady na kulturę wzrosły w naszym mieście trzykrotnie, realizujemy również liczne inwestycje w cele i infrastrukturę. Kultura jest dla nas pomyslem na podwyższenie jakości życia i na uczynienie sposród Lublina srodek współpracy międzynarodowej w tym srodek partnerstwa wschodniego. Kultura jest zwornikiem wielu działań, rzeczywistym dopełnieniem kazdego naszych postaci aktywności” – dodał Żuk.

W systemie tegorocznej Nocy Kultury 2011 znajdą się m. in. wystawa instalacji Roberta Kuśmirowskiego „Humanbomber”; spektakl „Zły” Sceny Prapremier InVitro w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego; projekt muzyczny Tytusa Wojnowicza i Męskiego Zespołu Wokalnego Kairos „Pieśń wieczności”; „Ambient Park” a mianowicie muzyczna rejon relaksu; happening „Ach, country… ” zespołu Teatroterapii Lubelskiej; „Hyde Kompleks Orchestra”. Otwarta scena muzycznej improwizacji ponizej kier. Jerzego Kornowicza i „Kadry ze Wschodu” – pokaz unikatowych filmów ukraińskich i gruzińskich.

Mieszkańcy metropolie i turyści będą mogli także obejrzeć instalację ekologiczną „Flora urbana, czyli zielen mebel miejski”; wirtualną rekonstrukcję przedwojennego srodku Lublina „Lublin 3D”; wystawę prac Franciszka Maśluszczaka; plan muzyczny „Dżembezdżez” z udziałem muzyków z Polski, Ukrainy i Litwy; koncert piosenek autorskich i kompozycji Marka Andrzejewskiego az do wierszy Józefa Czechowicza; fotoplastykon w powierzchni miasta „KLOSZ-ART”; happening poetycki „Wiersze wraz z kapelusza” i zwiedzanie miasta szlakami nieopisywanymi w tradycyjnych przewodnikach pt. „Szeptany Lublin”.

Imprezę poprzedzi Wigilia Nocy Kultury, w zakresie której przewidziano m. in. „Magiczny piątek na Czechowie” – przegląd amatorskich zespołów artystycznych i wystaw; „Scenę Muzyczną i Ludyczną” w wąwozie dzieki Czubach; „Wioskę Słowiańską” w Ogrodzie Botanicznym na Sławinku a takze spacer szlakiem Zwierciadeł Pamięci Miasteczka Głusk.

Pełna spis wydarzeń zalozonych w ramach Nocy Kultury i Wigilii Wiczoru Kultury znajduje się w serwisie www.nockultury.pl. (PAP)

akn/ ls/

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy